Hoşgeldiniz

Tüm özelliklerimizi kullanmak için şimdi bize katılın. Kayıt olduktan ve giriş yaptıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara cevaplar gönderebilir, üyelerinize itibar verebilir, kendi özel mesajlaşma sisteminizi alabilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda ücretsiz stickerimizden de faydalanabilirsiniz.

1,4 TDI ile fazla yakmak..

Birkan6161

Kayıtlı Üye
Merhaba arkadaşlarım, abilerim. Nasılsınız görüşmeyeli?

Gelelim soruma..

Bildiğiniz üzere 1,4 TDI İbizam var..

Yakıt konusunda sıkıntılarımız var :D

100 TL'lik mazot aldım 3 gün önce.. Düne kadar toplamda bu mazot ile birlikte tam 100 kilometre yol yaptım. Yol bilgisayarına göre 160 kilometre daha yapabilirmişim..

Bugün ise toplamda 120 kilometre yapmış bulunmaktayım araçla, yol bilgisayarı diyorki 110 kilometre daha gidebilirsin :p

Şimdi iğneyi kendime batırayım pek sakin kullanmıyorum 3000 sınırını aştığım da oluyor.. Birde şehir içi kısa mesafe kullanıyorum genelde gittiğim yerler 15 km'yi bile bulmuyor. 3 ve 4. vitese nadiren çıkıyorum denilebilir.. Yol bilgisayarına göre 100 kilometrede 9,9 litre tüketiyorum öyle yazıyor.

Kullanım tarzımdan ötürü biraz fazla yakacak haliyle kabülüm ama bu kadar fazla olacağını düşünmemiştim.. Eski araçlarım ile bu şekilde kullanımda 7 - 7,5 litreyi hiç geçmezdim 100 kilometrede.

Araçta mı problem var, yoksa bende mi? :D Yoksa biraz seri kullandığım için yol bilgisayarı aniden düşüyor, 90 km'nin altına inincede lamba yakıyor ama sert kullanımımdan ötürü yol bilgisayarını takmiyim mi depo da 90 km'den fazla gidecek mazot kalıyor mu?

Fikirlerinizi paylaşırsanız sevinrim :)

Yol bilgisayarındaki değerlerin videosunu aldım, dilerseniz onuda paylaşabilirim.

okadar basmaya bide gitse keşke tatmin etse insanı :D ama genede dizel candırr

bence yol bilgisayarındaki gideceğimiz mesafe bilgileri doğru değil.depoyu doldurduğumda 560km gidebileceğimi gösteriyor.ama ben 560 km yol gidiyorum depomda hala çeyreğe yakın benzin kalıyor.bence bu bilgilere aldırış etme:)

En sonunda yolda kalana kadar deniyecem bakalım kaç kilometre yapacam :)

Yarın E-5'e çıkıp biraz sabit hızlarda yavaş yavaş gidiiym bakiyim yol bilgisayarındaki katedebileceğim kilometre ne kadar artacak..

Bütün gün aklımdaydı bu muhabbet hala da aklımda içim içimi yiyor :)

Birkan yol bilgisayarının gösterdiği değerler sürüş tarzına göre motorun ısınmasına göre vs.. değişebiliyor.. En sağlıklısı aldığın yakıt ile totalde kaç km yol yaptığın.. Kış mevsimindeyiz birde motor daha geç ısınıyor haliyle ısınana kadar yakıyor, şu aralar bende birazcık da olsa fazla yakıyorum..

benim aracı fullediğimde 280 km menzil gösteriyo 200 km gidiyorum 220 km gösteriyo şuan yarım depoda hala 220 km gösterio

10 L biraz fazla gibi oda 3-4 e hiç çıkmadığınızdan 3-4 e çıkmaya bakın bence :D

arkadaşlar 1.4 tdi cordobam var, her gün beyoğlu - halkalı arasında gidip geliyorum. abartı basmıyorum, çok da sakin kullanmıyorum ama genelde e-5 trafiği oluyo. bu şekilde 200 TL lik mazotla 985 km yaptım en son. aracın filtrelerinin fln kontrol edilmesi etkili olur diye düşünüyorum. filtrelerin tamamını bosch, yağı da mobil1 esp formula 5-30 koydum, lastikler de ecopia ve yeni.

Kalan menzilden tüketim hesaplanmaz, depoyu tam doldurun, km yi sıfırlayın, boşalınca tekrar doldurun, alınan lt. ve gidilmiş km den lt/100km tüketim hesabını yapın. kalan menzili, uzun seyahatlerde, bir sonraki istasyona ulaşabilmek için hesaplayın.

arkadaşlar 1.4 tdi cordobam var, her gün beyoğlu - halkalı arasında gidip geliyorum. abartı basmıyorum, çok da sakin kullanmıyorum ama genelde e-5 trafiği oluyo. bu şekilde 200 TL lik mazotla 985 km yaptım en son. aracın filtrelerinin fln kontrol edilmesi etkili olur diye düşünüyorum. filtrelerin tamamını bosch, yağı da mobil1 esp formula 5-30 koydum, lastikler de ecopia ve yeni.
mesela yaklaşık 5,3lt/100km olarak hesapladım ki, İstanbul için gayet normal.

Geri
Üst Alt