Hoşgeldiniz

Tüm özelliklerimizi kullanmak için şimdi bize katılın. Kayıt olduktan ve giriş yaptıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara cevaplar gönderebilir, üyelerinize itibar verebilir, kendi özel mesajlaşma sisteminizi alabilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda ücretsiz stickerimizden de faydalanabilirsiniz.

1.2 Leon' umu sattım. Tavsiyeye İhtiyacım Var.

Beklentiniz nedir? :)

Sessiz, sakin ve son derece konforlu bir sürüş isterseniz çok az C sınıfı araç Golf'ün sunduklarını sunabiliyor, hatta bazı D sınıfları kadar sessiz bir araç. Passat ya da Mercedes C ile arasında kabin içi konforu olarak uçurum yok. İş yerimde 3 araç da mevcut, 3üne de sık sık yolcu olarak bindiğim için farkı sürekli yaşıyorum diyebilirim. :)

Ama benim aracım 1.2 TSI DSG idi, sürüş dinamikleri bakımından keyif veren bir araç olduğunu söyleyemeyeceğim. Benim sürüş tarzıma da çok yatkın değildi, basınca gidiyor tabii ki hantal değil ama virajlarda da FR ile alakası yok, kaymaya meyilli sert virajlarda. Bir de ilk nesillerdendi, direksiyon hatırı sayılır derecede sertti ve yolu çok da hissettirmiyordu, bu da sürüş zevkini azaltıyor. Ama sakin kullanınca yakıt konusunda gerçekten iddialı bir hal alıyor. İstanbul'dan Bodrum'a tamamen hız sınırları dahilinde gittiğimde (yaklaşık 750km) daha hala çeyrek depo yakıt vardı ve 280km menzil gösteriyordu.

Leon ise tam tersi (FR için konuşuyorum) her türlü kasisi böbreklerinizde hissedersiniz. :) ama bir viraja girerken de 'alır mı acaba? ' şüphesini çok az yaşatan bir araç. Kabin içi bence ne gürültü ne de sessiz, katlanılır düzeyde. Ara hızlanmaları tabii ki daha iyi, yakıt tüketimi biraz daha fazla ama sakin kullanımda uçurum da yok belki 0,5 - 0,7 lt/100km oynar. İç ve dış tasarım olarak kesinlikle Leon daha hoş görünüyor. Ayrıca boş pakette bile Golf'te opsiyon ya da orta paketlerde sunulan bir donanım seviyesi de göz ardı edilmemeli. Ama bütün ek donanımlarıyla alırım derseniz Golf daha farklı seviyelere ulaşıyor.

Leon style için ise durum daha farklı, FR'a göre o da daha rahat bir araç, kabin içi gürültü çok fark etmese de süspansiyon farkı azımsanmayacak derecede. Hele şu anki aracım bir de 18" jantlı olduğu için iyice sert ama istediğin renkte sadece 18" vardı mecbur aldık :)

Aradaki neredeyse 20.000 TL fiyat farkını vermeye bence değmez ama bu şahsi görüşüm, tabii ki kalite farkına bu parayı vermek isteyecek de pek çok kişi var.

Kesinlikle katılıyorum. Leon' a yay taktıktan sonra özellikle 180 bile viraja girdim. Tekerler kaymadı bile. Yol tutuş anlamında Leon bence Vag grubu içinde en iyi araçlardan. Ancak konfor olarak gerçekten geride. Yol tutması için bazı şeylerden fedakarlık etmek gerekiyor :) Leon' daki karizma bence Golf'te yok.

Geri
Üst Alt