Hoşgeldiniz

Tüm özelliklerimizi kullanmak için şimdi bize katılın. Kayıt olduktan ve giriş yaptıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara cevaplar gönderebilir, üyelerinize itibar verebilir, kendi özel mesajlaşma sisteminizi alabilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda ücretsiz stickerimizden de faydalanabilirsiniz.

1.6 Dizel DSG Vites - Devir Sorunsalı

Bugün Kayadibi ve Doğuş Otomotiv Maslak olmak üzere iki servise birden gittim ve Doğuş için düşündüklerim ciddi anlamda kötü durumda.

Sabahtan Kayadibi'nden Ümit Usta ile birlikte teste çıktık ve ilk çıktığımızda göremediği sıkıntıyı Şile yolunda çok net bir şekilde farketti. Arabanın mekatroniğinde problem olduğunu söyledi. 7-8 bin TL'lik bir parça olduğundan dolayı Doğuş Oto Şekerpınar'dan birisinin gelmesi gerektiğini ve onun ardından, eğer parça yoksa, ortalama 1 ay kadarlık bir bekleme süresi olduğundan bahsettiler. Okul ve sağlık durumumdan ötürü arabaya ihtiyacım olduğunu belirttim ancak ellerinde bu sürede bana verebilecekleri arabalarının olmadığını son derece samimi bir şekilde belirttiler.

Parça bekleme, araya bir başka daha kurumun girmesinin yol açacağı zaman kaybı ve araç tahsisi ile ilgili sorulardan dolayı Doğuş Otomotiv Maslak'a da gittim. Orada servis danışmanı ile yaptığım görüşmenin sonunda sinirlerim son derece gerilmekle beraber ancak 1 ay sonraya randevu verebileceklerini söylediler. Servis danışmanını tesadüf üzeri bulduğum servis müdürüne şikayet etmem üzerine danışman ile birlikte teste çıktık. test süresince defalarca gözüne gözüne sokmama rağmen servis danışmanı arabada arıza yok dedi. Arabanın ara gaz verdiğini söyleyip durdu.

Kendilerine iki adet soru sordum aldığım cevaplar fıkradan farksız oldu.

- Yetkili dediğiniz, yetkin kişilerden oluşan bir sevis arızayı tesbit edip net bir şekilde söyleyebilirken siz nasıl bunu yapamıyorsunuz? O zaman hanginiz bu işe aslında yetkin olmamalı?
- Fizik kurallarına göre motor devri birden bire 500 ila 1000 rpm arası artarken araba nasıl yerinden zıplayamaz ve bu normal olarak nitelendirilebilir?

Demek ki araba yolda kalsa, şanzımanı elime alsam, bir de 6 aylık arabayı kullanıcı hatası olarak bana geri verecekler.

Bilgisayara bağlandığında frenlerde aşırı ısınma ve kavramada aşırı zorlama ile ısınma uyarılarını verdi. Kavramada da sıkıntı olabileceğini Ümit Usta zaten belirtmişti. Sıfır şanzıman da takılabilir arabaya.

Doğuş ısrarla yazılımsal olduğunu söylese de gün içerisindeki saçma sapan cevaplarının yanında arabanın motor yazılımının en son versiyonu olduğunu bildiğim için önemsemedim bile.

Sonuç olarak arabayı pazartesi günü Kayadibi'ne bırakacağım. Ortalama olarak 1 aylık bir bekleme sürem olacak. Perişanlık ve hasretimi babamın Passatı ile gidermeye çalışacağım.

Gün içinde ilgi, alaka ve yardımlarından dolayı Murat Can ve Kayadibi servis danışmanı Turgay Bey'e çok teşekkür ederim. :)

Sonuna kadar sıkılmadan okuyabilenlere de bir teşekkür borcum vardır.. :)

Vay arkadas araci alirken, sorunsuz, kaliteli diye DSG aldim, ama cikan sorunlara bak :( Diken ustunde biniyorum araca :( Dogusun yaptigi ayip gercekten ama. Adam orda sanirim siz sikayet ettiniz icin killigina yapmistir diye dusunmekten alamadim kendimi. Bursa Dogus cok sukur bir sIkinti cikarmadi bugune kadar bana, boyle devam eder umarim. Sizin sorununuz icinde gecmis olsun, cabuk cozulur umarim sorun.

