Hoşgeldiniz

Tüm özelliklerimizi kullanmak için şimdi bize katılın. Kayıt olduktan ve giriş yaptıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara cevaplar gönderebilir, üyelerinize itibar verebilir, kendi özel mesajlaşma sisteminizi alabilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda ücretsiz stickerimizden de faydalanabilirsiniz.

1.4 TDI Kırsal Motorin kullanabilir hatta Biodizel kullanabilir

GRKMSRGL

Kayıtlı Üye
Bugün petrolde otururken Opetin kırsal motorininin normlarına baktık ve bende arabadaki kullanma klavuzundaki normlar ile karşılaştırdık 1.4TDI(80) ın kullanma klavuzunda yazan değerlerin fotografını çektim ve opetin resmi sitesindeki normları gösteren link ile sizde göreceksiniz ki 1.4 TDI ile kırsal motorin almak hiçbir sıkıntı yaratmaz CZ 49 dan yüksek olması gerekiyormuş yani CZ dediği setan oluyor ve opet CZ 51 in üzerinde kırsal motorin satıyor bu umarım net bir şekilde açıklıyordur bu durumu.

Ayrıca klavuzu incelerken şunu farkettik RME yakıt kullanılabileceği yazıyor yani RME yakıt biodizel oluyor bu yakıtı %50 karışım olarak kullanmak araca zarar vermiyormuş fakat 15000mil de bir değiştirilecek olan yakıt filtresi 10000mil de bir değiştirilebilir diyor...

opetin kırsal motorin normlarını açıklayan link

http://www.opet.com.tr/tr/Icerik.aspx?cat=10&id=67

ve kullanma klavuzunun pek net olmasada fotoları

Uploaded with ImageShack.us

Kırsal motorinle çalışır niye çalışmasın common rail olmadıkça :)

Ancak..

Setan sayısı ile kükürt oranı ayrı şeyler. Euro dizel de kükürt oranı kırsala göre daha düşük ama bu setan sayısından bağımsız olarak olan birşey. Kükürt oranınada dikkat edilmesi lazım. Daha çok kükürt demek daha çok 'tıkanmış' bir motor demek, daha çok 'tıkanmış' bir motorda hem daha kısa ömürlü hemde daha düşük performanslı olur.

Sanılalın aksine biodizelin kükürt oranı çok daha düşüktür normal motorine göre. Biodizelde (Biodizelli mazotta) değişik oranlar mevcuttur. %5 biodizelli mazottan %50 biodizelli mazota kadar. Biodizel imal etmek çok zor birşey değil aslında :D

birçok common rail zaten kırsalla çalışıyor örneğin CRDİ JTD TDCI.... CRDİ ı 60K km ful kırsal ile JTD ı 216K km full kırsal ile kullandım ne enjektör tıkandı ne birbaşka arıza verdi

TDI için kırsalın kükürt oranı yüksek diye kırsal zararlıdır demek yanlış ben bunu belirtmek istiyorum yani kırsal bugün euro dan daha iyidir demiyorum tabiki kırsalın kükürt oranından dolayı bir dezavantajı var fakat bu araçlar bu yakıta uygun üretilmiştir ve hiçbir VW motoru kullanım klavuzunda belirtilen normlardaki yakıtı kullandıgında arıza vermez yani bana ben kırsal alıyorum dediğimde yarın birgün enjektörlerin tıkanır yada motoru mahvediyorsun diyenler için açtım bu konuyu o yüzden bu motor bu mazotu yakacak şekilde üretildiyese kullanma klavuzuna bu normlar yazıldıysa bakımları zamanında yapıldıgı ve hor kullanılmadıgı taktirde ben zannetmiyorum ki 300 - 400K km yapamasın

birçok common rail zaten kırsalla çalışıyor örneğin CRDİ JTD TDCI.... CRDİ ı 60K km ful kırsal ile JTD ı 216K km full kırsal ile kullandım ne enjektör tıkandı ne birbaşka arıza verdi

TDI için kırsalın kükürt oranı yüksek diye kırsal zararlıdır demek yanlış ben bunu belirtmek istiyorum yani kırsal bugün euro dan daha iyidir demiyorum tabiki kırsalın kükürt oranından dolayı bir dezavantajı var fakat bu araçlar bu yakıta uygun üretilmiştir ve hiçbir VW motoru kullanım klavuzunda belirtilen normlardaki yakıtı kullandıgında arıza vermez yani bana ben kırsal alıyorum dediğimde yarın birgün enjektörlerin tıkanır yada motoru mahvediyorsun diyenler için açtım bu konuyu o yüzden bu motor bu mazotu yakacak şekilde üretildiyese kullanma klavuzuna bu normlar yazıldıysa bakımları zamanında yapıldıgı ve hor kullanılmadıgı taktirde ben zannetmiyorum ki 300 - 400K km yapamasın

Yakıt olarak doğru oranda koyulursa en sağlıklısı biodizel. Petrodizelden daha fazla yağlayıcı özelliğe sahip.

Kırsal motorin zararlı değil ama Euro dizel daha sağlıklı diyebiliriz. Şaka yapmıyorum Görkem evde biodizel yap. Çok zor birşey değil yapması gerekli aletler olduktan sonra ama aşırı karlı birşey..:) Litresi tahminim 1 liraya falan gelir..

biodizel koymam ben ya kokusu öldürür adamı tamam içeri geleceğinden demiyorum ama araba çalışırken bagaja falan birşey koymak için arabanın arkasına geçsem kızartma yağı kokusunu ala ala kızartma yiyemez olurum:)

biodizel koymam ben ya kokusu öldürür adamı tamam içeri geleceğinden demiyorum ama araba çalışırken bagaja falan birşey koymak için arabanın arkasına geçsem kızartma yağı kokusunu ala ala kızartma yiyemez olurum:)

:D:D

Koku olayı biraz efsanede olabilir ama gerçeklik payıda olabilir. 3 şeye ihtiyaç var methanol (metil alkol), NaOH (sodyum hidroksit), ve kullanılmamış sebze yağı (sıvı yemek yağı)..

biz tırlara alıyorduk bi ara hatta Mersinde nakliyeciler sitesinin oralar Liman kapılarına yakın yerler falan bildiğin biodizel kokardı kokusu efsane evet;)

benim bildiğim biodizel kanola ile yapılıyor..

PO nun normal motorinindeki setan sayısı nedir acaba bilen varmı arkadaşlar ?

Geri
Üst Alt