Hoşgeldiniz

Tüm özelliklerimizi kullanmak için şimdi bize katılın. Kayıt olduktan ve giriş yaptıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara cevaplar gönderebilir, üyelerinize itibar verebilir, kendi özel mesajlaşma sisteminizi alabilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda ücretsiz stickerimizden de faydalanabilirsiniz.

1'den 2'ye geçerken ses ve baskı balata koku sorunu

Salih*

Kayıtlı Üye
Arkadaşlar aracımı 70.000 km'de satın aldım, 72.500 km'de baskı balata bitti ve yolda kaldım. Aracı özel bir ustaya götürüp orjinal baskı balata değişimini yaptık. Şuan 1. vitesten 2. vitese geçişlerde garip bir ses geliyor (20-30km/sa hızda giderken vitesi 1 e almaya çalıştığınızda gelen "garç" sesi gibi) ve vites 2'ye ilk seferde geçmiyor. Bu problem baskı balata değişiminden önce nadiren 2-3 kez oldu ancak şuan sıklıkla oluyor. Usta senkromeçte problem olduğunu tahmin ediyor. Bununla birlikte 4000 devirden sonra baskı balatadan koku geliyor. Sizce problem ne olabilir? :confused:

Geçmiş olsun... Öncelikle 70 binde aldığınız bir aracın, 2.500 km sonra böyle bir arıza yapması hayli manidar geldi bana. Aldığınızda sıkıntı vardı sanırım. baktırmamış mıydınız aracınıza almadan önce? Konu hakkında tecrübesi olan arkadaşlar yardımcı olacaktır eminim..

öncelikle geçmiş olsun... sorununuz aynı ustanın tahmini gibi doğru sekromenç sorunudur..daha önce aynı sorunu h100 minübüsümüzde de yaşamıştık..masrafı ağır pahalı olduğu için yaptırmadık..aynı 1 ve 2. vitesde ses geliyordu...bunun yerine şanzıman katkıları mevcut onları deneyebilirmisiniz..
baskı balata koku sorunu ya orjinal takılmamıştır yada düzgün takılmamıştır diye tahmin ediyorum...
neden derseniz connect aracımızın baskısı bitmişti 110 luktu 90lığın baskı balatasını taktılar aynı diye sorun çıkarmıştı sattık...

Geçmiş Olsun büyük ihtimalle aracı aldığında baskı balata bitikmiş zaten, sana patlamış anladığım kadarıyla, birde alırken bunu fark etmemene şaşırdım doğrusu belli ederdi zaten yoksa 2500 km de baskı balata bitmez, Baskı balatadan gelen "GARC"sesi yaklaşık olarak 500-1000 km gibi bir gidimden sonrada kesilmezse ustan doğru söylemiş olabilir senkromeçte bir sıkıntı var demektir yani şanzımanda, ve kötü bir senaryo da çizecek olursak 72 bindeki arabanın baskı balatasın ı yiyende o senkromeşteki fasılalı çalışma sanırım.. Tabi bu söylediğim en kötü senaryo umarım daha basit bir sıkıntıdır yaşadığın en geç 1000 km sonra çıkar ortaya foyası çok geçmiş olsun..

Vitesteki ses olayı muhtemelen secromançlerdendir. biraz masraflı bir arızadır. fakat baskı balata koku olayı ise hiç olmaması gereken bir durum bence en kısa zamanda takılan yere gitmelisin ya yanlış parça yada yanlış montaj mutlaka bir sorun vardır. belki vitesten gelen seste buna bağlı olabilir.

Geçmiş olsun dilekleriniz için ayrı ayrı teşekkür ederim. Aldığımızda baskı balata gidiciydi muhtemelen kısa süre sonra da bitti. Şuan üniversite nedeniyle başka bir şehirdeyim, araç İstanbul'da. Usta tekrar kontrol edip gözden geçirmiş, 1'den 2'ye geçiş rahatlamış. Baskı balatadan gelen kokunun da bir süre normal olduğunu söylemiş. Umarım vites geçişindeki problemi tekrarlamaz.

sevindirici bir durum inşallah tekrarlamaz

@çöllü; Araç alındığında İstanbul'da değildim maalesef, Balıkesir deydim üniversiteden dolayı (sen de Balikesirlisin sanırım :) ) babam aracı inceleyip aldı 2500 km kadar kullandı. Ben İstanbul'a döndüğümde 10-20 km kullandıktan sonra balata bitti. Şuan garç sesini kesmiş. Umarım kokuyu da keser problem kalmaz.

Geri
Üst Alt