Hoşgeldiniz

Tüm özelliklerimizi kullanmak için şimdi bize katılın. Kayıt olduktan ve giriş yaptıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara cevaplar gönderebilir, üyelerinize itibar verebilir, kendi özel mesajlaşma sisteminizi alabilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda ücretsiz stickerimizden de faydalanabilirsiniz.

1.4tdi cordoba stylance 2008 4500 d/dk

emre_stylance

Kayıtlı Üye
Mrb Arkadaşlar bende 2008 1.4 TDİ cordoba var bunun deviri en son 4500 d/dk da kalıyor daha fazla yükselmiyor... Birde turbo 2000 d/dk Devreye Giriyor ve Sadece 3000 d/dk Kadar Götürüyor... Nedenini Bilen Arkadaş varsa Yardımcı olabilir mi..??? saygılarr...

Araç Maksimum Torkunu 2200 devirde basar ve 3000 devirden sonra zaten 195nm/t luk bir gücü 3000 devirde sabitler ve daha yüksek devir bantlarında da aynı şekilde devam eder.. turbo aslında daha alt devirlerde de çalışır fakat sizin hissettiğiniz yer tepe noktası olan 2200 devirdir..
(tabi turboda herhangi bir sorun, hava kaçırma, v.s. problem olmadığını varsayarak)
benim bildiğim 4500 de devir kesiciye girmesi gerekiyor zaten o motorun..

Bu arada 80 beygirlik olan için konuşuyorum ben :eek:key:

ama alt devirlerde boğulma oluyor sonra 2000 d/dk da açıyor bu kendini yaa mesela bir rampa cıkarken 2.viteste devir düşük olunca boğuluyor 1.vitese geçmek zorunda kalıyorum.. birçok Dizel arabaya bindim onlarda bu şekilde olmuyor...

yani alt devirde turbo iptal oluyor bildiğin kara düzen dizel mercedes e190 gibi :D

yok okadarda değil ama yüksek rampalarda evet dediğin gibi bide güç ve gaz dengesi var örneğin aynı rampanın başında aynı viteste 2000 devirde gaza basıp boğulmadan çıkmak var birde 1500 devirde turbonun kendine dünme kuvveti bulamayıp pistonlara yeterince hava basmaması sonucu boğulup senden yeni bir vites yada devir istemesi var..

Öyle durumlarda çok önerilmemek kaydıyla gaza basıp yarım debriyajla deviri yükseltip sonra debriyajdan ayağını çekmen durumu kurtarabilir.. tabi bu benim dediğim çok zorda kalırsan :eek:key:

Ayrıca 2000 devirin altında kara düzen çalışmaz gene turbo devrededir ama devir düşük olduğu için en fazla bassın sana 120 nm/tork oda rampa eğer çok dik ise yetmeyebilir :eek:key:

aynen kardeşim tam dediğin gibi vallahi tesekkür ederim bilgiler için... Saygılarrr

yok okadarda değil ama yüksek rampalarda evet dediğin gibi bide güç ve gaz dengesi var örneğin aynı rampanın başında aynı viteste 2000 devirde gaza basıp boğulmadan çıkmak var birde 1500 devirde turbonun kendine dünme kuvveti bulamayıp pistonlara yeterince hava basmaması sonucu boğulup senden yeni bir vites yada devir istemesi var..

Öyle durumlarda çok önerilmemek kaydıyla gaza basıp yarım debriyajla deviri yükseltip sonra debriyajdan ayağını çekmen durumu kurtarabilir.. tabi bu benim dediğim çok zorda kalırsan :eek:key:

Ayrıca 2000 devirin altında kara düzen çalışmaz gene turbo devrededir ama devir düşük olduğu için en fazla bassın sana 120 nm/tork oda rampa eğer çok dik ise yetmeyebilir :eek:key:
kardeşim ben cordoba için vag-com cihazı alıcam bu piyasada 38,90tl ye var iş görür mü..? bilgin var mı...?

kardeşim ben cordoba için vag-com cihazı alıcam bu piyasada 38,90tl ye var iş görür mü..? bilgin var mı...?

Vag-comla ilgili bilgiler çok uzun ve detaylı olduğu için forumda kısaca bi araştırma yapmanı tavsiye ederim..

Ben Kısaca şöyle Cevap vereyim; Evet işine yarar Hata cod larına erişir siler bazı özellikleri açarsın ama motorun "M" sine dokunamazsın eğer amacın şu yukarıdaki tork ve beygir değerlerinde bi oynama yapmaksa :eek:key:

ama alt devirlerde boğulma oluyor sonra 2000 d/dk da açıyor bu kendini yaa mesela bir rampa cıkarken 2.viteste devir düşük olunca boğuluyor 1.vitese geçmek zorunda kalıyorum.. birçok Dizel arabaya bindim onlarda bu şekilde olmuyor...

Evet bazı dizellerde max torku 1750d/dk de veriyor bizimki 2200d/dk ondan güç kaybediyoruz. 2000d/dk civarı verdiği tork genelde yeterli oluyor.

Geri
Üst Alt