Hoşgeldiniz

Tüm özelliklerimizi kullanmak için şimdi bize katılın. Kayıt olduktan ve giriş yaptıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara cevaplar gönderebilir, üyelerinize itibar verebilir, kendi özel mesajlaşma sisteminizi alabilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda ücretsiz stickerimizden de faydalanabilirsiniz.

1.2 TSI Lpg Montaj

Sistemin hayırlı olsun dostum fakat ben de 1.2 TSI için LPG'nin gereksiz olduğunu düşünenlerdenim.. Yazdığın rakam sanırım 4.5 litreye tekabül ediyor.. önceden yaktığı da anladığım kadarıyla 7.5 litre civardındaymış.. (kuruş hesabından pek anlamıyorum o yüzden litrelik yazıyorum kusura bakmayın =D) 3 litrelik benzin farkı tabi ki de az bir miktar değil, hele ki ülkemizde hiç az değil.. Fakat LPG işini sevmememin birinci sebebi araba zaten az yakıyor.. Tabi çokluk azlık görecelidir o konuda bir şey söyleyemeyeceğim (önceki arabam 10 litre yakıyordu).. İkinci sebebi ise ancak uzun vadede kar sağlaması.. 10-15 kuruşluk fark ancak 20-25bin kilometrede kapanır ve kar etmeye başlar.. Bu da ortalama 2 senelik bir süredir -ki bu da kişiden kişiye değişir.. Tabi sen muhakkak bunları düşünerek yaptırmışsındır.. O yüzden dediğim gibi hayırlı olsun, umarım uzun uzun kazasız biner ve tüpün karını yaşarsın dostum (=

Hemen hemen aynı yakıyor. 1lt fazla yakıyor en fazla normal kullanımda. Ve uzun yolda 110-120nin üstündeki bütün hızlarda daha az yakıyor. 650km den daha az hiç gitmedim ki karma kullanımda durum bu. Kastığımda 750-800'lere çıkıyor istanbulda. :)

Arkadaşlar 1.2 TSI motor sakin kullanımda bir depo benzinle şehir içinde ve şehir dışında en iyimser olarak ne kadar yakar?

Şehir içi 800km
Şehir dışı 1000 1050km arası (ben 1055i gördüm)

Şehir içi 800 gerçekten çok iyi, peki çok kastırarak mı yakalayabilir bu değerleri yoksa normal sakin kullanımda da elde eder miyiz? (Ne soru sordum ama..)

kurtbil'in şehir içi kullanımı ile sizinki farklı sanırım. anlaşamadığınız nokta burası gibi geldi bana :)

Bir de TSI motora LPG önyargısı ile 2. elde yaşamanız muhtemel değer kaybını da maliyete eklersek, LPG oldukça mantıksız oluyor. En azından benim için :)

Motor ısındıktan sonra, stop etmediğini sürece benzin tüketmeyeceksiniz evet.
Her gün ilk marş ve motorun 40-50 derece civarına gelecek kadarki benzin tüketiminizden bahsedilmiş.
Benzin ışığı yanınca fark edersiniz durumu :D

Şehir içi 800 gerçekten çok iyi, peki çok kastırarak mı yakalayabilir bu değerleri yoksa normal sakin kullanımda da elde eder miyiz? (Ne soru sordum ama..)
Bilgisayarda ki vites uyarılarına uyulursa gazada sert basılmazsa tutturulabiliyor bu değerler bu kimine göre kastırmak kimine göre normal kullanım oluyor:) ama tabiki kafama göre yavaşlarım gazlarım heyt höyt kullanırım diyorsanız 600 650de biter:) o rakamlarında aşşağısını görmedim hiç zaten bir depoda. Sürekli zorlamak lazım onun için. akan trafikte otoyolda hard core apaçhi tarzı kullanımda da 10.5ltnin üstünü göremedim hiç:)

vallahi ben benim 1.6 yı bursa trafiğinda bas bas kullandım 2008 de 10.5 lerde yakıyordu...sadece bizim 1.6 lar dur kaltta abartıyor o nedenle ortalamas şehir içinde artabiliyor...şehirlerarası da en fazla 7 lt yakıyor....klima aşırı yük...10 000 km şehirlerarası aşırı yüklü kullandım gördüğüm bu idi 1.2 ler de 6-6.5 leri görüyormuş...evet 1.2 ekonomiktir kesinlikle ama adamı abat etmez...siz onu bunu boşverin arkadaşlar polyanacılığı boşverin de şunu hatırayın yada hatırlatın!!!!!!!!!!

