Hoşgeldiniz

Tüm özelliklerimizi kullanmak için şimdi bize katılın. Kayıt olduktan ve giriş yaptıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara cevaplar gönderebilir, üyelerinize itibar verebilir, kendi özel mesajlaşma sisteminizi alabilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda ücretsiz stickerimizden de faydalanabilirsiniz.

1.2tsi 8vmi?16vmi?

Avansı arttırınca fazla yaktırır demedimki zaten. :) Tam tersine avans bir motoru verimleştirir. Benim demek istediğim şey performans için avans sonuna kadar açılırsa, motor biraz daha safe olsun diye biraz daha zengine çekilebilinir..

Alpcım ders verır gıbı yazmana gerke yokkı bunları zaten bızler anlattık konustuk hep:) Yukardada yazdım Wb baglarsın arabaya avansını da acarsın zengın mı fakır mı dıyıp deger okudukca ona gore ya verırsın gazı daha fazla ya kesersın,guvenlı olcak dıyıp zengın yapmanın b mantıgı yok dızel araba degılkı bu aman kırmayalım dıyıp mazotu basalım.Bak yıne tekrarlıyorum benım burda kastettıgım sey performans anlamında olurunun ustune cıkmak degıl sadece arabaya dynoda aynı bg ye verdırebılmek gucten dusurmek yerıne Lpg ıle aynı gucu vermesını saglamak.

işinn şakası bi yana açıkcası benim araçda kaç valf tam olarak hatırlamamkla birlikde , 8valf olduğunu biliorum motorda yazıodu sanırım : )

acaba doğrumudur :rolleyes:

1.4 75 lık ıse 8v dıye bılyorum 100 luk versıyonlar 16V

valla can istisna kaideyi bozmaz ama bir kere 70 kg ağırlaşıyor lpg nin verimi benzin gibide değil benzinden iyi yürümesinin tek yolu gaz ayarını açmak başka hiç bir şey bu durumu değiştiremez. en doğru optimum gaz ayarında her zaman performans düşer. fabrika çıkışı lpgli leonların teknik verilerini incele istersen. fabrika bile kimsenin en optimum yakıt ayarını tutturup arkasından da aynı performansı alabileceğine inanmıyorum. ya gaz ayarını açıcak yada bir nevi chip tuning gibi yazılımı ile oynucak. başka türlü olmaz o iş.

http://www.seat-italia.it/static/su/it/SEAT/site/2009/leon/motori/PdV_AM2010-Leon_16_BI_FUEL.pdf

6 ay uğraştım ben doğru ayarı yakalamak için. taktırdığımızdan bu yanada yaklaşık 50000 km falan oldu toledoda. uğraşmayıda bıraktım. güzelim sorunsuz problemsiz arabanın ırzına geçildi resmen.

taktıdığıma pişmanım.lpg benden uzak düşmanıma yakın olsun bu saatten sonra.

1,4 se 16v dir.

arkadaşlar aracın kaç valf olduğu önemli değil. bir motorda önemli olan egzoz ve emme zamanlamaları sırasıdna gaz-yakıt/hava karışımı giriş çıkışlarının en rahat nasıl yapıldığı.

8v motorların daha basit mekanik aksamı oldğu için tercih edilmiş olabilir.

nasıl onemlı degıl :) 16v ı hadı fazla malzeme koyalım parca fıyatından gecırelım dıye mı yapıyolar olm hahahaha:D

valla can istisna kaideyi bozmaz ama bir kere 70 kg ağırlaşıyor lpg nin verimi benzin gibide değil benzinden iyi yürümesinin tek yolu gaz ayarını açmak başka hiç bir şey bu durumu değiştiremez. 6 ay ğraştım ben doğru ayarı yakalamak için. taktırdığımızdan bu yanada yaklaşık 50000 km falan oldu toledoda.

taktıdığıma pişmanım.lpg benden uzak düşmanıma yakın olsun bu saatten sonra.

Lpg nın oktanı benzıne gore daha fazladır daha fazla avans acabılırsın ama buna ek olarak kullanılan enjektor onem tasır orjınal enjektor gıbı atmozasyon yapamıyorsa zaten 1500 oktan olsa orjınalı ıle aynı etkıyı veremezsın arabayı.Lpg ayarını acmaktan kastın ne mesela.Ben sana avansı acmak,WB baglayıp AF okumak bu sekılde yapılan dogru b ayardan bahsedıyorum.neyse sem bedbaht olmus olabılırsın ama real tıme ayar yapan adam halınden memnundu konuyu kendı de gorurse zaten yazar:)

nasıl onemlı degıl :) 16v ı hadı fazla malzeme koyalım parca fıyatından gecırelım dıye mı yapıyolar olm hahahaha:D

olm demekki en optimum az mekanik - ve emme/egzoz giriş çıkış değerlerini 8v vermiş o makinede ki beklenen motor verilerini elde etmek için bende 8v olması gerektiğini düşünüyorum. ikisi arasındaki karakter farkını az çok biliyorsundur sende. biri alt devirde daha rahat çalışıyor diğeri üst devirde. yani 8v olanın valfi büyüktür alt devirlerde egzozu rahat çıkartıyordur diğerinin valfleri küçüktür 8v e nazaran alt devirde o kadar rahat değildir ama üst devirde daha rahat boşaltıyordur. basit akışkanlar mekaniği prensipleri.

e makine zaten ufak hacimli ve ekonomi motoru 6 7 bn devir çevirip ralli lerde kullanılacak dğeil ya adam ne düşündüyse ona göre tasarlamıştır makineyi :)

olm demekki en optimum az mekanik - ve emme/egzoz giriş çıkış değerlerini 8v vermiş o makinede ki beklenen motor verilerini elde etmek için bende 8v olması gerektiğini düşünüyorum. ikisi arasındaki karakter farkını az çok biliyorsundur sende. biri alt devirde daha rahat çalışıyor diğeri üst devirde. yani 8v olanın valfi büyüktür alt devirlerde egzozu rahat çıkartıyordur diğerinin valfleri küçüktür 8v e nazaran alt devirde o kadar rahat değildir ama üst devirde daha rahat boşaltıyordur. basit akışkanlar mekaniği prensipleri.

e makine zaten ufak hacimli ve ekonomi motoru 6 7 bn devir çevirip ralli lerde kullanılacak dğeil ya adam ne düşündüyse ona göre tasarlamıştır makineyi :)

kendın anlatıyosun ıste bu durumda adam gıdıp senın 1.8 makınayı 20v cıkarmazdı :) onemlı degıl kac Valf oldugu dedın onun ıcın yazdım :)

Geri
Üst Alt