Hoşgeldiniz

Tüm özelliklerimizi kullanmak için şimdi bize katılın. Kayıt olduktan ve giriş yaptıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara cevaplar gönderebilir, üyelerinize itibar verebilir, kendi özel mesajlaşma sisteminizi alabilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda ücretsiz stickerimizden de faydalanabilirsiniz.

1.4 TSI FR Fazla yakıt tüketimi

ilhan5959

Kayıtlı Üye
Merhaba arkadaşlar.Aracımı alalı 2 hafta oldu.Genellikle şehir içi kullanıyorum ve ortalama tüketim 10-12 den aşağı hiç düşmemiştir.Ara ara hızlı kullandığım oluyor ama bi sıkıntı var gibi sizce normalmi veya ne yapabilirim

Çok kısa mesafelerde kullanıyorsan hele hele motor ısınamıyorsa eğer normal.
Herkesin 5-6 litre yaktığı yerde 10-12 yakıyor olamazsın zaten.

Bu vites önerilerinin bi katkısı olurmu düşük devirlerde vites atmamı istiyo ne kadar normal

Normalde 2bin devir gibi öneriyor oda yeter şehir içinde yada kendine bir motor sesi belirle orada kullan sürekli aynı devirlerde kullanınca yakitida düşüyor sadece ani hızlanma ve yavaşlama yapmayın o zaman fazla yakıt düşmüyor

gaza yavaş yavaş basıcaz.2-3 bin devir arası vites değiştirecez. çok dik rampa olmamak kaydıyla genelde boşa salacaz. bunları yap, direk farkeder.

Çalıştırdığın zaman özellikle kış aylarında ciklenin düşmesini bekle, Aracın turbosunun devreye girip girmediğini hissedebiliyosundur sanırım , elinden geldiğince turbo yu devreye sokmamaya calıs, düz yolda yakıt ekonomisini istiyorsan gaza yavaş tepkimelerle basıcaksın ve 1.8 - 2.2 devirleri arası SHİFT SHİFT vites attırıcaksın :)

vites ikazlarına uyun, bana da ilk başta çok garip gelmişti de alışınca çok rahat gidiyor araba, 2000 deviri şehir içinde geçmeye ihtiyaç duymuyor pek

mümkün olduğunda gaza az basın (rampa aşağıda aracı salmayın, tam tersine viteste kalırsa yakıt tüketimi 0'a düşer, enjeksiyonlu bütün araçlar için geçerli, tsi özelinde bir durum değil, saldığınızda çalışmak için yakıta ihtiyaç duyar)

normal fren yerine rampa aşağıda motor freni kullanın

rampa çıkacaksanız hızı düzlükte alıp normalde gireceğinizin 1-2 vites altında girin, düşük devirde aracı boğarak çıkarmayın

60km üstü hızlarda cam açmak yerine klimayı tercih edin, klimalar da eski araçlar gibi değil artık 0.2 lt/100 km falan etkiliyorlar tüketimi

normal kullanımda 1800-2000 devir aralığında tutun aracı (leon tsi için) turbo sürekli dolu olur, daha az gaz ile daha rahat ivmelenir

start stop'u aşırı sık dur-kalk olmadıkça kapatmayın, ben neredeyse hiç kapatmıyorum, dur-kalk lar dahil, zorlanırsa kendi devre dışı bırakıyor zaten

aracın yol bilgisayarındaki eko ipuçlarına kulak asın, örneğin 1300 devrin altında debriyaja basın

aşırı dur-kalk yollarda sadece debriyajla kullanın, gaza basmadan da kalkar yerinden (hill-hold devreye girerse gaza küçük bi dokunuş devre dışına alır)

motor ısınmadan fazla yüklenmeyin (şu soğuk kış aylarında geç ısınır, ilk 1 dakika haricinde hararet ibresi yerinden oynayana kadar biraz daha yüksek devirlerde vites değiştirebilirsiniz, 1-2 dakika kısaltır ısınma süresini)

10-15 km den daha kısa yollarda pek de düşmez yakıt tüketimi

aceleniz yoksa 70-90 km aralığında kullanın 1.5 litre kadar düşer 100 kmdeki yakıt tüketimi

120 üzerinde ciddi şekilde artar

istanbul şehir içi tüketimim pek 7 litrenin üzerine çıkmıyor, sürüş tarzınızda değişikliğe gidin, hala düşmüyorsa servise göstermekte fayda var

ilhancım hoşgeldin kardeşim aramıza. 1800 devirde turbo devreye giriyor vites aralıklarını buna göre ayarlarsan bi sıkıntı yaşamazsın.
şehir içi tabii yüksek olacak tüketimin kısa mesafe alıyosun ve de çorlu trafiği belli.

İlhan arami hosgeldin sanirim sercandan aldin araci onda biraz fazla yakit var egzez down pape gibi onlar yakiti arttirir...

Teşekkürler hoşbuldum.Aynen sercan abiden aldım .Bu arada down pipe yeni öğrendim.Anlaşılan öğreneceğim çok şey var :)

Geri
Üst Alt