Hoşgeldiniz

Tüm özelliklerimizi kullanmak için şimdi bize katılın. Kayıt olduktan ve giriş yaptıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara cevaplar gönderebilir, üyelerinize itibar verebilir, kendi özel mesajlaşma sisteminizi alabilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda ücretsiz stickerimizden de faydalanabilirsiniz.

1.4 TDİ Ibiza Yakıt Tüketimi Hk.

Yakıt tüketimi konularında şu kadar TL'lik aldım değil de şu kadar litre aldım tarzı belirtilirse daha iyi anlaşırız diye umuyorum. Çünkü bildiğiniz üzere motorin fiyatları sürekli artışta.

Aynı araçla benim yakıt tüketimim de şehiriçi 6 litre civarı, gerek yol bilgisayarı olsun gerek depoyu fulleyerek yaptığım ölçümler olsun hep bu yönde. Ek olarak aracın şehirdışında ekonomik olduğunu düşünmüyorum, 6. vites olmadığından 120-130 km hızlarda yakıt tüketimi fazla oluyor. Bence bu aracın en büyük eksisi de bu.

Arkadaşlar uzun bir aradan sonra yakıt değerlerini ölçebildim.

Depoyu fulleyince km sıfırladım 630 Km yaptıktan sonra tekrar yakıt aldım 195 TL. ödedim.

Bu süre boyunca klima hep açıktı şehir içi trafikte kullandım çoğunlukla.

Bana yüksek gibi geldi.Sizce değerler nasıl?

5 liradan 40 litre aldığınızı düşünürsek 40/6.3〓6.35 çıkar. Sanki normal geldi bana.

Cevaplarınız için tşk ederim.

42.5 litre yakıt ile 636 km yol yaptım.Yani 6.68 lt. 100 kmde ki yakıt miktarı.

Banada yüksek gibi geldi.

Gerçi aracı yeni aldığımdan biraz agresif kullanıyorum.Zamanla düşer diye düşünüyorum.

Aynı araca sahip arkadaşlar yakıt tüketimlerini yazarsa sevinirim.

merhaba arkadaşlar, yakıtta v.s pompada her türlü dümen olabiliyordu önceleri ancak şuan (arkadaşım var pompacı ondan duyduğum için iletiyorum size) akaryakıt firması ile dağıtıcı bayii (akaryakıt firmaları akaryakıt satışı yapan istasyonlar- dağıtıcı bayii istasyonlara yakıtı gönderen kuruluş ) arasında bir bilgisayarlı otomasyon sistemi var her istasyonda zorunlu bulunuyor şart yani, senin istasyonunun tankında kaç lt mal var 34xxx5555 plakalı araç ne kadar mal aldı saat kaçta v.s saniye saniye kalibrasyonlu bir şekilde tutuluyor yani pompada kaçak olma ihtimali bulunmuyor veriler epdk da online izleniyor, pompacı eleman dolumu ayarladığı zaman depodaki şamandıra devreye giriyor ve o kadar yakıtı pompalıyor eksik pompalayamaz hava yapar :) en az afet savaş v.s olağanüstü durumlar için her tankerde 2000 lt mal bulundurma zorunluluğu da var o yüzden hava yapma ihtimali de yok. istasyonda sıkıntı olacağını sanmıyorum (burası türkiye bu kurallara uyulmuyordur hadi ordan :) diyenler olabilir 2011 yılı sonuna kadar bu uygulamayı yaptırmayan istasyonlar hizmete kapatıldı). bilginize... saygılar...

Depomu fulledim, 47 litre mazot aldı. Pompa aldıktan sonra üstüne gram mazot koydurmadım.

Bayram trafiği ile zonguldak - safranbolu gidip geldim. İstanbula geldim yani :)

Giderken izmite kadar dur kalk gittik..

Zonguldaktan itibaren yol çalışması, rampa viraj vardı. Nitekim safranbolu taraflarındada öyle..

Bu şekilde 820 kilometrede lamba yaktı aracım. Hatta dönüşte düzcede otobana bağlanır bağlanmaz 160 - 170 yapıştırdım onunda etkisi vardı :) Bercesteye girdim durduğumda yandı lamba. Yol düzgün olsa basmasaydım trafiğe girmeseydim rahat 950 km görürdüm 130 ve üstüne çıkmadan.

bende bişey yazıyım dedim tecrübem yok ama yeni aldığım aracıma 180 tl mazot aldım artı yanlış bilinen genleşme haznesinede 60 tl aldı erikliye gittim geldim gerisi şehir içi şuan 850 km yol yaptım çeyrek depo mazotum kaldı yol bilgisayarında 150 km gösteriyor yani 240 tl ile 1000 km yol olacak ortalama ( araç yeni olduğundan da biraz agresif kullanıyorum )

Bu arada sayfanın başında çeyrek depo ile yapılan km falan var :)

Üstte yazmış olduğum trafikle, yani depoyu fulleyip istanbul - izmit dur kalk giderek çeyrek depo bile yemeden 340 km yaptığım görülüyor. İlk 270 km ibre düşmemişti bile fullden :)

Doğrudur..

Fakat bizim bu araçlarda Yarım deponun altına düştüğü zaman daha çabuk gidiyor mazot.

Öyle ki yarım depo ile 610 km yapıp sonra otobanda yarım saat kadar 170 - 180 yardırarak 753 km'de lamba yaktırdığımı biliyorum araca :D

susx0.jpg

dün akşam depomu fulledim çeyrek görünüyordu 175 tl mazot aldı birim fiytatı 4.530 yanlış hatırlamıyorsam km 891 km yapmışım yalnız gecen sefer dediğim gibi genleşme yede koymustum kısacası 240 tl almıştı bu sefer yedeği doldurmadım
175+60=235 tl 235tl / 891 = 263 krş karışık kulanım

hesap doğrumdur bide yakıt normalmi yakmıştır

Geri
Üst Alt