Hoşgeldiniz

Tüm özelliklerimizi kullanmak için şimdi bize katılın. Kayıt olduktan ve giriş yaptıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara cevaplar gönderebilir, üyelerinize itibar verebilir, kendi özel mesajlaşma sisteminizi alabilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda ücretsiz stickerimizden de faydalanabilirsiniz.

1,4 tsı 130 sabit hız 8,1 ortalama tüketim 690 km yol normal mi?

araç yüklümüydü? eğer yüklüyse ve lastik basınçları düşükse fazla yakar araç. aracın yük durumuna göre depo kapağında belirtilen değerler kullanılırsa yakıt inanılmaz değişiyor. ben 140-160 km hızla giderek 8 yakıyorum yükte.
kapaktaki değerler mi? hiç bakmadım bi bakayım.. ağırlık yoktu yaa ben eşim bide bagakda bas kutusu

abi benim demek istediğim peki cruise 100 sabitledik diyelim.rampa meyilli ve cruise da oldugundan dolayı hız 100 ü geçirmiyor (bunu tam deneyemedim ama öyle zannediyorum çünkü rampa aşagı inerken arabada bir kasılma var cruise da).normalde hızını 120 ye 130 a çıkarıcak bir rampa.rampa dan sonra da düzlük var.düzlüğe 120-130 ile bir miktar yol alıp sonra cruise a almak var bide rampayı 100 ile inip düz yolda sabit hızla kalmak var bunu demek istemiştim.
doğru aslında rampa aşağıya inerken araba kasılıo..

cc açıkken araç daha fazla yakıyor nedeni rampa çıkarken aracın aynı hızda gidebilmesi için daha fazla benzin pompalamasıdır elektronik olarak normal kullanın aynı değerden aşşağı düşer ortalama tüketim
peki bakalım ya birdaha sizin dediğiniz şekilde deneyeyim..

Birde 4000 devir sonrasına cıktıgında fazla pompalamaya baslıyor. bende ole mesela gerci bnm motor 1.4 :D

ben iki hafta önce istanbildan ankaraya gittim geldim 120 ortalama hızla. giderken 6.7-6.5 ortalamalarla gittim arabada 3 kişi ve bende de bir bas kabini vardı. gelirken ise yine aynı yolu 6.3 ortalamayla geldim. bende de CC sürekli açıktı bir depoyla 830 km yaptım

ben iki hafta önce istanbildan ankaraya gittim geldim 120 ortalama hızla. giderken 6.7-6.5 ortalamalarla gittim arabada 3 kişi ve bende de bir bas kabini vardı. gelirken ise yine aynı yolu 6.3 ortalamayla geldim. bende de CC sürekli açıktı bir depoyla 830 km yaptım

yani 1 depoyla gidip geldin
ya sahi 1.4 benzinli ibiza ankaraya 1 depoyla gidip gelebilirmi ?
bence 1 bucuk gibi olcak

sizin depolar ufak olduğu için bir depoyla gidip gelmen zor sanki :)

abi benim demek istediğim peki cruise 100 sabitledik diyelim.rampa meyilli ve cruise da oldugundan dolayı hız 100 ü geçirmiyor (bunu tam deneyemedim ama öyle zannediyorum çünkü rampa aşagı inerken arabada bir kasılma var cruise da).normalde hızını 120 ye 130 a çıkarıcak bir rampa.rampa dan sonra da düzlük var.düzlüğe 120-130 ile bir miktar yol alıp sonra cruise a almak var bide rampayı 100 ile inip düz yolda sabit hızla kalmak var bunu demek istemiştim.
CC nin çalışma mantığı: hıs düşüyorsa gaza bas, hızda düşme yoksa (rampa aşağı) gaza basma, herhangi bir frenleme/yavaşlatma fonksiyonu yok, yan, eğimli yolda aşağı gidiliyorsa, gaza basmadan inme ile aynıdır, kasılma hissi şundandır: biz normalde gözümüz kadranda +-1km/h hesbaı yapmadan gideriz, farkında olmadan durmadan yavaşlama eğilimide oluruz (rampa yukarı vs.) CC de her an ufakta olsa gaz verme eğilimi vardır, bu akıcı gidiş hissine alışmamızı sağlar, rampa aşağı gazı sıfırlayınca sanki kasılma oldu gibi hissederiz ama kadran daki hız hep aynıdır.

Geri
Üst Alt