Hoşgeldiniz

Tüm özelliklerimizi kullanmak için şimdi bize katılın. Kayıt olduktan ve giriş yaptıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara cevaplar gönderebilir, üyelerinize itibar verebilir, kendi özel mesajlaşma sisteminizi alabilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda ücretsiz stickerimizden de faydalanabilirsiniz.

1.2 TSİ uzun yol verilerim.

O veri 90km hızla dümdüz yolda yapılan yol. 700km'lik konya yolunda iniş ve çıkışlar mevcut. Gidişte bolu dağı viyadükleri nedeniyle araç 0.5-1.0lt/100km daha fazla yakabiliyor sırf o viyadükleri çıkarken. Geri dönüşte de o viyadüklerde 140'la inerken 1.2-2.3 yakıyor :) aradaki farkı bu engebeler belli ediyor.

Ankara'dan dönüşümde de bir gün 100'e sabitledim 4.6 yakmıştı. Bizim motorlarda fabrika verilerini tutturmak zor değil.

Ayrıca şunu söylemek istiyorum, lütfen şu 1.6 102 atmosferiklerle 1.2 tsiları kıyaslamaktan vazgeçin. Yok çok yakıyomuş 1.6'da o kadar yakıyo filan. 1.6 motorun 9.6 yaktığı yerde, 1.2tsi 7.2 yakıyo.

1.2 tsi leon almak için araştırma yapan insanlar forumlara girip bu konuları okuyorlar... sizin mesajınızı okuyan bir kişi kendi kendine 1.2 tsi uzun yolda 1100km yapıyormuş diycek... bu tabir insanları yanıltır... bu araba uzun yolda 1100 km falan yapamaz...

ben dürüstçe söylüyorum herkese : "sakin kulllanırsan az yakan benzinlilerden biri olabilir (vergisi de düşük olduğu için ekonomik bir arabadır)... hızlı ve agresif kullanırsan diğer benzinlilerden bir farkı kalmaz, motoru küçük olduğu için yüksek hızlarda 1.4 tsi'dan bile çok yakar..."

ayrıca hiçbir şekilde tüketim konusunda dizellere rakip olamaz...

1.2 tsi leon almak için araştırma yapan insanlar forumlara girip bu konuları okuyorlar... sizin mesajınızı okuyan bir kişi kendi kendine 1.2 tsi uzun yolda 1100km yapıyormuş diycek... bu tabir insanları yanıltır... bu araba uzun yolda 1100 km falan yapamaz...

ben dürüstçe söylüyorum herkese : "sakin kulllanırsan az yakan benzinlilerden biri olabilir (vergisi de düşük olduğu için ekonomik bir arabadır)... hızlı ve agresif kullanırsan diğer benzinlilerden bir farkı kalmaz, motoru küçük olduğu için yüksek hızlarda 1.4 tsi'dan bile çok yakar..."

yapamaz die bir şey yok yaptı ben şahiitim sürüş meselesi bu

1.4'le uzun yolda yapıştırarak denediniz mi ki yorum yapıyosunuz. Ben denedim. 180-200'le gölcükten istanbula döndük. 6. viteste o gazlayarak 11lt/100km yaktı. bende ara ara vites bitirdim ve genellikle 5.viteste gittim 9.9lt/100km yaktım. Yine az yakıyor! 1100km gittiğime sizi inandırcakta değilim, yaptığımı görenler var merak etmeyin siz! Sizin yapamadığınız şeyi başkası yapabilir, o yapan kişiye yalancı muamelesi yapmaya hakkınız yok. Benimde buraya yalan söylemek için bi nedenimde yok. Yapmasam yaptı dememin amacı ne olabilir?

1.4'le uzun yolda yapıştırarak denediniz mi ki yorum yapıyosunuz. Ben denedim. 180-200'le gölcükten istanbula döndük. 6. viteste o gazlayarak 11lt/100km yaktı. bende ara ara vites bitirdim ve genellikle 5.viteste gittim 9.9lt/100km yaktım. Yine az yakıyor! 1100km gittiğime sizi inandırcakta değilim, yaptığımı görenler var merak etmeyin siz! Sizin yapamadığınız şeyi başkası yapabilir, o yapan kişiye yalancı muamelesi yapmaya hakkınız yok. Benimde buraya yalan söylemek için bi nedenimde yok. Yapmasam yaptı dememin amacı ne olabilir?

