Hoşgeldiniz

Tüm özelliklerimizi kullanmak için şimdi bize katılın. Kayıt olduktan ve giriş yaptıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara cevaplar gönderebilir, üyelerinize itibar verebilir, kendi özel mesajlaşma sisteminizi alabilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda ücretsiz stickerimizden de faydalanabilirsiniz.

2,0 tdi performans

Maf sensörünün değerini şimdi okutmama gerek yok çünkü önceden bir çok aracımda maf sensörünün değerlerini denedim açık-kapalı-yağlı-f1 sentetikli ona göre tecrübelerimi yazıyorum
Vaktim hazır varken yazıyım o zaman

Açık filtre en çok tozu çeken oluyor + motor yapısına göre sıcak havada çekiyor
Kutu içi en iyisi çünkü toza karşı koruması var + ısı çekme ihtimali çok az
Yağlı filtre en fazla tıkanan oluyor çok fazla bakım şart (5000km) . Millet basınçlı su ile yıkıyor sonrada süzgeçe dönüyor...
F1 sentetik olanın yağı çok özel bi viskoziteye sahip olduğu için toz tutma şekli çok farklı zaten yapısından dolayı 10bin kmde bir zehirlisi yapılıp temizlenmesi lazım ama en temiz havayı çeken filtre
Carbon intake olayı kutu içinde f1 sentetik yağlı filtre karışımı oluyor eğer imkan varsa kesinlikle seçilmeli

Bilgi konusunda birşeyi iddia etmeden önce araştırır öyle yazarım yani cevap yazıyım diye değil. Bende bana gelen cevapların böyle olmasını isterim. Yoksa boşu boşuna laf anlatıyormuşum gibi hissediyorum...

Edit:
Fotoğrafı alıp işte böyle böyle demiyorum yani birine alıp birine satma gibi bi durum yok sizin nasıl anladığınızla alakalı.
Eğer araştırcaksam sadece tech den araştırmam
Yaşla alakası olsaydı forumdaki bir sürü 30+ yaşı olan kişiler bizden daha bilgili veya tecrübeli olurdu.

tatrışmaya hiç gerek yok arkadaşlar.konu dağıldı gitti valla
sadece yazılımdan başka en basit yollu nasıl performans arttırabiliriz diye sordum konu nerelere geldi :(
değmez 3 günlük dünyada birbirimizi üzmeye :eek:key:

Sedat abi benim pek bilgim yok, muhabbet olsun diye yazıyorum :)

Ama hava filtresi bana göre ilk girilmesi gereken konu... Yazılımdan bile önce... Yani basit mod mantığında önce filtre açık yapılır :D (Ses verir, arabada çok az da olsa hissedilir derecede bir serilik oluşur, belki de sesten ötürü psikolojiktir :D) Cidden bilgim yok, ama mantık yürüterek şunu söyleyebilirim, açık ve kaliteli bir filtre üzerine yazılım ile turbolu araçta 10 bg yakalarsın, belki de daha üstü :)

Maf sensörünün değerini şimdi okutmama gerek yok çünkü önceden bir çok aracımda maf sensörünün değerlerini denedim açık-kapalı-yağlı-f1 sentetikli ona göre tecrübelerimi yazıyorum
Vaktim hazır varken yazıyım o zaman

Açık filtre en çok tozu çeken oluyor + motor yapısına göre sıcak havada çekiyor
Kutu içi en iyisi çünkü toza karşı koruması var + ısı çekme ihtimali çok az
Yağlı filtre en fazla tıkanan oluyor çok fazla bakım şart (5000km) . Millet basınçlı su ile yıkıyor sonrada süzgeçe dönüyor...
F1 sentetik olanın yağı çok özel bi viskoziteye sahip olduğu için toz tutma şekli çok farklı zaten yapısından dolayı 10bin kmde bir zehirlisi yapılıp temizlenmesi lazım ama en temiz havayı çeken filtre
Carbon intake olayı kutu içinde f1 sentetik yağlı filtre karışımı oluyor eğer imkan varsa kesinlikle seçilmeli

Bilgi konusunda birşeyi iddia etmeden önce araştırır öyle yazarım yani cevap yazıyım diye değil. Bende bana gelen cevapların böyle olmasını isterim. Yoksa boşu boşuna laf anlatıyormuşum gibi hissediyorum...

