Hoşgeldiniz

Tüm özelliklerimizi kullanmak için şimdi bize katılın. Kayıt olduktan ve giriş yaptıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara cevaplar gönderebilir, üyelerinize itibar verebilir, kendi özel mesajlaşma sisteminizi alabilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda ücretsiz stickerimizden de faydalanabilirsiniz.

1. Vites Geçişinde Tıkırtı

byalfa

Kayıtlı Üye
Arkadaşlar 2012 Ocak Ayında aldığım 1.2 tsi aracım bazen 1. vitese geçerken hafif bir boşluk oluyor. Ayağımı debriyajdan çekerken kavrama yapmayıp tırrr şeklinde bir sürtünme oluyor. Daha sonra denediğimde vitese tam geçiyor. Bazen bu olay cereyan etmeden hissetiğim oluyor ve hafif gaz verince vites oturuyor. Bu nedir bilen varmı? Yardımcı olursanız sevinirim.

bende de var aynı sorun. Bakalım ne zaman geçer.

ayni sorun bir veya iki defa bende de olmustu vitesi tam yerine oturtamadim sanirim ama artik oyle birsey yapmiyor, vitesi tam yerine oturtmak gerekiyor.

hadı gerı vıtes olsa anlarım bagzen zor gecıyor ama 1 vıtesın olması can sıkıcı bence.pek bır bılgım yok bu konuda ama goster bence servıse.

eğer farklı paspas attıysanız paspas debriyaj pedalının mesafesini kısıtlıyor buda kavramaya etki edebilir benim aracımda paspas sıkıntısı yaşamıştım sonra paspasın pedal boyutunda yuva açtım sorun halloldu...

ayrıyeten motor kaputunda vites geçiş yayları var özellikle oraları ince yağ ile yağlarsanızda faydası olur motorun sağ tarafta vitesleri atışında yayları görebilirsiniz...

eğer farklı paspas attıysanız paspas debriyaj pedalının mesafesini kısıtlıyor buda kavramaya etki edebilir benim aracımda paspas sıkıntısı yaşamıştım sonra paspasın pedal boyutunda yuva açtım sorun halloldu...

ayrıyeten motor kaputunda vites geçiş yayları var özellikle oraları ince yağ ile yağlarsanızda faydası olur motorun sağ tarafta vitesleri atışında yayları görebilirsiniz...

Feridun paspas mantıklıda, 2012 model arabada da yağlamaya ihtiyaç duyulması garip geldi biraz bana. Tabi denemenin de bir zararı olmaz...Yinede servise göstermesinde yarar var, nasıl olsa garantilidir.

Arkadaşlar 2012 Ocak Ayında aldığım 1.2 tsi aracım bazen 1. vitese geçerken hafif bir boşluk oluyor. Ayağımı debriyajdan çekerken kavrama yapmayıp tırrr şeklinde bir sürtünme oluyor. Daha sonra denediğimde vitese tam geçiyor. Bazen bu olay cereyan etmeden hissetiğim oluyor ve hafif gaz verince vites oturuyor. Bu nedir bilen varmı? Yardımcı olursanız sevinirim.

Tek diyeceğim, aracın garantili olmasından kaynaklı kafanıza her takılanı servise götürmeniz :) Gidip GARANTİLİ ARAÇ SAHİBİ kaprisinizi kasıla kasıla yapın, bu sizin hakkınız :) Mademki 0 km alıyorsunuz, onlar da görevlerini yerine getirecek :)

aynı olay bende de vardı. hatta bakımdan sonra servise sorduğumda soğukken yapar ısınca geçer falan demişler di.
tabi ısınca falanda geçmiyordu. bazen can sıkıcı oluyor acemi gibi hissediyordum kendimi sanki dbriyaja basmadan vitese geçirmeye çalışrışmışız gibi bi ses geliyordu.

Feridun paspas mantıklıda, 2012 model arabada da yağlamaya ihtiyaç duyulması garip geldi biraz bana. Tabi denemenin de bir zararı olmaz...Yinede servise göstermesinde yarar var, nasıl olsa garantilidir.
arkadaşım benim başımdan geçtiği için söylüyorum şöyleki bu sorunu kamyon tamircisi arkadaşlarım var onlara sordum sıfır montajda o vites yaylarını yağlamazlar dedi ve yayları gösterdi bende bi güzel iş yerinde ince yağ ile ellerimle yağladım faydasını gördüm el ile olmasının sebebi yağdanlıkla sıkınca motorun farklı bölgelerine değiyor ve ısıdan koku yapıyor ama tam yay kısımlarına yağı özellikle yay ile halat arasına yağı yedirince hakikaten rahatladı tabi bunları birazda meslek icabı biliyorum torna tesviye kaynak işleri elimden gelir ne kadar da patron da olsam iyiki bişeyler öğrenmişim...

Geri
Üst Alt