Hoşgeldiniz

Tüm özelliklerimizi kullanmak için şimdi bize katılın. Kayıt olduktan ve giriş yaptıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara cevaplar gönderebilir, üyelerinize itibar verebilir, kendi özel mesajlaşma sisteminizi alabilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda ücretsiz stickerimizden de faydalanabilirsiniz.

1.6 - 2.0 TDI DSG Karşılaştırması

platinne

Kayıtlı Üye
Geçtiğimiz hafta memlekete gittim. Gitmişken de büyük arabanın konforunun keyfini süreyim dedim. Eve dönerken 2009 model 2.0 TDI DSG arabamızın da aynı 2012 model 1.6 TDI DSG arabamız gibi erkenden vites attığını farkettim. Düşük devirlerde ilerlemeye çalışan araba 50 km/s civarına geldiğinde beşinci vitese çıkıyordu.

Konu ile alakalı onlarca konu açılıp bir o kadar da aynı soru sorulunca hazır iki araba da elimin altındayken bir test yapayım dedim ve bunu videoya kaydettim. Leon'un motoru soğuk olduğu için rölanti devri yüksek.

70 km/s ile giderken D7 ile gitmeye çalışan arabanın titremesinin Passat'da olmadığnı farkettim. Daha dikkatli bir şekilde bir tur daha attım. Titreme var, evet. Bu titreme şanzıman kaynaklı değil düşük devirde ilerlemeye çalışmayla alakalı. Ama bu titreme sadece gerçekten titriyor mu diye odaklanıldığında farkedilecek seviyede. Neden bu şekilde bir fark olabileceğine dair bir kaç fikir yürüttüm kendimce.

1- Yalıtım ve ağırlık

Golf'te de aynı şekilde böyle bir titreme sıkıntısı olmayınca insanın aklına kalite kısmı geliyor. Kim ne derse desin Golf trim ve yalıtım anlamında Leon'dan daha üst kalitede bir araç. Aynı şekilde Leon'dan daha ağır bir araba. Passat için de aynı şekilde bir kıyaslamaya girersem ağırlıktan dolayı ve hatta yalıtımdan dolayı bu titremeyi hissetmiyor olabilirim.

2- Motor hacmi ve tork

Her ne kadar karşılaştırdığım arabalar beygir ve tork olarak birbirlerine eş konumda dahi olsalar arada hacim farkı var. Bu hacim farkından dolayı araba daha az titriyor olabilir. Öte yandan torkun getirdiği itme kuvveti ile araba kendisini daha sağlıklı ileri itiyor olabilir. Ancak karşılaştırma için kullandığım benim arabada yazılım var. Ölçümlere göre torku Passat'tan daha yukarıda.

Titreme mevzusunun bu kadar problem olmasının en büyük sebebinin DSG'den çok kalite farkından dolayı olduğunu düşünmeye başladım. Zira diğer kullanıcılardan aldığım yorumlar da bu yönde.

evt maalesef böyle bi sorun leonlarda var.. ama ben yakıt tüketimini azaltmak için düşük devirde ilerlediği için olabileceğini düşünerek çok takmamıştım. Ama siz kıyas yapmışısınız golfte yok demişiniz. belki bide polo ile kıyaslamakta fayda var. eğer ondada hiiç yoksa o zaman ciddi sorun.. leonun golf kadar iyi olmasını beklimiyorum zaten. şuan dizel dsg arasında full donanımda 20 bine yakın fiyat farkı var..

Arkadaşlar,
Bence sorun yazılımdan kaynaklı olabilir. Motor veya dsg de kalite farkı olduğunu düşünmüyorum. Çünkü motor ve dsg lerin üretim yerleri aynı diye biliyorum.

1.viteste erken vites atmasinin sebebi torku maksimumda oldugu icin sanzimani korumak hemen ikiye atiyor ancak diger viteslerde normal atiyor tabi 60la giderken 6. Yada 7. Viteste oluyor araba dogal olarak titriyor bunu manuel de de titretabilirsiniz ama amac az yaktirmak bakinca da az yakiyor 2.0 tdi da hacimli motor oldugundan onda titrame daha alt devirlerde ve dbaha az olabilir

SM-N9000Q cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Malesef DSG'nin en büyük avantaj ve dezavantajı bu. km/hız'da bir vites büyültüyor bizzat denedim bende. 10-20-30-40-50-60-70 km hızlarda tam olarak sakin kalkmalarda vites değiştiriyor. 70 km hızda D7 :)

sport modunda (yani ''S'' de kullanırsanız titreme yapmaz ve basmasanız bile yüksek devirlerde vites atar

Benim pek dikkatimi çekmedi.. DSG yle alakalı bir durum olmayabilir bence... Düz vitesli araçlarda da oluyor o titreme durumu... büyük viteste düşük hızla giderken gaza basarsanız her araç titrer... aracın yolun durumuna ve ihtiyaca göre gaza basarsanız böyle bir durum yaşanmaz gibime geliyor... DSG deki amaç otomatik viteste düşük yakıt sarfiyatı... o yüzden kalkıştan hemen sonra 7 ye geliyor... tavsiyem ihtiyaca göre gaza basmanız...

