Hoşgeldiniz

Tüm özelliklerimizi kullanmak için şimdi bize katılın. Kayıt olduktan ve giriş yaptıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara cevaplar gönderebilir, üyelerinize itibar verebilir, kendi özel mesajlaşma sisteminizi alabilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda ücretsiz stickerimizden de faydalanabilirsiniz.

1.2 TSI mı Yoksa 1.6 TDI mı ?

Hazır başlık açılmışken buradan yazayım dedim arkadaşlar.

Baştan belirteyim tekrar gibi olacak ama dsg olması şart.

Arkadaşlar günlerdir kafama takılan bir soru var 1.6 tdi dsg mi yoksa 1.2 tsi dsg mi ?? Bildiğim kadarıyla 1.4 tsi modellerinde fr da dsg yok onlar manuel oluyor sadece. Benim için otomatik olması önemli o yüzden ikisi arasında kaldım fiyat konusunda 1.2 çok iyi eğer ki öyle olursa tüm opsiyonları ekletip full+full bi araç alacağım navigasyondan koltuk ısıtmasına kadar aklınıza gelen ne varsa ama 1.6 olursa malum fiyatı yüksek olduğu için led farlar ve sunroof alacağım. Benim burada danışmak istediğim şu ben yılda 10.000 km yapacağımı hiç mi hiç zannetmiyorum genelde şehir içi ev iş arası gidip geleceğim hafta sonlarında ise avm, park, cafe, sinema v.b. kısa mesafe kullanacağım en uzak yer bana park caddesi Ankara'da olanlar bilirler o da git gel 40 km anca yapar. Herkes çok km yapmayacaksan tsi al diyor şimdi fabrika verisi hesaplarına göre 5,6 tsi 4,6 tdi şehir içi yakıyor. Kullanan arkadaşların dediğine göre 7.5 civarında tsi 6 civarında tdi yakıyor 4.89 benzin 4.48 dizel yakıt fiyatı hesapladığımız zaman 1.2tsi kilometrede 37krş yakıyor 1.6 tdi ise 27krş yakıyor. Her ne olursa olsun km çok yapmasam bile yakıtın az yakıyor olması daha olumlu geliyor bana o yüzden tdi a yöneliyorum her seferinde bu konu hakkında yardımcı olursanız çok sevinirim.

Şimdiden yardımcı olan arkadaşlarıma çok teşekkür ediyorum.
eğerki fazla km yapmayacaksan ve yakıt değerleri dediğin gibiyse bence benzinli al fr yakışır manuel olsa bile dolu olsun fr olsun

Arkadaşlar öncelikle hepinize çok teşekkür ederim yardımcı olduğunuz için.

1.4 tsı dgs olmadığı için kafamda elemiş durumdayım fakat kalbimin bi köşesinde duracaktır :)

2014 de yeni ne gelir bilmem fakat acaba fiyatta bir artış olur mu. Malum sezon sonu bayiler biraz daha iskontolu satış yapıyorlar bu durum şimdi ile 2 ay sonrasında fiyat değiştirir mi ? (hafta sonu bayiyede soracağım tabi :) )

1,6.JPG 1.2.JPG

internetten önerilen fiyata baktım ve istediğim özellikleri koydum ve ortaya sizinde gördüğünüz gibi 7.000 tl gibi fark çıktı. bayide tabi ki indirimler olacaktır fakat bu 7,000 tl sabit kalır diye düşünüyorum. TDI olarak bana 7,000 tl'lik artısı sanırım 3 yıldan aşağıya olmayacaktır ama 1.2 7lt karma kullanımda (trafikte çok kalıyorum) 1.6 5.5lt (max) seviyelerinde olacaksa 1.6 DSG ye daha yakınım.

test sürüşü yapan AGAVE arkadaşımız 1.6 gitmiyo dedi kafam orda kaldı :) kesinlikle test sürüşü yaptıktan sonra karar vermek lazım hele benim gibi kararsız bir kişiye :) ben ayakkabı bıle alırken çok zorlanıyorum :D

