Hoşgeldiniz

Tüm özelliklerimizi kullanmak için şimdi bize katılın. Kayıt olduktan ve giriş yaptıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara cevaplar gönderebilir, üyelerinize itibar verebilir, kendi özel mesajlaşma sisteminizi alabilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda ücretsiz stickerimizden de faydalanabilirsiniz.

1.2 TSİ uzun yol verilerim.

Açıkcası bende o gün 4.8 nasıl yaktı diye şaşırdım çünkü şehir içi daha pedala alışamadığım için 12nin altına düşmedim yada benim yol bilgisayarı bozuk...
Gittiğim yolda ankara-eskişehir arası yani dümdüz ve hafif yokuş aşağı sonrasında basarak döndüm

Bendede 1.6 stylance leon var şehirler arası 8.5-9 lt/100km yakıyor. Bununla karşılaştırırsam bana değerler yüksek geldi açıkçası ..

Abi naptın sen yaw araba ile bütünleştin adeta anlatırken :) güzel değerler engebeli olduğunu sayarsak 1.2 tsi ibiza da ısparta antalya 7 lt yakıyor(akrabanın aracı )

Bana 1130 km yolun LPG ile 280 TL 'ye gidilmesi de, 1.2 TSI ile 330 TL'ye gidilmesi de düşük gelmedi ama zaten az yakmak için çabalamadığınızı, aksine oldukça hızlı gittiğinizi söylemişsiniz, o halde gayet güzel değerler.

Hatırlatma: Havanın soğuk olması sadece motor ısınana kadar fazla yakıt yaktırır. Motor ideal sıcaklığa ulaştıktan sonra, hele uzun yol koşullarında soğuk hava hiç problem olmaz, hatta daha bile iyi olur.
Unutmayalım ki soğuk hava daha verimli olmasa turbonun ısıttığı havayı soğutmak için intercooler sistemlerimiz de olmazdı :)

Havanın öz kütlesi;
0 derece havanın özkütlesi ki şu iklime uygun bir veri: 1.293 kg / metreküp
30 derece havanın özkütlesi, yaz ayları için: 1.164 kg / metreküp

Aradaki yüzde 10'luk bariz sayısal fark kışın aslan gibi tırmanan arabamızın yazın poposunu kaldırmak istemeyişinin sayısal karşılığıdır.
Arabalarımız yaz sıcağında gitmek istemezken daha mı az yakar? Bunu bir düşünelim derim :)

utku basit fizik kanunudur bir maddeyi belli sicaklikta tutmak enerji tuketimine neden olur ki bu konulari iyi bildigini dusunuyorum. kisaca motor isindiktan sonrada isinana kadarda soguk havada fazla yakarsin. bunun ile ilgili vw in kendi resmi aciklamalarinin birisinde bir grafik vardi sicaklikla tuketimin degisimini gosteren.

yanlis hatirlamiyorsamda yeni nesil araclarin cogunda bu grafigi sunuyorlar kitapciklarinda.

o guzergah icin bence normal deger. mersinden ciktiktan sonra zaten damlama rampasi cikisi tekir tepesine kadar araba ceyrek depoya yakin yakar. ondan sonra bir miktar duser sonra tekrar inis cikislar baslar eger tahmin ettigim guzergah ise. rakamlar coook coook normal altina dusurmenin kolay olacagini sanmiyorum.

1.2 tsi uzun yolda 6.5lt, şehir içi 7.5lt gibi bir tüketim veriyor... (sakin kullanımda, aşırı trafiğe girmeden, aşırı hızlı gitmeden)

Ben araç zır stockken konyaya gitmiştim. bahçeşehir- çamlıca gişeler 100'le, gişelerden sonra 132'ye sabitleyiciyi açtım. sonra öyle gittim. Geri dönüşte ankara taraflarında benzin aldım. 1100km gitmiştim yaklaşık olarak :)
yazında çeşmeye gittim 1000km 1 depoyla :)
şuan ki depomda 800km gider gösteriyo :) şehiriçinde kullanıyorum akşam eve dönerkende 90 sabitle dönüyorum :)

1100 km olduktan sonra benzin almışsınız demek ki depoda kalmış biraz bu da 4.8-4.9 lt/100km gibi bir tüketim yapar...

fabrika verisi zaten 4.9lt... adamların optimum koşullarda ve en fazla 90 km hızla elde ettiği değeri 132km hızla elde etmek imkansız bence...