Vay arkadas araci alirken, sorunsuz, kaliteli diye DSG aldim, ama cikan sorunlara bak :( Diken ustunde biniyorum araca :( Dogusun yaptigi ayip gercekten ama. Adam orda sanirim siz sikayet ettiniz icin killigina yapmistir diye dusunmekten alamadim kendimi. Bursa Dogus cok sukur bir sIkinti cikarmadi bugune kadar bana, boyle devam eder umarim. Sizin sorununuz icinde gecmis olsun, cabuk cozulur umarim sorun.

isterseniz aracınız krallar gibi M3 Dual Clutch Şanzıman olsun isterseniz manuel olsun :) birazda şans işi bu..DSG7 Kuru tip olduğu için arızası daha çok oluyor..yapıcak birşey yok garantisi dolmadan satmak en iyisi :)

Benimde satmak yerine garantisini uzattirmak geldi aklima :)

Alali daha 3 ay oldugu icin sIkinti yok :) Ama ogrendigim iyi oldu, bilmiyordum:eek:key:

Araba Pazartesi gününden beri Kayadibi'nde yatıyor. Mekatronik ile birlikte kavramalar garantiden değişecek. İki gündür Doğuş'un Şekerpınar'daki merkezinden gelen ustayla beraber arabaya baktılar. Yeni şanzıman için zorlayacaklardı ancak ikna edememişler. İspanya ile yapılan yazışmalara cevap bekleniyordu hala bugün akşam Turgay Bey ile görüştüğümde. İşin sevindirici yanı parçalar Türkiye'de stoklarda mevcut çıktı. Arabamı özledim resmen. Bir an önce işi bitsin, çıksın istiyorum..

Garanti dedik ama yine de baya zahmetli iş çıktı. Toplamda 8200 TL'lik parça sipariş edildi ancak İspanya'dan sadece mekatronik değişimine izin geldi.

Sonuç olarak arabanın mekatroniği değişti ancak sorun aynen devam etmekte. 1,6 DSG arabalarda bulunan kavramalar sorunluymuş. Ses yapıyormuş ve bu sıkıntılara sebep olabiliyormuş. Seat kavramaların üretildiği firmayla anlaşmasını feshetmiş başka bir firmadan kavrama almaya başlamışlar. Yine garantiden siparişi verildi ancak 2-2,5 ay sonra gelecek. Bu yüzden arabamı teslim aldım. Sorunlu haliyle teslim alıp doğru mu yaptım onu da bilmiyorum. Bu süreç içerisinde aklıma takılan şeyler var. Yardımcı olursanız sevinirim.

• Arabanı mekatroniğinin değişmesine rağmen sorunun aynen devam etmesinden dolayı araba normalinden çok çok çok fazla yakmaya devam edecek. Kabul edilebilir mi bu?
  • Yarın bir gün bu kavramalar yüzünden yolda kalırsam, başıma bir kaza gelirse ya da başka türlü bir sıkıntıya düşme ihtimalim var mıdır?
  • Şu durumda araba bozuk bir şekilde 2-2,5 ay yollarda dolanacaksa yeni araba talep etme hakkım var mıdır? Ellerinde kavrama var ancak sorunlu setler olduğu için bir işe yaramıyor..
Yorumlarınızı bekliyorum..

Ben sizin yerinizde olsam eğer araç sıkıntınızda olmayacaksa çekerim garaja geçiririm bir branda yatsın orda servise bırakmanızı tavsiye etmem basına ne geleceği belli değil doğuş gurubu araçlar ne kadar herkezin gözünde favorı aletler olsada malesef servis yönünden 0 buda birkez daha ispat olmuştur Geçmiş olsun

Bu sorun VAG serisinde dizel motorlarda bundan öncede vardı, arabaya ne zaman fazla yüklensem. Debriyaj aynı sorunu yaratıyordu. (Bora 1.9 TDI , Audi a4 2.0 Tdi oto., Passat 2.0 Tdi oto.. Hem düzde denedim hem otomatikte , DSG değildi belki ama zamanında yine aynı sorun vardı. Bi arkadaşım da Golf Tdi da aynı sorunu yaşıyodu. Çözümü performans balata alarak bulmuştu.

Geri
Üst Alt