Hoşgeldiniz

Tüm özelliklerimizi kullanmak için şimdi bize katılın. Kayıt olduktan ve giriş yaptıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara cevaplar gönderebilir, üyelerinize itibar verebilir, kendi özel mesajlaşma sisteminizi alabilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda ücretsiz stickerimizden de faydalanabilirsiniz.

1.2 TSİ uzun yol verilerim.

yellowdriver

Kayıtlı Üye
arkadaşlar, aracım 2011 leon 1.2 tsi. geçen pazar günü (5 şubat 2012) Mersin'den Rize'ye yola çıktım. sabah 5.00 yola çıkış, akşam 18.00 varış. toplam 13 saat ancak 10 dakika kayseri girişi, 10 dakika merzifon girişi ve 40 dakikada ordu olmak üzere 1 saati mola yani toplam 12 saat hareket. yolculuk başında sıfırladığım yol bilgisayarı yolculuk sonunda ortalama 98 km/h hız, ortalama 6.9 lt/100km yakıt tüketimi gösteriyordu. yaklaşık 1130 km de 330 TL lik yakıt tükettim. şehir içlerinden geçerken ki dur-kalklar ile şehir içlerinden geçerkenki hız sınırları(70km/h) haricinde 110 km/h in altına düşmedim. eski aracım 4 kasa golf 1.6 lpg ile 280 km lpg yaktığım yolda havanın soğuk olmasını da göz önüne alırsak, 330 tl benzinle rizeye gelmek beni tatmin etti. ayrıca golfle aynı şartlarda 1 saat kadar geç varıyordum, bazı rampalarda 4. vites 80-90 lı hızlara düşüyordum. 1.2 tsi nin cc ile rampada 110 un altına düşmeden çıkabilmesi ve viraj kabiliyetinin daha iyi olması da erken varabilmemde bir etken tabi. eğer kendimi tutupta hız sınırında gitmek yerine ekonomi olsun diye 100 km/h hızla gidebilmeyi becerebilsem (yani eski golfümle aynı hızlarda gitmeyi becerebilsem) lpg ile aynı yakacak zannımca. bence gayet başarılı bir motor ve zamanla sağlamlık testinden de geçerse herhalde bir daha atmosferik motor kullanmıyacağım.

Bence güzel değer soğuk havada yapıldığını göz önünde bulundurursak. Havalar ısındığında daha düşük değerler tuturacaksınzıdır. 1.2 tsi yokuş gördümü falza yakmaya başlıyor bence, daha önce dizel kullandığım için uzun süre öyle gelmişte olabilir bana. O güzergahtan hiç geçmedim ama tahminimce çok yokuşlu engebeli yollardır.
Benin uzun yol ortalamalarım karşılaştırma bilgisi olsun diye: 1.2 tsi leonum ile ile Ankara İstanbul arası uzun yollarımda tuturduğum hatırladığım ortalamalar 5.4 lt (araç sıfırdı daha ve 100. km civarı hız ortalamam vardı 2 kişi) - 5.8 lt (110-130 km hız aralığında, bikaç kez 180 lere çıktım 2 kişi) - 6.2 lt (meşhur kurban bayramı trafiğinde bolu tünel civarları komple dur kalk, 8 saat sürmüştü 4 kişi + bagaj). Engebesi bol İstanbul Ayvalık 2 kez git gel yaptım en az 6.1 litre, en fazla 6.7 lt (100 km civarıydı sanırım ortalama hız, 4 kişi + full ötesi bagaj + yolun yarısı klima açık).

yolun daha az engebeli olsa daha da az yakarsın.bende benzer değerlerle karabük civarını gidip geldim İstanbuldan.6.3-6.4 ile geldim Karabükten.ortalama hızım 108 kmydi.tabi bende dur kalk bir kez oldu.yolun son 60-70 km like bölümündede 130 140 km altına inmeden geldim.16 jant +2 kişi+full bagaj.