1100 km yapıyorsa hemen bugün 1.6 tdi üretimini durdursun seat, o daha çok yakıyor çünkü bu durumda.. :)

utku basit fizik kanunudur bir maddeyi belli sicaklikta tutmak enerji tuketimine neden olur ki bu konulari iyi bildigini dusunuyorum. kisaca motor isindiktan sonrada isinana kadarda soguk havada fazla yakarsin. bunun ile ilgili vw in kendi resmi aciklamalarinin birisinde bir grafik vardi sicaklikla tuketimin degisimini gosteren.

yanlis hatirlamiyorsamda yeni nesil araclarin cogunda bu grafigi sunuyorlar kitapciklarinda.

o guzergah icin bence normal deger. mersinden ciktiktan sonra zaten damlama rampasi cikisi tekir tepesine kadar araba ceyrek depoya yakin yakar. ondan sonra bir miktar duser sonra tekrar inis cikislar baslar eger tahmin ettigim guzergah ise. rakamlar coook coook normal altina dusurmenin kolay olacagini sanmiyorum.
hocam tamamen doğru tespit. yaklaşık çeyrek depo otobanın niğde çıkışına kadar yedi. kayseri yozgat arası da boğazlıyan üzeri benzer bir yol (engebeli ve virajlı). 100 km civarı sorguna kadar düz sonra alaca üzeri çoruma kadar gene engebeli ve virajlı. sonrada çoruma kadar ve sonrası toplamda 70-80 km düz sonrası havzaya kadar gene engebeli ve virajlı. normalde 90-100 ile gidilecek bir güzergah ama 110-120 arası giderseniz yakıt en az 1-2 lt civarı artmıştır. neticede aracı zorluyorsunuz. samsundan sonrada 118 in altına düşmedim neredeyse şehir merkezleri ve dur kalklar hariç. geceye kalmamak ve gidince dinlenecek vakit kalsın diye basıyoruz, değilse kasıp akşam 21.00-22.00 gibi orada olmayı göze alıp, 100 ü geçmesem çok rahat 5 li değerlerle varırdım. onun için başarılı bulduğumu söyledim. gayet de açık anlattığımı düşünüyorum. yani kasmadan kullandım. rampada aracı akıtarak 90-100 ile çıkmakla, 6. viteste gazı kökleyerek anlık 12-13 hatta 14 lt lik anlık tüketimlerle rampa çıkmak aynı şey değil.

bu arada bazı uzun yol tüketim değerleri yazılmış. güzergah aynı olmadıktan sonra karşılaştırmak yanlış olur kanımca arkadaşlar. ben balıkesirde okudum. aksaray-ankara-eskişehir-bursa üzeride gittim, konya-afyon(bolvadin)-eskişehir-bursa üzeri de gittim. bu yollarda sade 1. şıkta pozantı(gene aynı) rampa var, 2. şıkta da ekstra olarak bolvadinden eskişehir-ankara yoluna çıkarken rampa değilde viraj var. yani ova denebilecek çok düz güzergahlar sizin dedikleriniz. o yollarda araç zaten akar gibi gidiyor. ben eski golfümle ankaraya giderken 1 depo gazla aksarayı geçmiştim, dönüştede pozantıdan inerken neredeyse gaza basmadan indiğiniz için (araç akıyor zaten) 1 depoyla mersine varacaktım neredeyse (480 km) korktum yakıt aldım azcık. nacizane ömrü boyunca yaklaşık 150000 km yol yapmış biri olarak anlatmak istediğim hepimiz biliyoruz ki eğimin derecesi ve o eğimli yolun alınış hızı yakıtı çok etkiler. değilse fabrika verisi 90 km sabir hızla yaklaşık 5 lt (düz yolda ve rüzgarsız hertürlü olumsuzluktan arındırılmış, hatta zemin sürtünmesi bile az olan asvaltta elde edilmiş değerler) olan bir araçla 55 lt depo ile zaten maksimum 1050 km yol alınır. bundan fazlasını yapıyorum demek ancak iniş aşağı bol olan bir yolda gittiğinizi gösterir. bu son kısmı yazarken fark ettim, benim gittigim yollar ana arter yollar değil ve çorum sonrası ve otoban hariç (yaklaşık 400 km zemini bozuk veya asvalt kalitesi düşük-tırtıklı asvalt ) olan yollar. bu da yakıtı 0.5-1 lt civarı etkiler sürtünmeden dolayı. burada ben şöyle gittim sen şöyle gittin polemiği yaratmak değil amacım, motoru başarılı bulduğumu anlatmak istedim sadece. hepinize kazasız belasız sürüşler.