Edit:
Fotoğrafı alıp işte böyle böyle demiyorum yani birine alıp birine satma gibi bi durum yok sizin nasıl anladığınızla alakalı.
Eğer araştırcaksam sadece tech den araştırmam
Yaşla alakası olsaydı forumdaki bir sürü 30+ yaşı olan kişiler bizden daha bilgili veya tecrübeli olurdu.

Sen vag.comdan değer okuyarak loglarını buraya koy ondan sonra tecrübelerini de dile getirirsin.Hararetli bir şekilde ben bunu araştırdım edalarında yazıyosun yanlış bilgilendiriyorsun.Dediğini kanıtlayacak logları sen buraya koy o zaman haklılığını kanıtlamış olursun.

Konu sahibine kendi adıma kusura bakmasın diyorum tartışma değil aslında forum ortamı sonuçta bilgilendirmeye yönelik. Yanlış kulaktan dolma bilgileri düzeltmek amaç. Ama aracınız için tek yorumum eğer açık hava filtresi bir işe yarasaydı fiyatı kutu içine göre 2 kat pahalı veya carbona göre kat kat pahalı olması gerekirdi.
Sonuç olarak para/performans dengesi bütçe el verdiği sürece en mantıklısını almak size kalmış :)

Sen vag.comdan değer okuyarak loglarını buraya koy ondan sonra tecrübelerini de dile getirirsin.Hararetli bir şekilde ben bunu araştırdım edalarında yazıyosun yanlış bilgilendiriyorsun.Dediğini kanıtlayacak logları sen buraya koy o zaman haklılığını kanıtlamış olursun.

Vagcom ile daha tecrübem yok hiç kullanmadım zaten bunun içinde uğraşmam. Bütün herkesin seçtiği ortak nokta vardır zaten boşuna bu parçalar üretilmiyor sonuçta herkesin fikir birliği yukarıda yazdığım gibidir. Hangi gerçekten kaliteli yapılmış bir arabanın açık hava filtresi veya yağlı filtre taktığını gördünüz ?
Kanıtlama işi için benim yerime sizde aksini kanıtlayabilirsiniz sonuçta ben bunlar bu işe yarar diyorum aksini ispat etmek için sizin log koymanız lazım.

Sertac sen acik filtreyi aracin neresinw konumlandiriyosun da sicak hava cekiyor tamponun altina indirde bak ozaman aracina ne oluyor

Deneyimlerinle hiç birinin maf sensörüne zarar vermediğini söyleyen sen isen bunu da sen kanıtlamak zorundasın.Kaldıki ben senin dediğini alt edicem diye sağlam maf ı denek edip eksik okumasına neden olamam :) MAf sensörü nedir nasıl yapıya sahiptir ya farkında değilsin ya da davana inanmışsınki bunun iddalaşmasına giriyorsun.Ayrıca açık hava filtresi kaputun altına körü körüne koyulmaz.Soğuk hava alacak şekilde konumlandırıldığı zaman iş yapar.Sen foruma yeni üyesin de ben bu forum açıldığından beri bunları ayrıntılı yazmaktan sıkıldım,es geçmiş olabilirim nasıl olacağını.Sen biraz olayın daha fiziksel boyutundan yola çıkarsan Cai ile kutuiçi arasındaki farkın ne derece farklı olduğunu anlarsın.Kaldıki carbon filtrelere laf eden yok zaten.Maddesel olarak yine farklı bir şey yok ama kendi kutuları ısı tutmamasından dolayı fayda sağlıyor.

Geri
Üst Alt