Ekli dosyalar

• 1.2.JPG
    1.2.JPG
    35.7 KB · Görüntüleme: 17
  • 1,6.JPG
    1,6.JPG
    31.9 KB · Görüntüleme: 17
eğerki fazla km yapmayacaksan ve yakıt değerleri dediğin gibiyse bence benzinli al fr yakışır manuel olsa bile dolu olsun fr olsun

Ahh beee kardeşim benim gönlümde yatan aslan da aslında fr ama benim hatun manuel kullanamıyor :( yani kullanıyor ama çok iyi değil malum ankara hem büyük hemde çok yokuşlu bir şehir dur kalklarda kesin ya stop ettirir ya geri kaçırır arabayı o yüzden otomatik olması şart. Öyle olmasa düşünmem bile fr alır geçerim :)

Yakıtı daha düşük olan dizeli almak daha mantıklı geliyor bana sizce ?

Arkadaşlar öncelikle hepinize çok teşekkür ederim yardımcı olduğunuz için.

1.4 tsı dgs olmadığı için kafamda elemiş durumdayım fakat kalbimin bi köşesinde duracaktır :)

2014 de yeni ne gelir bilmem fakat acaba fiyatta bir artış olur mu. Malum sezon sonu bayiler biraz daha iskontolu satış yapıyorlar bu durum şimdi ile 2 ay sonrasında fiyat değiştirir mi ? (hafta sonu bayiyede soracağım tabi :) )

Ekli dosyayı görüntüle 10689 Ekli dosyayı görüntüle 10688

internetten önerilen fiyata baktım ve istediğim özellikleri koydum ve ortaya sizinde gördüğünüz gibi 7.000 tl gibi fark çıktı. bayide tabi ki indirimler olacaktır fakat bu 7,000 tl sabit kalır diye düşünüyorum. TDI olarak bana 7,000 tl'lik artısı sanırım 3 yıldan aşağıya olmayacaktır ama 1.2 7lt karma kullanımda (trafikte çok kalıyorum) 1.6 5.5lt (max) seviyelerinde olacaksa 1.6 DSG ye daha yakınım.

test sürüşü yapan AGAVE arkadaşımız 1.6 gitmiyo dedi kafam orda kaldı :) kesinlikle test sürüşü yaptıktan sonra karar vermek lazım hele benim gibi kararsız bir kişiye :) ben ayakkabı bıle alırken çok zorlanıyorum :D

Kardeşim fr da dsg olmadığı için benim de her zaman içimde kalacaktır hiç bir şeyi olmasa bile sport mod a aldığında aydınlatmanın kırmızı olması bile benim için yeterliydi ama dediğim gibi dsg yok :(

Bende 1.6 tdi dan yana çok sıcağım aslında yakıttan dolayı bana o daha iyi gibi geliyor.

Bu arada 1.6 tdi dsg aracı sürdüm gayette iyi gidiyor iteklemeden tık tık tık diye vitesler ve süratı artıyor hiç üzemeden hemde benim çok hoşuma gitti onun dışında 1.2 tsi jetta manuel sürdüm o da mükemmel süper hızlı atak bi araç yani ikisininde performans değerleri bir birine çok yakın ama tabi diğer tsi benzinli olduğu için bi tık önde olabilir tabi ama bana kalırsa hiç kafanızı takmayın ikiside aynı nihayetinde ralli yapmıyoruz =) Bu arada benden size bir tavsiye muhakkak hava yastığı alın opsiyonel olması bile ayıp aslında insan güvenliği nihayetinde geçenlerde bi arkadaş bahsetti 30 yada 40 km hızla giderken bir kamyonet çarpmış arkadaşın diz kapakları kırılmış şimdi yatıyormuş benden söylemesi (=

Aracı o kadar dolduracaksanız eğer koyu mavi var, led paketli araca inanılmaz yakışıyor tavsiye ederim ;)

Umarım biran önce test sürüşü yaparsın ve kafanda daha net fikirler oluşur. 7000tl fark TDI için çok olabilir. Birde şu yönden düşünün 1.2TSi aldığınızda 7000tl değerinde benzinle kaç km yapacaksınız.(Fazla km yapmıyor iseniz.) Birde yaptığınız km'ler size kar kalacaktır. 4.50 tl LT dersek ve farkı 7000 TL olduğunu varsayarsak. 7000:4.5=1555,56 LT yapacaktır. 1555.56:50= 31.12 Buda 31.12 Depo demektir.

