Hoşgeldiniz

Tüm özelliklerimizi kullanmak için şimdi bize katılın. Kayıt olduktan ve giriş yaptıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara cevaplar gönderebilir, üyelerinize itibar verebilir, kendi özel mesajlaşma sisteminizi alabilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda ücretsiz stickerimizden de faydalanabilirsiniz.

İlginç Bir Trafik Cezası

JaScO

Kayıtlı Üye
Arkadaşlar hepinize selamlar,

Şu an yaşamakta olduğum ilginç, bir o kadar da sinir bozucu olayı sizlerle paylaşmak isterim.Dün aracımın motorlu taşıtlar vergisini yatırmak üzere internet vergi dairesine girdim. Ceza falan var mı bir bakayım dedim.Bir baktım 28.12.2011 tarihinde kesilmiş 290 TL lik bir ceza ! Faiz işleye işleye 377 TL olmuş. Cezanın üzerinden 7 ay geçmesine rağmen ilk kez tesadüfen görüyorum. Elime ulaşan herhangi bir şey yok.Elimden geldiğince kurallara uyarım ve daha önceden pek bir trafik cezam da yok.O yüzden takip etmem ceza yemiş miyim diye. Hemen bağlı olduğum mahalle muhtarlığına gittim. Durumu anlattım, evrak eski olduğu için araştıracaklarını söylediler. Muhtemelen radar cezası diye düşündüm. Üzerine fazla düşmeyip cezayı ödesem mi diye düşünürken aklıma trafik şubeyi arayıp bilgi almak geldi. Aradım ve işin ilginçliği ortaya çıktı... 28.12.2011 tarihinde Harun Ünal isimli bir şahıs benim aracım ile ehliyetsiz olarak araç kullanırken yakalanmış ve hem o şahısa hem de ehliyetsiz kişiye araç verdiğim için bana ceza kesilmiş. Bu olay Ankara'da olmuş. Hayatımda Ankara'ya 2 defa gittim.En sonuncusu 3 yıl önceydi. Bahsedilen şahısı tanımam etmem.Bahsedilen tarihte arabam İstanbul'da iş yerimin önündeydi. Muhtarlıktan ertesi gün evrakları alıp Gayrettepe trafik şube'ye gittim. Kendilerinin bir şey yapamayacağını evrakların Ankara'ya gönderilmesi gerektiği söylediler. Evraklar ile beraber itiraz dilekçemi cezayı kesen birime (yenimahalle jandarma ) gönderdim.Bugün aradılar ve kontrol ettiklerini, herhangi bir plaka yazım hatası olmadığını, zaten ceza makbuzundaki araç bilgilerinin de benim aracımla uyuştuğunu, sulh ceza mahkemesine başvurmam gerektiğini, cezayı yiyen kişiyi arayıp ulaşamadıklarını vs vs... Ceza evrağı tekrar elime ulaştığında sulh mahkemesine veya trafik mahkemesine gerekli başvuruları yapacağım.Ama maalesef aracımı bu kişiye vermediğimi veya aracımın o tarihlerde İstanbul'da olduğunu kanıtlayacak bir delil yok elimde ( ispark fişi, benzin fişi gibi). umarım aynı model çalıntı bir araca plakam kopyalanmamıştır. Daha önce böyle bir olay ile karşılaşan oldu mu ? Eğer olduysa nasıl bir yol izlediniz ve sonuç ne oldu ? Önerisi olan ?Şimdiden teşekkürler.

Plakanızı tarattırın öncelikle,kimin üstüne cıkacak..onun haricinde film gibi olmuş biraz ceza:)

Gerçekten çok ilginç bir durum bu konuda ne yapılır bir fikrim yok ama mantık yürütmek gerekir ise ceza kesilen kişinin mutlaka ceza tarihinde GBT sorgusu yapılmıştır diye düşünüyorum ve ceza tutanağında kişinin TC kimlik numarası vardır. bu numara ile kişinin ikametgahı nufus müdürlüğünden öğrenilebilir diye düşünüyorum. ve emniyete durumu belirtir bir yazı ile ifadesi alınmak üzere karakola çağırılabilir. o Tarihler arasında akaryakıt almış olduğunuz sabit bir petrol istasyonu var ise dolum yaptığınız pompayı hatırlıyorsanız rica minnet dolum fişinizi alabilirsiniz. cezaya daha fazla yasal faiz işlememesi için cezayı biran önce ödeyip mahkemeye başvuru yaparsanız sizin açınızdan daha iyi olur. Ayrıca bu araç klonlanmış ise TÜV de iki defa muayneye girmesi gerekir sanırım ordan da bi uyarı falan bişey vermesi gerekir diye düşünüyorum.

Plakanızı tarattırın öncelikle,kimin üstüne cıkacak..onun haricinde film gibi olmuş biraz ceza:)

Plaka benim üzerime görünüyor, evet biraz ilginç bir durum etrafımda kimse karşılaşmamış daha önce, umarım kimse de karşılaşmaz

Öncelikle geçmiş olsun gerçekten can sıkıcı bir ceza. Davanızı açın siz değil onlar ispatlasınlar sizin Ankara'da olduğunuzu merak ediyorum nasıl ispatlayacaklar. Aracı bağlamamışlar mı, mahkeme falan olmamış mı aracı kime teslim etmişler bu soruların bir cevabını versinler. Böyle bir durumda aracın plakası, fotoğrafı falan çekilmesi gerekir itiraz durumlarına karşı...

Banada 3 hafta önce 29 nisanda pert olan aracıma ceza geldi...
Hemde ankarada değil taa urfada telefonla konuşurken yemişim sordum peki ispat edin cezayı öderim diye siz ispatlayın başka yerde olduğunuzu demesinlermi bana...

Arkadaşlar mesajlarınız için teşekkür ederim. Ankara'ya gönderdiğim evrakların geri gönderilmesi için jandarmayı aradım. Cezayı yiyen şahıs hakkında araştırma yapmışlar. Oto hırsızlığı, change ,sahte plaka gibi suçlardan sabıkası varmış.Yani kesin olarak aracımın ikizi var veya varmış.Hala aynı plakayı kullandığını düşünmüyorum. En kısa zamanda savcılığa gidip suç duyurusunda bulunacağım.Durum böyle, daha kötüsü de olabilirdi, plakam bir suça karışabilirdi, umarım hiçbirinizin başına böyle bir olay gelmez.siz siz olun ispark ve benzin fişlerinizi yıllansa bile saklayın, ne zaman lazım olacağı belli olmuyor :)

Geri
Üst Alt