Hoşgeldiniz

Tüm özelliklerimizi kullanmak için şimdi bize katılın. Kayıt olduktan ve giriş yaptıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara cevaplar gönderebilir, üyelerinize itibar verebilir, kendi özel mesajlaşma sisteminizi alabilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda ücretsiz stickerimizden de faydalanabilirsiniz.

0 km otomobil aldı 34 yıl binmedi

atay78

Kayıtlı Üye
Türkiye’de ihraç edilen ilk yerli otomobil olan 1976 model Renault 12’yi, dövizle sıra yazılarak Bursa’daki fabrikasından satın alan İshak Çakır şoför tutarak Giresun’a geldi. Giresun’a geldiği gün bahçeli nizam olarak aldığı evin garajına arabayı park ederek Almanya’ya döndü.Ardan geçen yılların ardından tekrar Giresun’a dönüş yapan İshak Çakır, yaşanan hızlı yapılaşmanın kurbanı olarak evinin garajındaki arabayı çevresindeki binalar nedeniyle çıkartamadı. Aradan geçen tam 34 yılın ardından ise ilk defa henüz 854 kilometrede bulunan 1976 model Renault 12 marka otomobil bulunduğu garajdan vinçler yardımıyla bir saatlik çalışma sonucunda çıkartıldı.

Arabanın hikayesinden etkilenerek satın alan Cengiz Hocaoğlu “Böyle bir arabanın varlığından efsane olarak söz ediliyordu. Meğer gerçekmiş ve bende merakımdan dolayı satın aldım. Araştırdığıma göre arabanın hiçbir vergi veya başka bir borcu bulunmamaktadır. Araç trafikte temiz görünmektedir. Sadece biraz yürür aksamında bakım yaptırmam gerekiyor. Arabanın kaportası, motoru hiç mi hiç bozulmamış. Tekerleklerin havası inmiş o kadar” dedi.Daha bir kere arabaya binip hevesliğini almadığını belirten araç sahibinin eşi Aynur Çakır ise “Araba Bursa’dan geldi garaja girdi. Sadece zaman zaman kapısını açıp bakıyorduk. Bu araba geldiğinde Giresun’da özel otomobili olan parmakla gösteriliyordu. Bu arabayı almak için 1976’da sıraya yazıldık, 1979 yılında ancak alabildik. Fakat Bursa’dan alınıp gelindi ve garaja konuldu. Sonrada etrafına ev yapılınca çıkartılamadı” diye konuştu. (İHA)

Tam klasik kalmış araç. Sahibine o kadar üzüldüm ki anlatamam

Renault'un başında ben olacaktım adama clio sw gönderir; bu renoyu alırdım :)

yuh artık! budur ülkemizin hali! tam 3. dünya ülkesiyiz, yapılaşmadan trafiğine kadar herşeyimiz faul!

harika..asıl soru şu alan adam binecek mi bu arabaya adam kıyamaz ..

Geri
Üst Alt