Ahh beee kardeşim benim gönlümde yatan aslan da aslında fr ama benim hatun manuel kullanamıyor :( yani kullanıyor ama çok iyi değil malum ankara hem büyük hemde çok yokuşlu bir şehir dur kalklarda kesin ya stop ettirir ya geri kaçırır arabayı o yüzden otomatik olması şart. Öyle olmasa düşünmem bile fr alır geçerim :)

Yakıtı daha düşük olan dizeli almak daha mantıklı geliyor bana sizce ?

Hocam yanlız bir iki bilgilendirme yapayım bu noktada, araç stop ederse tekrar çalışması için debriyaja basmanız yeterli, kendi kendine geri çalıştırıyor kendisini, geri kayma zaten yapmaz, hill-hold var araçta, yanlış viteste süremez, araç gitmesi gereken vitesi sürekli olarak söylüyor :) hani tabii ki siz eşinize uygun araca bakın, düz alın diye demiyorum, başka arada kalan kişiler için küçük bir bilgilendirme benimkisi

özellikle stop etmemesi çok tatlı bir özellik :)

Bünyamin kardeşim... öncelikle şimdiden hayırlı olsun... bence 1.2TSI DSG... Mehmet kardeşim söylediklerine ben de katılıyorum... Dizel kısa vadede çok km. yapıyorsan karlıdır... km.si arttkça bakım masrafları da artacaktır... çünkü benzinli ile dizel arasındaki bakım masrafları ortalama 3 ile 5 kat kadar oynuyor... ben aracımı mayısın 22sinde teslim aldım... şu an 8500küsur km de... yaklaşık hesapla 2550TL lik benzin almışım... yani dizele vereceğim fiyat farkının ortalama 3 te 1 i gibi bir rakama denk geliyor... bu hesapla tam bir yıl daha benzin alabilirim kalan farkla... iyi düşün... bence 1.2TSI DSG...

Umarım biran önce test sürüşü yaparsın ve kafanda daha net fikirler oluşur. 7000tl fark TDI için çok olabilir. Birde şu yönden düşünün 1.2TSi aldığınızda 7000tl değerinde benzinle kaç km yapacaksınız.(Fazla km yapmıyor iseniz.) Birde yaptığınız km'ler size kar kalacaktır. 4.50 tl LT dersek ve farkı 7000 TL olduğunu varsayarsak. 7000:4.5=1555,56 LT yapacaktır. 1555.56:50= 31.12 Buda 31.12 Depo demektir.

Evet haklısınız ki zaten benzinle mazot aynı fiyatta dahi olsa 50tl benzinle mesela 200km gidersen 50tl mazotla 260 km gidersin yanılıyomuyum. Ben günde en az yaklaşık 60 km yol yapıyorum ki buda dizel almak için yeterli sanırım.

Bünyamin kardeşim... öncelikle şimdiden hayırlı olsun... bence 1.2TSI DSG... Mehmet kardeşim söylediklerine ben de katılıyorum... Dizel kısa vadede çok km. yapıyorsan karlıdır... km.si arttkça bakım masrafları da artacaktır... çünkü benzinli ile dizel arasındaki bakım masrafları ortalama 3 ile 5 kat kadar oynuyor... ben aracımı mayısın 22sinde teslim aldım... şu an 8500küsur km de... yaklaşık hesapla 2550TL lik benzin almışım... yani dizele vereceğim fiyat farkının ortalama 3 te 1 i gibi bir rakama denk geliyor... bu hesapla tam bir yıl daha benzin alabilirim kalan farkla... iyi düşün... bence 1.2TSI DSG...

çok sağol alper abi peki bişey soracağım sana :) 1.6'da kullandın mı yani performans olarak soruyorum arasında ki fark bariz mi 0-100 den bahsetmıyorum örneğin 2. yada 3. viteste devir 1.500 gaza bastın bu aşamada kim daha karlı ? çok ayrıntı soruyorum dimi k. bakmayın :D

Geri
Üst Alt