Hoşgeldiniz

Tüm özelliklerimizi kullanmak için şimdi bize katılın. Kayıt olduktan ve giriş yaptıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara cevaplar gönderebilir, üyelerinize itibar verebilir, kendi özel mesajlaşma sisteminizi alabilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda ücretsiz stickerimizden de faydalanabilirsiniz.

1.4 TDİ Ibiza Yakıt Tüketimi Hk.

UmutY.

Kayıtlı Üye
Merhaba Arkadaşlar;

Yeni aldığım 2008 1.4 Tdi Stylance Ibiza aracımın deposunu yaklaşık 15 gün önce 170 Tl'ye fulledim.Depoyu fullediğimde kırmızı uyarı ışığı yanıyordu.

Fulledikten sonra 296 km. yol yaptım.İstanbul - Erikli arası gideceğim için depoyu tekrar fulledim ve 150 TL. tuttu.

296 km. yolda 150 TL. yakması mümkün olmadığı için bi sorunmu var diye canım sıkıldı.

Daha sonra 525 Km. yol yaptım ve şuan deponun 3/4 ü dolu görünüyor.

İkinci dolumda 150 TL. alması neden kaynaklıdır sizce?

İlk yakıtı aldığınız pompada veya aracınızın şamandrasında arıza olabilir, verdiğiniz değerler tutarlı gözükmüyor zira... Normal kullanımda bir depo ile şehir içi 750-800 km, şehir dışı sakin kullanım ile 900 km civarı yapabilirsiniz. bu mevsimde ortalama yakıt tüketiminiz 4,5 - 5 litre olmalıdır.

Yanlış bilmiyorsam bu araçların deposu 45 Lt. kapasiteli. Motorin litre fiyatı 4,29 olarak hesaplarsak, bir depo 190 TL. civarı doluyor.

Bundan dolayı ilk yakıtı aldığım yerde pek bir sorun yokmuş gibi geldi bana.

yedek depo olayıda var aslında ikinci dolumunuzda yedek depoyada yakıt konmuş olmasın?

Onu biraz araştırdım kimi yedek depo diyor ama genleşme haznesi yada dolum borusu diyende var.

Fakat onun kapasiteside 5 litre civarında yani 20 - 25 TL. arası etkiler diye düşünüyorum.

45 normal tank 10 litrede genleşme tankı var
senin depoyu doldurttuğun benzinlikteki pompacılardan kaynaklanan bir problemin var
olay şöyle aslında pompacı sana fulle dediğinde sorması gerekiyor genleşme tankını da doldurayım mı diye
normalde genleşme tankı doldurulmaz bir araçta
olayı da kaza esnasında depoya gelebilecek bir zarar sonucu içerisindeki yakıtın sıkışıp patlamaması için yapılmasıdır.

zaten full depoyla su kadar gidiyorum bu kadar gidiyorum diyenlere de kaç litreyle ne kadar gittiğini sorduğunuz zaman size cevabını veremiyecektir
belkide 45 litre ile 900 km gitti belkide 55 litre ile arada 10 litre bir fark var
ayıkalım arkadaslar inanmayalım kimseye
her zaman hesaplarken araçların 100 km mesafede harcadığı yakıtı hesaplayın kuruş hesabı yaparsanız çarşıyla pazarı eve getirirsiniz :)

ben kendi aracımdan kışın yaptığım uygulamayı anlatayım
55 litre depoyu silme doldurdum
şehir içi karışık olarak gezdim 100km sonra birdaha depoyu fulledim 7.2 litre benzin almıştı

yani 55 litre ile şehir içinde 55 / 7.2 = 7.6 7.6 * 100 = 760km şehir içinde 55 litre yakıt ile 760 km yol yapabilirim ortalama
tabi bu değerler hava şartlarına araçtaki yolcu sayısına ve kullaıma göre değişir...

gece gece kafanızı ütüledim
sürçi lisan ettiysem affola kendi çapımda bilgi aktarımı yapmak istedim..

1. fullemede hava basma ihtimali nedir?
2. yedek depo dahil de olsa 525 km yi çeyrek depo ile yapmak imkansızdır burada bi hata var ya şamandıra bozuk ya da km yi sıfırlamayı unutmuş olabilirsin.

Öncelikle cevaplarınız için teşekkürler.

Pompacıdan kaynaklanan bir problem olma ihtimali yüksek gibi geldi banada.

İlk 170 liralık yakıt aldığımda km sıfırlamıştım.Şu anda yaklaşık olarak 900 Km. ve deponun yarıdan fazlası dolu görünüyor.

Depo boşalana kadar yakıt almayı düşünmüyorum. 320 TL ile kaç Km. gidebileceğim merak ediyorum.

Daha sonra pompa atana kadar depoyu doldurup km sıfırlıcam ve 100 km yapınca tekrar doldurucam.

Ona göre 100 Km. kaç litre yaktığına bakar, değerlendiririz hep birlikte.

Arkadaşlar uzun bir aradan sonra yakıt değerlerini ölçebildim.

Depoyu fulleyince km sıfırladım 630 Km yaptıktan sonra tekrar yakıt aldım 195 TL. ödedim.

Bu süre boyunca klima hep açıktı şehir içi trafikte kullandım çoğunlukla.

Bana yüksek gibi geldi.Sizce değerler nasıl?

Geri
Üst Alt