Hoşgeldiniz

Tüm özelliklerimizi kullanmak için şimdi bize katılın. Kayıt olduktan ve giriş yaptıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara cevaplar gönderebilir, üyelerinize itibar verebilir, kendi özel mesajlaşma sisteminizi alabilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda ücretsiz stickerimizden de faydalanabilirsiniz.

Şanzıman dişli oranları ile km/h hesaplaması..

HAKANSGR

Kayıtlı Üye
Herkesin aklına takılan, testlerde karşılaştığı fakat bir anlam veremediği dişli oranlarını ne işe yaradığı ve nasıl hesaplanması gerektiğini dilim döndüğünce anlatmaya çalışacağım.

Örnek olarak focus I 1.6 nın vites oranlarını alalım.

1-3.58,
2-1.93,
3-1.32,
4-0.95,
5-0.76,
geri-3.62

son dişli oranı 4.06

Bu oranları az sonra yazacağımız formülde kullanacağız.

Aracın hızını hesaplarken temelde hesaplanması gereken iki önemli nokta var. Bunlardan biri tekerlek yuvarlanma dairesi, diğeri tekerleğe aktarılan devir.

Örnek olarak 195/60/15 ölçüsünde lastiklerimiz olduğunu varsayalım.

Tekerlek yuvarlanma dairesi = [(inch türünden jant çapı*25,4)+(lastik genişliği*yanak yüksekliği/10*2)]*Pi sayısı

Tekerlek yuvarlanma dairesi = [(15*25,4)+(195*0,60*2)]*3,14=1931mm=1,931mt

Tekerleğin yuvarlanma dairesini bulduk. Şimdi gelelim Tekerleğe aktarılan deviri hesaplamaya.

Tekerleğe aktarılan devir = (Motor devri(rpm)/son dişli oranı/hangi vitesdeysek o dişlinin oranı/1000)

Bu iki formülü kullanarak da aracın hızını bulabiliriz;

Hız = Tekerlek yuvarlanma dairesi x tekerleğe aktarılan devir x 60

Hız = 1,931mt x (motor devri/son dişli oranı/vitesin dişli oranı/1000) x 60

Örneğin aracımızda her viteste redline'da ulaşılacak maksimum hızı hesaplayalım;

(redline'ı 6000 devir/dakika alıyorum. Aracın göstergesinde kırmızı bölge yok. Fakat en son 7000 devir gösterilmiş.)

1. viteste >> 1.931 x (6000/4.06/3.58/1000) x 60 = 47.82 km/h

2. viteste >> 1.931 x (6000/4.06/1.93/1000) x 60 = 88.71 km/h

3. viteste >> 1.931 x (6000/4.06/1.32/1000) x 60 =129.71 km/h

4. viteste >> 1.931 x (6000/4.06/0.95/1000) x 60 =180.23 km/h

5. viteste >> 1.931 x (6000/4.06/0.76/1000) x 60 =225.29 km/h

geri vites >> 1.931 x (6000/4.06/3.62/1000) x 60 = 47.30 km/h

Gördüğünüz gibi elimizde aracın dişli oranları ve lastik ebadları olduğu sürece aracın istediğimiz devirde hızını hesaplayabiliriz.

Bu formülleri kullanarak, aracımızın farklı ebatlardaki lastiklerle hızının ne kadar değişeceğini de hesaplayabiliriz.

Ben hesap kitap anlamam derseniz de size bir adres vereyim ;
http://www.fatboyraceworks.com/gears/
Ama km değil de mil kullanılmış sitede...

ALINTIDIR...

tek ekleme yapılcak olan burda bunu her hesaplayan arabam bu hıza cıkar dıye atlamasın,net sonucu alabılmek ıcın anca dyno ustunde test yapmak gerekır,dogal sartların oldugu b ortamda yapılan son hız denemesınde her araba son hızını veremez

tek ekleme yapılcak olan burda bunu her hesaplayan arabam bu hıza cıkar dıye atlamasın,net sonucu alabılmek ıcın anca dyno ustunde test yapmak gerekır,dogal sartların oldugu b ortamda yapılan son hız denemesınde her araba son hızını veremez

ancak sole bı durumda var can,dyno uzerındede cok saglıklı bır netıce alınabılecegını dusunmuyorum acıkcası..difin hesaplamasına okeyım ancak yol etkenlerıyle ve dbn le daha ıyı bı netıce alınacagına ınanıyorum :)

yukarda dılım dondugunce yazmıssın oha dedım hakan matematık profesoru olmus :D megerse alıntıymıs :D

12lıtre*100kılometre*benzının lıtre fıyatı = ohooo anasının gozunu yakıyor

Merhaba;
İlk önce bilgilendirme için teşekkürler...
Bu formulde ayna mahruti oranı hiç kullanılmamış.
Sadece şanzıman dişli oranları var.
Bir yanlışlık olduğunu düşünüyorum. Şuan işteyim. Akşam daha detaylı bilgi yazacağım...

Merhaba;
İlk önce bilgilendirme için teşekkürler...
Bu formulde ayna mahruti oranı hiç kullanılmamış.
Sadece şanzıman dişil oranları var.
Bir yanlışlık olduğunu düşünüyorum. Şuan işteyim. Akşam daha detaylı bilgi yazacağım...

seviniriz..bilmediklerimizi eksık kalan yerleri söylerseniz bilgi adına güzel bi iş cıkarmış olup gedikleri bu vesile ile tıkayabiliriz..teşekkürler

seviniriz..bilmediklerimizi eksık kalan yerleri söylerseniz bilgi adına güzel bi iş cıkarmış olup gedikleri bu vesile ile tıkayabiliriz..teşekkürler

Tabiki paylaşırım. Hatta zamanında bilgisayar mühendisi abimiz bir program yazmıştı. Onuda yayınlarım sitede.
Onda direk ölçüleri programı giriyorsunuz. Sonuçlar çıkıyor.

Tabiki paylaşırım. Hatta zamanında bilgisayar mühendisi abimiz bir program yazmıştı. Onuda yayınlarım sitede.
Onda direk ölçüleri programı giriyorsunuz. Sonuçlar çıkıyor.

süper bişeymiş..yayınlarsanız daha aydınlatıcı olur :)

Geri
Üst Alt