• Merhaba Ziyaretçi hoşgeldin !
    Forumdan daha fazla yararlanmak için buradan kayıt olunuz
    Hello Welcome to Guest!
    Register here to benefit more from the forum

1.9 TDI 110HP stella - arabam belli devirde güç kesiyor!

esalihoglu

Kayıtlı Üye
Katılım
18 Nis 2011
Mesajlar
4
Beğeniler
1
İsim
Emre
Nereden
Sakarya
#1
Merhabalar,

2000 model, 1.9 TDI stella model 110HP araç sahibiyim. Aracım uzun süre önce gerçekten çakı gibiydi. bir süredir hız ve kuvvette eksilme olduğunu gördüm.

hang ivites olduğu farketmiyor, biraz yüklendiğimde araç güç kesiyor ve tabiri caizse eşek gibi oluyor. bayır bile zor çıkıyor.

Aracı durduruyor ve kapatıp açtığımda bu ortadan kalkıyor. yine abandığımda yine güç yada turbo neyse, kesiyor.
Bu konuda tecrübe yaşamış, bilgisi olan arkdaş var ise lütfen paylaşabilir mi?

Bunun yanında aracımın beygiri arttırmak için ne yapmam gerekli?
 

kurtbil

Kayıtlı Üye
Katılım
26 Ağu 2009
Mesajlar
7,702
Beğeniler
650
Yaş
31
İsim
Can Kurtbil
Nereden
İstanbul
Plaka
6R Polo GTI
#2
Wastegate de sorun varsa araba siz gaza bastığınızda overboost oluyor ve korumaya alıyordur.Kontak kapatıp açtığınızda o arızayı geçici olarak atadığı için siliniyordur.Serviste diagnostik cihazına bağlatıp arıza kodunu buraya yazarsanız daha iyi olur.

1.9 tdi 110 luk yazılımla 155bg lere kadar çıkarılabiliyor.Bunla yetinilmezse turbo,enjektör,intercooler ve Cai ile 200 ve üstü güçler de alınabiliyor.
 

esalihoglu

Kayıtlı Üye
Katılım
18 Nis 2011
Mesajlar
4
Beğeniler
1
İsim
Emre
Nereden
Sakarya
#3
Güç kesintisi ile ilgili diagnos hata raporunu yazacağım.

Güç arttırımı hakkında:
1- 150HP he yükseltmek için ne yapmam gerekiyor?
2- Motor ömrünü düşüren bir işlem midir bu?
3- Yakıt tüketiminde artışa mı azalışa mı sebep olur?
 

kurtbil

Kayıtlı Üye
Katılım
26 Ağu 2009
Mesajlar
7,702
Beğeniler
650
Yaş
31
İsim
Can Kurtbil
Nereden
İstanbul
Plaka
6R Polo GTI
#4
150 hp leri görmek için sadece yazılım bile yeterli.Yalnız burada unutulmaması gereken bazı noktalar var.Bunlardan ilki motorun sağlık durumu,ikincisi turbonun durumudur.Motorun durumu için kompresyon testi yapmak gerekir.Olası sıkıştırmanın düşük çıkması durumunda az güç alınmış gibi duracaktır.Turbonun sağlık durumu da güç artımında önemli faktördür.Enjektörlerin bu işlem öncesinde bence temizlenmesi bakımı yapılmalıdır.Kullanıcının bu önlemleri almaması durumunda arabasında sorun varsa eğer bu güne kadar göze çarpmadı ise güç artımından sonra yaratacağı sıkıntılar gerçekleri gün yüzüne çıkarır.Motor ömrüne zararı konusu tamamen kullanıcıya bağlı bir şeydir.Stock arabayı sürekli zorlayarak kullanan bir kullanıcı yazılımlı bir arabayı bu şekilde kullanması durumunda kesinlikle daha çabuk eskiticektir.Ama yazılım yaptık arabanın ömründen 100k eksildi diye bir şey söz konusu değil kesinlikle.Bakımları düzenli yapılan,gerektiğinde değişmesi gereken parçaları değiştirilen ve hor kullanılmayan bir araba yazılım sonrasındada sağlığından bir şey kaybetmez.Yakıt konusunda herkesin ayağının ayarı farklıdır.Tüketim odaklı kullanımda artar tork ve bg ye karşılık aynı devirde daha fazla güç üretildiği için yakıtta düşüş mutlaka oluyor.Ama tasarruf etmeksizin sürekli devirli kullanımlarda eskisine oranla yakıt artışı olabilir.1.9 tdi vw in en kaliteli motorlarındandır.Sağlamlık konusunda yabancı forumlarda bu motora yapılan işlemlere göz gezdirirsen elinde altın tuttuğunu anlarsın :)
 

esalihoglu

Kayıtlı Üye
Katılım
18 Nis 2011
Mesajlar
4
Beğeniler
1
İsim
Emre
Nereden
Sakarya
#5
sorularımı tam anlamıyla cevaplandırdığın için teşekkürer. :)

en kısa zamanda bir test yaptıracağım. testin durumuna göre 150HP yi aracımda tatmak istiyorum. 1.9 tdi motorları hakkındaki yorumuna katılıyorum. gerçekten sağlam ve kaliteli dökülmüş motorlar. ben bakımlarını sürekli kendi servisinde kayıtlı olarak yaptırıyorum. değişen parçaları, yapılan tüm işlemler seceresinde kayıtlı. hiçbir ağır probmeli olmamış. ama bu olmayacak anlamına gelmiyor dediğin gibi, kontrollü gidiyoruz.

yazılımdan kastın VAG ile atılacak bir kayıt mıdır? yoksa chip tuning cihazları takarak performans artışı mıdır?
Bu konuda da yardımcı olabilir misin? ben yarın bu işi yaptırmak istesem, yapılacak test ve enjektör temizliğinden sonra nereden başlamam gerekli?

teşekkürler,
 

kurtbil

Kayıtlı Üye
Katılım
26 Ağu 2009
Mesajlar
7,702
Beğeniler
650
Yaş
31
İsim
Can Kurtbil
Nereden
İstanbul
Plaka
6R Polo GTI
#6
Yazılım vag.com ile yapılmıyor.Yani servisin yaptığı bir işlem değil.Bu yapan kişi ve markalar var.Arabanın orjinal yazılımdan yola çıkarak yeniden haritalar yazılıyor ve arabaya yükleniyor.Senin arabanın beyninde muhtemel obd üzerinden bağlanıp yazılım atılamayacağı için beyin açılıp eproma kaydedilecek.Yazılım şirketleri ve yapan kişi ismi vericek olursam;Maslakta Revo,Barbaros Bayrak (ps chip tuning),Evotech,Dr.ecu Özgün (ecu fast).Ayrıca anadolu yakasında Mehmet Gazihan var.Dizel konusunda o da çok bilgili yazılımcılardandır.
 

zender

Kayıtlı Üye
Katılım
23 Kas 2011
Mesajlar
215
Beğeniler
56
Yaş
34
İsim
ilker sayal
Nereden
Trabzon
Plaka
61 AP 699
#8
turbonun bakımını yaptr kardeş sora katalizörüde sök at bıraz daha canlanır :eek:key: