1.6 SR motor yağ kaçakları | SCW - Seat Club World - Seat, Seat Forum Türkiye
  • Merhaba Ziyaretçi hoşgeldin !
    Forumdan daha fazla yararlanmak için buradan kayıt olunuz
    Hello Welcome to Guest!
    Register here to benefit more from the forum

1.6 SR motor yağ kaçakları

yukcell88

Kayıtlı Üye
Fotoğraflarda motorun arka (farlara göre, silindirlerin kaputa bakınca soldan sağa dizildiğini belirteyim; belki farklı olan vardır) tarafında siyah 8 kolun arka kısmında, boğaz kelebeğinin solunda el feneri ile işaret ettiğim o siyah kapağın üstünde yağ kaçağı vardı (ben temizleyene kadar, hatta üzeri toz tutmuş biraz da kurumuştu);
IMG_1534.jpg

Alttaki resim de oradan sızdığını tahmin ettiğim yağın damlayıp "kuruduğu" yer... Otomatik şanzumanın üstü diye tahmin ediyorum.
IMG_1535.jpg

Alttaki resim de yağ dolum kapağımın altındaki boğaz, bunu ilk defa görüyorum; diğerleri son birkaç aydır vardı.
IMG_1538.jpg

Sonuç olarak; bu kaçaklar bir süredir varmış. İlk resimlerdekileri son birkaç aydır biliyordum zaten. Yağ eksilmesi var mı yok mu derseniz diyebileceğim tek şeyin; ilk yağ değişimini aldığımda 108.000' de yaptırmış olmam, 117.000' de 1 lt yağ eksilttiği, 118.500'de en son yağ değişimini yaptığım ve şu ana kadar kontrol etmeyip 120.300 km' de olması... Daha önceki 1 lt'lik kaçak bu resimdekiler olabilir, peki neden kaçırır? Ya da nerden? Sorun var mı? Çok karıştırdım yine, okuyup anlamaya çalışandan özür dilerim...

plajhavlusu

Kayıtlı Üye
dostum boyle seylerı hıc kafana takmayacaksın arabana bıneceksın 10000 de kı bakıma gelmeden de 5000 de bır yag kontrolu sonra devam !! arac 10000 e dogru 1 yada 2 lıtre yag eksıltsede bı sey olmaz yag kacaklarının yerını pek anlayamadım ama kapak contalarından terleme seklınde yag kacırması gayet normal !! benım aracımda dızel fıesta 258 000 de 10000 de yarım yada 1 lıtre yag yakıyor ve gayet normal oldugunu dusunuyorum

habildinar

Kayıtlı Üye
emre kafana takma, sorun olmaz. yağ çubuğuyla seviyesini kontrol et, için rahat olsun...

Çöllü

Forumdan Uzaklaştırıldı
Yağ kaçaklarının nerden ve neden olduğunu anlamak pek mümkün değil fotoğraflardan gündüz gözü ile genel bi bakışla fotoğraflarsan daha iyi olur emre o zaman daha net bişey söyleyebiliriz..

Ancak yağ yakma ve yağ eksiltme normal değildir hatta çok sıklıkla yağ eksiltiyorsa motor büyükçe sıkıntılara gebe olduğunu gösterir bu nedenle boşvermeni değil üzerine gitmeni öneririm gündüz gözüyle tepeden çekilmiş fotoğraflarını bekliyorum..

gültekin

Kayıtlı Üye
yağ kaçakları keçenin ömrünü tamamlaması hararet ani ısı değişimleri basınca bağlı zamanla keçe takımları ömrünü yitirir komple keçe takımı değişmesi tavsiye edilir tabi motor inmesi gerekir ve masraflıdır bazı durumlarda sadece kaçıran bölge değiştirilir tabi tork metreyle boşluğu da alınıp kurtarılabilir benim tavsiyem kaçıran bölge kritik değilse değişmesi yönünde zira eksiltme can sıkıcı bir durum kimsenin bagajında yağla gezmek istemediğini düşünüyorum her kontağa basışta acaba eksikmi durum ne diyeceğine en iyisi değiştir

Çöllü

Forumdan Uzaklaştırıldı
yağ kaçakları keçenin ömrünü tamamlaması hararet ani ısı değişimleri basınca bağlı zamanla keçe takımları ömrünü yitirir komple keçe takımı değişmesi tavsiye edilir tabi motor inmesi gerekir ve masraflıdır bazı durumlarda sadece kaçıran bölge değiştirilir tabi tork metreyle boşluğu da alınıp kurtarılabilir benim tavsiyem kaçıran bölge kritik değilse değişmesi yönünde zira eksiltme can sıkıcı bir durum kimsenin bagajında yağla gezmek istemediğini düşünüyorum her kontağa basışta acaba eksikmi durum ne diyeceğine en iyisi değiştir
Gültekin bey rica etsem bi avatar resmi yüklerseniz bizde bu bilgilerin sahibini şahsen tanısak :eek:key:

Çöllü

Forumdan Uzaklaştırıldı
beceremedim çöllü sen cantıra gelde iki el atalım yarın sabah erken kalkıcam :)))))))))))))))
Abi ben girmeyim o işlere bu saatten sonra sağol, sardımı bırakmaz biliyorum size kolay gelsin bi ara koyacak olursan fotoğrafı tarif veririm :eek:key:

gültekin

Kayıtlı Üye
resim basit beni herkes tanır korsan bayrağının üzerinde resmim var :))));)99

REİS38

Kayıtlı Üye
hayırdır emre askaerliği yedin bitirdin tekrar yavruyu ele almışın bakıyorumda