1) türkiyede aşırı fazla benzin var bunu biliyormuydunuz....
2) bizim artvinde millet batuma gidip 2.4 tl den benzin alıyor....
3)orası batum olur diyemezsiniz....
4)gürcüstan benzini türkiyeden alıyor....
5)alır sana ne diyebilirsiniz...
6)işte son madde gürcüstan vede diğer ülkeler bizim komşular benzini bizden alıyorlar kaça biliyormusunuz....söylimmi.......evet hazır olun....1.6 tl!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!yaaaaa 1.6 tl den dış ülkelere satıyor vatandaşına da 4.75 tl gibi para paraya satıyor!!!!!!!!buna normal olması gerekir ülkemizin ihtiyacı var diyenlere de saygı dıymuyor onlara acır gözlerle bakıyorum.....buna kazayla bilmeden neden olanlara değil ama bütün bu ihanete olmalı deyip normal bakanlara da hakkımı helal etmiyorum allah herşeylerine sorsun....
7)artvinde 2000 m yaylalarda otlamış kuzu döner 4.5 tl 1 lt benzin 4.75 tl gel de kafayı yeme........

kurtbil'in şehir içi kullanımı ile sizinki farklı sanırım. anlaşamadığınız nokta burası gibi geldi bana :)

Bir de TSI motora LPG önyargısı ile 2. elde yaşamanız muhtemel değer kaybını da maliyete eklersek, LPG oldukça mantıksız oluyor. En azından benim için :)

Motor ısındıktan sonra, stop etmediğini sürece benzin tüketmeyeceksiniz evet.
Her gün ilk marş ve motorun 40-50 derece civarına gelecek kadarki benzin tüketiminizden bahsedilmiş.
Benzin ışığı yanınca fark edersiniz durumu :D

Isınma olayı değil sadece kenks,araba belli bir devire kadar benzinde çalışıyor.Misal trafikte durdun araba rolantide benzine geçiyor,atyorum 1500 devirden sonra yine tüp.Emmeyi deldirip 2500 lira vermeye değermi düşünmek lazım:)
Ayrıca sakin kullanımı kim nasıl algılıyor bilmiyorum ama benim sakin kullanımım 60-80 aralığıdır.El sürekli taksici gibi viteste az yaktırmaya çalışmaktır.Bu kullanım şeklini ciddiye almayıp bende öyle kullanıyorum böyle ekonomik kullanyorum diyen çok kişi var ama hafife alıncak bir konu değil aslında.Almanyada ekonomik kullanım için eğitimler veriliyor.
Ayrıca 1.6 var 1.6 var.Kasası çok hafif olan az yakan 1.6 lar da mecvutki olaya sadece sedan ya da hb aile arabalarını baz alarak yaklaşmak yanlıştır.Sana değil bu arada bunlar ortaya söylediklerim :)

Can 8v motordan değil 1.6 FSI 115hp lik motordan bahsediyor sanırım. O motorun yakıt tüketimi oldukça düşük diye hatırlıyorum. Yani 1.2 TSI ile çok büyük farklar yok diye biliyorum. 8v motorla 8-9'dan aşşağıya görülmesi zor zaten.

1.6 MPI 8V Eski Adıyla (SR) 102 HP/5600rpm, 148 Nm/t (3800-5600)Rpm "Lpg İçin İdealdir ve Alt devirlerde 16Vden daha diridir"

1.6 16V 105 HP/5500Rpm, 148 Nm/t (4300-5000)Rpm "alt devirleri 8V'e göre daha bayıktır ama şehir içi yakıt tüketimi daima 8V'nin 1-1.5 lt altındadır"

1.6 FS 115 HP/6000Rpm, 155Nm/t(1800-4000)Rpm "TSI teknolojisinin ilk Adımıdır Turbo yada Charger Olmaksızın Yanma odasına Konulan Enjektörleri İfade Eder LPG dönüşümü Mevcut Dreğildir 8V'ye göre 1.5-2 lt daha fazla yakar"

VW bu güne kadar ürettiği 1.6'lar; Umarım Açıklayıcı Olmuştur..:eek:key:

Geri
Üst Alt