• Beğen
Reaksiyonlar: RD38
1100 km olduktan sonra benzin almışsınız demek ki depoda kalmış biraz bu da 4.8-4.9 lt/100km gibi bir tüketim yapar...

fabrika verisi zaten 4.9lt... adamların optimum koşullarda ve en fazla 90 km hızla elde ettiği değeri 132km hızla elde etmek imkansız bence...

1100 km yapıyorsa hemen bugün 1.6 tdi üretimini durdursun seat, o daha çok yakıyor çünkü bu durumda.. :)

O veri 90km hızla dümdüz yolda yapılan yol. 700km'lik konya yolunda iniş ve çıkışlar mevcut. Gidişte bolu dağı viyadükleri nedeniyle araç 0.5-1.0lt/100km daha fazla yakabiliyor sırf o viyadükleri çıkarken. Geri dönüşte de o viyadüklerde 140'la inerken 1.2-2.3 yakıyor :) aradaki farkı bu engebeler belli ediyor.

Ankara'dan dönüşümde de bir gün 100'e sabitledim 4.6 yakmıştı. Bizim motorlarda fabrika verilerini tutturmak zor değil.

Ayrıca şunu söylemek istiyorum, lütfen şu 1.6 102 atmosferiklerle 1.2 tsiları kıyaslamaktan vazgeçin. Yok çok yakıyomuş 1.6'da o kadar yakıyo filan. 1.6 motorun 9.6 yaktığı yerde, 1.2tsi 7.2 yakıyo.

ben 1.2 tsi ı eski aracımla karşılaştırdığımda gerçekten çok iyi değerler yakalanıyor 1.2 tsi ile.
Eski aracım 206 hdi 1.4 70 hp dizel yani. 990 kg civarı olması lazımdı yanlış hatırlamıyosam. Araçta yol bilgisayarı cc gibi şeyler yoktu tabi :)) Ankara-Istanbul arası senede 5 kere falan yaptığım için o verilerim daha sağlıklı. 206 ile 100 civarı ortalama hızla İstanbula gelince mazot aldığımda 19 litre falan alıyodum 440 km yol sonrası yani 4.3 lt falan yapar. 140 civarı geldiğimde 24-25 litre civarlarında alıyodum. 5.7 lt civarı yapar bu da.
Aynı yolda 1.2 tsi ile ki 1200 kg leon, 5.3-6.1 lt arası yaktım (3 kere git gel sonucu yakaladığım değer aralığı). Sanırım ilk bakımdan sonra az bişey daha düşer değerler.

Bu arada bi arkadaşımda 1.6 bora otamatik var. 1.6 leonla aynı motor. Babası kullanmış 2 hafta istanbul şehir içinde yalnız kullandığı yolda sıkışık trafik yok tahimnimce. Geçen bi geldi arabayla yol bilgisayarında 8.2 lt ortalama tüketim gösteriyodu araba. bu da şaşırtıcı bi dipnot olarak düşüyim dedim :) gözlerimle görmesem inanmazdım ama gerçekten 8.2 yazıyodu yol bilgisayarında.

Geri
Üst Alt