Hoşgeldiniz

Tüm özelliklerimizi kullanmak için şimdi bize katılın. Kayıt olduktan ve giriş yaptıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara cevaplar gönderebilir, üyelerinize itibar verebilir, kendi özel mesajlaşma sisteminizi alabilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda ücretsiz stickerimizden de faydalanabilirsiniz.

1.6 tdi Aracım çekişten düştü yardımm

DarkPassenger

Kayıtlı Üye
Herkese Merhabalar,
Bugün aracimla giderken düşük devirlerde bir titreme hissettim, sonra aracın cekişinde de bir problem var gibi geldi. Şöyle ki vites degistirme devirlerim genelde aynıdır, 2500 devirde vites yükseltirim, devir 1500 lere düşer ve gayette rahat çeker. Ama bugün çekmediğini gördüm ve biraz motoru zorladim. Ve ne göreyim 1.6 tdi araç neredeyse 1.4 turbosuz bir araçtan bile daha kötü hızlanıyor. Yaşadığım şehirde yetkili seat servis olmadığı için tanıdığım bir ustaya gösterdim. Araçta kesin bir problem var dedi, önce yakıttan olabilir dedi, sonra aracı kaldırıp altından bakınca turbo devreye tam girmiyor, turbo hortumu delik gibi dedi ama garantiden dolayı müdahale etmedi.
Buna benzer birşey yaşayan varmı, ne yapmamı onerirsiniz? En yakın servis 120 km uzakta, aracı bu halde götürmek te istemiyorum açıkçası, arasam servise cektirirler mi?

Aracın çekişten ciddi ölçüde düştüğünü söylediğiniz için turbodan olduğu sonucuna varabiliriz.
Araç kaç km'de? Egzosttan beyaz duman alıyor musunuz?

1) Alıyorsanız turbo arızası. Araç çok düşük kilometredeyse bu şaşırtıcı olur. Neyse arızalanmışsa, revizyona gönderip, içine baktırırsınız. %50 olasılıkla tamir edilir. Tamir edilemeyecek durumdaysa aracınızın turbo kodunu öğrenerek distiribütörden kendiniz getirtin ve servise taktırın. Turboyu servisten almayın en az 2 kat ödersiniz.

2) Turbo hortumları delikse, bunu işitebilirsiniz. Kaputu açın, araç çalışırken sıradışı bir gürleme varsa hortumları kontrol etmek lazım. Hortumlardan biri delikse serviste değiştirebilirsiniz. Bir hortuma tahminen 150 lira isteyeceklerdir, kendiniz bulursanız yarı fiyata alabilirsiniz.

3) Turbo zamanlayıcınız arızalanmış olabilir. Bunun kontrolü için yine servise gitmek şart.

- - - Mesaj Birleştirildi - - -

Servise götürme sorusuna gelirsek, zaten kaskonuz vardır, ücretsiz çekici yollarlar, servise çektirirsiniz.

Sanırım araç yeni ve garanti kapsamında.. Benim tavsiyem Hiç bir ustaya elletmeden varsa kaskon onun çekicisiyle yoksa da artık cebine kuvvet o 120 Km lik yolu gidip serviste baktırman Tam olarak nerden ve ne şekilde olduğunu bilemiycem(Yeni araç olduğu için) ama muhtemelen Turbodan yana Bi sıkıntı yaşıosun..
Gitmeden önce bi kaç defa arayıp arıza hakkında bilgi vermen ve randevu almanı öneririm..
Eğer çekici bulamazsan muhtemelen antalya yada denizliye gideceğini umarak söylüyorum arabayı bozuk turbo yada patlak hortum yada herneyse bu halde yola vurmanı hiç önermem çok geçmiş olsun..

DPF temizliği yapıyordur o esnada.. çıkın çevre yolunda 90-100kmh hızla 5dk gidin düzelir..

mazot filitresi ne durumda sulanmış dolmuş filitreler çekişi düşürüyor bunu bizzat yaşadım kolay gelsin.

- - - Mesaj Birleştirildi - - -

mazot filitresi ne durumda sulanmış dolmuş filitreler çekişi düşürüyor bunu bizzat yaşadım kolay gelsin.

Aracım 32000 km de 2011 model garanti kapsamında ve şu ana kadar böyle bir sorun yaşamamıştım. Mazot filtresinde bir sıkıntı olmaması gerekiyor çünkü 2000 km önce değişti. Ama yine de yakıttan dolayı tıkanma varsa diye dün yakıt aldım tekrardan 5 km kadar kullandım değişiklik olmadı. Bugün aracı çıkarmadım, yarın tekrar bir bakıcam. Beyaz duman olup olmadığına yarın bakıcam artık. Duruma göre bayramdan sonra servisi arayıp durumu bildiricem. Eğer turboda bir sıkıntı varsa garantiden değişmesi gerekir değil mi?

Aracım 32000 km de 2011 model garanti kapsamında ve şu ana kadar böyle bir sorun yaşamamıştım. Mazot filtresinde bir sıkıntı olmaması gerekiyor çünkü 2000 km önce değişti. Ama yine de yakıttan dolayı tıkanma varsa diye dün yakıt aldım tekrardan 5 km kadar kullandım değişiklik olmadı. Bugün aracı çıkarmadım, yarın tekrar bir bakıcam. Beyaz duman olup olmadığına yarın bakıcam artık. Duruma göre bayramdan sonra servisi arayıp durumu bildiricem. Eğer turboda bir sıkıntı varsa garantiden değişmesi gerekir değil mi?

Tabi, garanti karşılar;)

Bugün sabah işe gelirken servise uğradım (audi ve volkswagen için yetkili ama seat için yetkili değil), başta bakamayız dediler, sonra ısrarım üzerine cihaza bağladılar. Cihaz arıza tespit edemedi. Sonra acaba ben mi kuruntu yapıyorum diye tekrar bir denedim aracı, baktım biraz düzelmiş,
0-100 denemesi yaptım hatta, 12-12,5 saniye civarı birşey çıktı. Heralde turboda bir problem yok, içim rahatladı, bundan sonra petrol ofisinden yakıt almıcam bu arada.

shell v-power diesel,
ya da benim tercihim kesinlikle farkı hissediceksin =) v-power diesel GTL teknolojisi al başkada ne alımm diye düşünme...=)

PO'dan ben illalah ettim gecenlerde.. Burnumun dibinde var ama yinede almıyorum..
Sorunu soylediginizde aklıma DPF gelmisti Mehmet abi'de yazmıs zaten..
Shell GTL icinde cok katkili mazot diyorlar. Pek tavsiye etmiyorlar.. Sorun yasayan olabiliyor.. Denk gelmedim ama forumlarda okudum..

Geri
Üst Alt