mersinden niğdeye kadar otobanda olsa toros dağlarını çıkıyorsunuz ve sabah 5.00 da (-3,-4 derece civarı) 120 ile çıkınca 200 km lik o kısmı 12 lt ortalamyla geçtim galiba. kayseriden yozgata kadarda aynı. çorumdan havzaya kadar da. ondan sonrası düz karadeniz sahil yolu zaten ortalama samsuna kadar 8lt civarıydı. sonrasında 6.9 a kadar indi. demekki düzlük olunca 120 ile 6 civarı yakıyor. 100 lede 5 li değerler olur herhalde. yakıt bence çok makul. aynı yolu lpgli gofle 270-280 TL ye gittim bunla 330 TL. ancak golfle bu kadar hızlı gidemiyordum 1.6 düz motor bu kadar performanslı değil ve virajlarada bunun gibi giremiyorsun 4 kasa golfle. eğer 4. kasa golfle gittiğim hızlarda gitsem onla aynı yakardı ki o lpgli bu benzinli. yani gerçekten başarılı bir motor bence ;)

Bana 1130 km yolun LPG ile 280 TL 'ye gidilmesi de, 1.2 TSI ile 330 TL'ye gidilmesi de düşük gelmedi ama zaten az yakmak için çabalamadığınızı, aksine oldukça hızlı gittiğinizi söylemişsiniz, o halde gayet güzel değerler.

Hatırlatma: Havanın soğuk olması sadece motor ısınana kadar fazla yakıt yaktırır. Motor ideal sıcaklığa ulaştıktan sonra, hele uzun yol koşullarında soğuk hava hiç problem olmaz, hatta daha bile iyi olur.
Unutmayalım ki soğuk hava daha verimli olmasa turbonun ısıttığı havayı soğutmak için intercooler sistemlerimiz de olmazdı :)

Havanın öz kütlesi;
0 derece havanın özkütlesi ki şu iklime uygun bir veri: 1.293 kg / metreküp
30 derece havanın özkütlesi, yaz ayları için: 1.164 kg / metreküp

Aradaki yüzde 10'luk bariz sayısal fark kışın aslan gibi tırmanan arabamızın yazın poposunu kaldırmak istemeyişinin sayısal karşılığıdır.
Arabalarımız yaz sıcağında gitmek istemezken daha mı az yakar? Bunu bir düşünelim derim :)

Ben araç zır stockken konyaya gitmiştim. bahçeşehir- çamlıca gişeler 100'le, gişelerden sonra 132'ye sabitleyiciyi açtım. sonra öyle gittim. Geri dönüşte ankara taraflarında benzin aldım. 1100km gitmiştim yaklaşık olarak :)
yazında çeşmeye gittim 1000km 1 depoyla :)
şuan ki depomda 800km gider gösteriyo :) şehiriçinde kullanıyorum akşam eve dönerkende 90 sabitle dönüyorum :)

TEM gibi yollar bana daha çok yaktıryor şahsen:) çünkü orda 90-100 km hızla bence gitmek biraz zor.kamyonlara eşlik edilir ancak:)eğer 90-100 km ile giderseniz 5.5 litre değer yakalanıyor çok fazla rampa yoksa.ama 130 km gibi hızlarda şehirler arası 6-6.2 arası ancak yakıyor.ben 108 km ortalama hızla bir depo ile 780 km gittim ışığım yanmıştı ve menzil 80 km iken yakıt aldım.sanırım 860-870 yapardım o depoyla rahat.kasarsanız 100 km hızda sabırlı olursanız bir depo 1000 yapar rahat 1.2 tsi da.

Açıkcası ben daha düşük değerler bekliyordum çünkü 2.0 tfsi ile 150sabit hızla 200kmden fazla yolu 4.8lt-130km ortalamayla geçmiştim

4,8lt/130km mi? :S

Ben ancak 80 km'yi 100'le sabitleyerek 4.1le gittim. Onun dışında ankaraya gidişte 5.2 yaktım, dönüşte 4.6 yaktım. Bu değerler bir dizel araçta bulunabilir diye tahmin ediyorum. 2.0 bir araçla basmadan daha az değerler yakalanabileceğini biliyorum ama 150 ile de sabit giderken o kadar olmaz sanırım. Şaşırdım şuan.

2.0 tdi da bile fabrika verisi 4.8 lt iken (ki adamlar bu testleri 90 km civarlarında ki hızlarda yapıyor) senin 2.0 tfsi 150 km sabit hızla 4.8 lt yakman müthiş ötesi bir değer olmuş.hemde kısa mesafe değil bayağı bir mesafe.Bu verilerini o an videoya çekip Almanya'ya mail atsan Volkswagen sana bir plaket gönderir eminim.Hatta mühendisleri Türkiye'ye gelir nasıl başardın bu işin sırrını öğrenelim diye:)

Geri
Üst Alt