Yapamaz diye bişey yok, 1.2 tsi 1100 km yapabilir bence. ben 440 km şehirler arası yol sonrası yol bilgisayarında kalan menzil 600 km gördüm. Daha araç 500 km deydi hemde...

arkadaşlar bendede 1,6 sport up vardı benzinde anormal yakıyodu lpg taktırınca rahat etmştim şuan 1,2 tsi var 1,6 dan az yakıyor ama lpg li 1,6 dan çok :) gecen ufak bir ölçüm yaptım 520krş şehir içi yakmış ama benzine ufak bi zam ve kış koşullarından galiba ilk çalıştırmada ısıtma vs ondan çok yaktı diye düşünüyorum yazın bakacaz artık

Gayette 1000km üstlerine çıkıyor gelip okuyanda görsün "evet uzun yolda kullanmasını bilirseniz 1000 üstü değerleri görmek hiç zor değil."
Buyurun fotoğraflı kanıtı. Kendi elde ettiğim sonuçlar bunlarda. Ve emin ol ne kadar basarsan bas ne kadar zorlarsan zorla 1.6 dan fazla yakmıyor yakamaz. Bırakın artık şu küçük motor çok yakar zorlanır klişelerini 180 torkla mı zorlanıyor bu araç 2000 küsür devirden itibaren.
http://www.seatclubworld.com/leon-1...-tsi-yakit-tuketimi-sehir-disi-resimli-12099/

Sinüzit nöbetimle beraber yarım yamalak anlayabildiğim kadarıyla araba soğukta daha çok yakar mı demişsin? Yoksa ben mi yanlış anlamışım?
Şayet motor ısısının optimum değere gelene kadarki anlardan bahsediyorsak, o süreçte fazla yaktığını ben de söylüyorum zaten, ancak motor ısındıktan sonra fazla yakması gibi bi durum söz konusu değil, iyi hissettiğim bir gün uzun uzun açıklarım. :)

Bana 1130 km yolun LPG ile 280 TL 'ye gidilmesi de, 1.2 TSI ile 330 TL'ye gidilmesi de düşük gelmedi ama zaten az yakmak için çabalamadığınızı, aksine oldukça hızlı gittiğinizi söylemişsiniz, o halde gayet güzel değerler.

Hatırlatma: Havanın soğuk olması sadece motor ısınana kadar fazla yakıt yaktırır. Motor ideal sıcaklığa ulaştıktan sonra, hele uzun yol koşullarında soğuk hava hiç problem olmaz, hatta daha bile iyi olur.
Unutmayalım ki soğuk hava daha verimli olmasa turbonun ısıttığı havayı soğutmak için intercooler sistemlerimiz de olmazdı :)

Havanın öz kütlesi;
0 derece havanın özkütlesi ki şu iklime uygun bir veri: 1.293 kg / metreküp
30 derece havanın özkütlesi, yaz ayları için: 1.164 kg / metreküp

Aradaki yüzde 10'luk bariz sayısal fark kışın aslan gibi tırmanan arabamızın yazın poposunu kaldırmak istemeyişinin sayısal karşılığıdır.
Arabalarımız yaz sıcağında gitmek istemezken daha mı az yakar? Bunu bir düşünelim derim :)

düşündüm, pratiktede denedim. yazın az, kışın çok yakar.

Sinüzit nöbetimle beraber yarım yamalak anlayabildiğim kadarıyla araba soğukta daha çok yakar mı demişsin? Yoksa ben mi yanlış anlamışım?
Şayet motor ısısının optimum değere gelene kadarki anlardan bahsediyorsak, o süreçte fazla yaktığını ben de söylüyorum zaten, ancak motor ısındıktan sonra fazla yakması gibi bi durum söz konusu değil, iyi hissettiğim bir gün uzun uzun açıklarım. :)

Benim bildiğim yanma olan bi sistemde havanın belirli bi sıcaklık civarında sisteme girmesi lazım. Büyük kazanlarda yanma olmadan önce giren havayı ısıtırlar ki yanma daha verimli olsun. Tabi içten yanmalı motorlar konusunda çok bilgili olmadığım için merak ettim verimli yanma için motorun mu ısınması lazım yoksa yanma odasına giren havanın mı?

Benim bildiğim yanma olan bi sistemde havanın belirli bi sıcaklık civarında sisteme girmesi lazım. Büyük kazanlarda yanma olmadan önce giren havayı ısıtırlar ki yanma daha verimli olsun. Tabi içten yanmalı motorlar konusunda çok bilgili olmadığım için merak ettim verimli yanma için motorun mu ısınması lazım yoksa yanma odasına giren havanın mı?

kazanlarda çöpe atılacak gazın enerjisi eşanjör ile kullanılır hale getirilip, dışarıdan gelen temiz havanın düşük sıcaklığı kazan ısısını çekip içerideki verimi düşürmesin diye yükseltiliyor. aynı olay klimada da geçerli. motordaki yanma ile alakasız şeyler.

kışın çok yaksın peki. yazın da daha iyi gider, evet ben yanılmışım :)
intercoolerları sökün bence, sıcak hava iyi gelir :)

Geri
Üst Alt