Bencede

HTC Sensation XE with Beats Audio Z715e cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

evt maalesef böyle bi sorun leonlarda var.. ama ben yakıt tüketimini azaltmak için düşük devirde ilerlediği için olabileceğini düşünerek çok takmamıştım. Ama siz kıyas yapmışısınız golfte yok demişiniz. belki bide polo ile kıyaslamakta fayda var. eğer ondada hiiç yoksa o zaman ciddi sorun.. leonun golf kadar iyi olmasını beklimiyorum zaten. şuan dizel dsg arasında full donanımda 20 bine yakın fiyat farkı var..

Arkadaşlar,
Bence sorun yazılımdan kaynaklı olabilir. Motor veya dsg de kalite farkı olduğunu düşünmüyorum. Çünkü motor ve dsg lerin üretim yerleri aynı diye biliyorum.

Ben videoyu sorun olarak gördüğüm için çekmedim aslında. 1.6 TDI DSG için erken vites atma konusunda çok şikayetleniyordu kullanıcılar. Benzer hareketi 2.0 TDI DSG de yapıyor. Normal şartlarda o devirde titremesi gereken araba titremiyor. Ya da hissedilmiyor. O yüzden beyin fırtınası için iyi olabileceğini düşündüm.

1.viteste erken vites atmasinin sebebi torku maksimumda oldugu icin sanzimani korumak hemen ikiye atiyor ancak diger viteslerde normal atiyor tabi 60la giderken 6. Yada 7. Viteste oluyor araba dogal olarak titriyor bunu manuel de de titretabilirsiniz ama amac az yaktirmak bakinca da az yakiyor 2.0 tdi da hacimli motor oldugundan onda titrame daha alt devirlerde ve dbaha az olabilir

SM-N9000Q cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

İşte ekonomi yapacağım derken çok erken vites değiştirmeyi aslında titremeye sebep oluyor. Benim kıyasım bunun hissedilip hissedilmemesi üzerineydi. Golf'te zaten titremeye dair bir sıkıntı yok. 2.0 motor karşılaştırması olmuş gibi oldu :)

Malesef DSG'nin en büyük avantaj ve dezavantajı bu. km/hız'da bir vites büyültüyor bizzat denedim bende. 10-20-30-40-50-60-70 km hızlarda tam olarak sakin kalkmalarda vites değiştiriyor. 70 km hızda D7 :)

Aynen öyle abi. Seri kullanımda zaten sorun yok :)

sport modunda (yani ''S'' de kullanırsanız titreme yapmaz ve basmasanız bile yüksek devirlerde vites atar

Bu ne yazık ki titreme sorununa çözüm değil. S modunda arabayı kullanmak dizel arabayı alış amacından çok uzağa taşıyor. Ekonomik olmaktan çıkıyor. Benim yapmaya çalıştığım kıyas çok daha farklı.

Benim pek dikkatimi çekmedi.. DSG yle alakalı bir durum olmayabilir bence... Düz vitesli araçlarda da oluyor o titreme durumu... büyük viteste düşük hızla giderken gaza basarsanız her araç titrer... aracın yolun durumuna ve ihtiyaca göre gaza basarsanız böyle bir durum yaşanmaz gibime geliyor... DSG deki amaç otomatik viteste düşük yakıt sarfiyatı... o yüzden kalkıştan hemen sonra 7 ye geliyor... tavsiyem ihtiyaca göre gaza basmanız...

Titreme mevzusu tamamen DSG ile alakalı aslında abi. Ama bunun hissedilip hissedilmemesi aradaki fark. 70 ile giderken 1100-1200 devir bandında gitmeye çalışan araba aynı dediğin gibi titreyip duruyor. Ama bu titreme Passat'ta ya da Golf'te hissedilmiyor.

Ekonomik diyoruz ama arkadaşlar benim araç mesela bu sabah 10 km lik yolda, trafik yok ortalama 60 km ile
6 L/100 olarak gösteriyor. Bazen sıkışık trafikte 8 L hatta 10 a kadar çıkıyor bu. bilmiyorum herkestemi böyle yoksa bende mi bi sorun.. Yani biraz sıkışık trafikte kullanınca tüketim hızlı arıyor. Uzun yolda 5-5,5 L civarı oluyor ama , ş içi genelde kısa 5-10 -15 km lik mesafelerde kullanıyorum çok yakıyor gibi geliyor.

Geri
Üst Alt