Hoşgeldiniz

Tüm özelliklerimizi kullanmak için şimdi bize katılın. Kayıt olduktan ve giriş yaptıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara cevaplar gönderebilir, üyelerinize itibar verebilir, kendi özel mesajlaşma sisteminizi alabilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda ücretsiz stickerimizden de faydalanabilirsiniz.

1.6 Dizel DSG Vites - Devir Sorunsalı

Dün teslim aldığım arabayla bugün yola çıktım. Sonuç şudur: çeyrek depo/60 km yakıt tüketimi. Arabanın sıfırını istediğime dair Doğuş Oto'ya telefonla ve yazılı şikayetimi ilettim. Aynı şekilde İspanya ve Volkswagen Almanya'ya da ileteceğim. Ancak e-postalar gerekecek. Onları da bilmiyorum henüz..

Dün teslim aldığım arabayla bugün yola çıktım. Sonuç şudur: çeyrek depo/60 km yakıt tüketimi. Arabanın sıfırını istediğime dair Doğuş Oto'ya telefonla ve yazılı şikayetimi ilettim. Aynı şekilde İspanya ve Volkswagen Almanya'ya da ileteceğim. Ancak e-postalar gerekecek. Onları da bilmiyorum henüz..

Nasıl yaa şaka gibi.. Şansın yokmuş be kardeşim. uzak dur sen seattan artık.. Ama bizi bırakma :)

aracın sıfırını istediğini mail ya da faksla yapman sana fayda sağlamaz arkadaşım. noterden bir ihtarname gönder doğuş otoya. bende aynı şekilde şanzuman problemi yaşaadım doğuşla çok kavga ettim hiç bir sonuç alamadım. aracım 20-25 gün eryada kaldı ama dsg şanzuman sıfırı ile değişti bende ilk başta banada mekatronik debriyaj seti falan dediler ama kabul etmedim hiç bir şekilde. şuanda tüketici mahkemelerine gitsen %100 haklısın arbanın parasını faizi ile alabilirsin ya da sıfırını bile alma hakkın var. şuanda şükür bende bir problem yok. doğuşun tamir mantığı o ilk önce ucuz parça değişiyo sonra bakıyo kurtarmadı bir üsttekini. sorun dsg şanzumanda ama fiyatı 5000-6000 euro civarında bu maliyet fiyatı onlara çünkü eryanın doğuşa kestiği faturayı görmüştüm. hee bu arada kavga döğüş arabam servisten çıkana kadar yerine doğuş otodan sınırsız araç temin ettirmiştim :)))

Şimdi baktım da tam 2 ay olmuş ben konuya ilk mesajı yazalı, vay arkadaş..

Gelişmelere gelince; arabanın mekatronik ve kavramaları değişti. Kayadibi komple şanzıman istedi ancak Doğuş Şekerpınar'dan gelen usta ve İspanya buna müsaade etmedi. En azından ilk etapta söylenenler bunlardı.

Kavramalarla alakalı yine bana anlatılan ve bence herkesin bilmesi gereken bir kaç önemli nokta var. DSG7'lerin üzerinde gelen kavramaların iki tane kronik problemi mevcuttu. Bu kavramalar ya ses yapıyor, ya da aynı benim başıma gelen gibi bir süre sonra sıyırıyor. VAG grubu bu sorunlu kavramaları üreten firmayı değiştirdiler ve yeni bir fabrikayla anlaştılar. Bu süreç içerisinde ben yeni çıkacak kavramaları 1,5 ay bekledim. Geçen sürede yaktığım inanılmaz mazot ve yaşadığım sinir harbi ile markaya olan güveninim gitmesi de cabası oldu.

Arabamda yaşadığım sıkıntı Kayadibi'ne gelen ilk vakaydı. Benim hemen ardımdan bir araba daha gelmiş. Anlaşılan o ki daha çok araba gelecek bu problemle. Benim arabamla birlikte servis müdürünün de arabası dahil olmakla beraber toplam 4 arabaya yeni mekatronik ve kavrama seti takıldı. Hepsi yeni fabrikadan geldi.

Ancak sorunlar ne yazık ki bitmedi... Şu an araba zaman zaman saçma sapan hareketler yapıyor. Yarın 15 gün sonraki kontrol mevzusu için servise gideceğim zaten. Sorunlardan birincisi rölanti düzensizliği. Öyle ki; arabayı çalıştırdığımda motor soğukken gaza basıyorum gaz kesici devreye girene kadar devir yükseliyor, gazdan ayağımı çekiyorum, normalde 800 devirde çalışması gereken motor 500 devire kadar düşüyor ve tekrar 800 devire çıkıyor. Bu sırada araba ciddi anlamda sarsılıyor.

Yine kanıt için videousunu çektim:

DSG Rölanti Sorunu - YouTube

Diğer ve en büyük sıkıntı ise arabanın DSG olduğunu unutmuş olması. Motor soğuk ya da sıcak farketmiyor, genelde yokuş yukarı ya da eğimli yolları çıkarken D2'den D3'e, D3'ten D4'e ya da her ikisini arka arkaya sanki piyasadaki diğer yarı otomatik şanzımanlarmış gibi çok bariz olmasa bile yığılarak, ara gaz vererek yapıyor. Arabanın ara gaz verdiği çok bariz ya da kavramakta geciktiği. Bu da önceki hali bilindiği için rahatsız ediyor. DSG'nin normal bir hareketi değil sonuçta. Araba ile ilk sıkıntı yaşayıp kavramalar değiştikten sonra servisle beraber teste çıktığımızda da söyledim ama normal dendi. Bir daha deneyeceğim ama normal olduğuna inanmıyorum.

Son olarak bir garip hareket daha yaptı. Onda ise sahilde normal bir hızla giderken yandaki arabanın beni ve kardeşimi rahatsız etmesi üzerine bir an önce uzaklaşmak için D'den S'ye çektim. Devir birden bire 5000'e yükseldi ve vitesi falan da atmadı. 2 vites birden düşürdü sanırım. O anlık panikle ne olduğunu algılayamadım. Bunu bir kere yaptı, bir daha yapar mı bilmiyorum. Bunların hepsi geçtiğimiz 15 gün içinde gerçekleşti.

Bugün servise gidip şu kontrolünü yaptıralım bakalım, ne diyecekler. Ama arabayı binmek için değil de servise gidip gelmek için aldık sanırım.. :)

Gelişmeleri yeniden yazacağım. Benzer sıkıntıları yaşayan ya da şüphelenenler için fikir versin en azından.

biz de leonda hiç 6.9 değerini göremedik 9-10 yakıyor masallah :) sıkıntılı bi araç heralde

Motor soğukken devir kesiciye kadar gazlayıp sonra gazı bırakırsanız, rölantinin kısa süreli olarak aşırı düşmesi normal, ama bu soğukta, diesel motora böyle davranmayın bence. D den S ye alınca, hıza bağlı olarak 2 vites birden düşer ve orada kalır, eskiden nasıl davranıyordu?

bendede 1.6 tdı dsg war cok sorunlu bı arac cam takılı kalıyor kafasına gore dıkız aynalarını ayarlarken ıkısı bırden hareket edıyor sacma 2011 model aracım.

bendede 1.6 tdı dsg war cok sorunlu bı arac cam takılı kalıyor kafasına gore dıkız aynalarını ayarlarken ıkısı bırden hareket edıyor sacma 2011 model aracım.

Uyelerimiz bolumunden kendinizi tanitan bir konu acarmisiniz

Geri
Üst Alt