Hoşgeldiniz

Tüm özelliklerimizi kullanmak için şimdi bize katılın. Kayıt olduktan ve giriş yaptıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara cevaplar gönderebilir, üyelerinize itibar verebilir, kendi özel mesajlaşma sisteminizi alabilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda ücretsiz stickerimizden de faydalanabilirsiniz.

İkinci El Araçlarda Kilometre Düşürme, Faydalı Bilgiler

bulentk

Kayıtlı Üye
Arkadaşlar maalesef ikinci el oto satışlarında rastlanabilen bu olay hakkında derlerdiğim bir dosya var (alıntıdır).
Umarım fikir edinmek adına faydalı olur.

Şu adresten indirebilirsiniz, pdf dosyası, maalesef boyutu büyüktü foruma eklemek için.
Kod:
http://www.megaupload.com/?d=214D77B6

Megaupload'a ve diğer yasaklı sitelere giremeyenler için: (Denetim Masası-Ağ ve Paylaşım Merkezi-Bağdaştırıcı Ayarlarını Değiştirin-Yerel Ağ Bağlantısı-Sağ Tıkla Özellikler-Internet Protokolü Sürüm 4 (TCP/IPv4)-Aşağıdaki DNS Sunucu Adreslerin Kullan-Tercih Edilen DNS Sunucusu: 208.67.222.222, ikinci DNS Sunucusu: 208.67.220.220)

Elİne klavyene saĞlik gÜzel bİlgİlendİrme olmuŞ

Elinize sağlık, ben kısa bir durum değerlendirmesi yapayım o zaman:

Hiçbir şekilde aracın gerçek kilometresini öğrenemeyiz... 0 km alamayanların işi zor...

Güzel bir paylaşım, elinize sağlık.

açamadım bir türlü

Rica ettim arkadaşlar,
Üstadım buarada Megaupload yasaklı site, yukarıda nasıl girileceğini yazdım. Ama yine de giremeyenler için başka bir link:
Kod:
 http://www.dosya.tc/server9/FahACu/IkinciElAraclardaKmDusurulmesi.pdf.html

[FONT="Garamond][COLOR=#000000]KilometreDeğişikliği:
[/COLOR][/FONT][/B]
[FONT=Times New Roman][SIZE=3][COLOR=#000000][/COLOR][/SIZE][/FONT][FONT="Garamond"]1) Önceliklearaçta kilometrenin düşürülüp, düşürülmediğinin otomobilin yetkili veya[/FONT]
özelservislerde bulunan diyagnoz cihazlarına (halk tabiriyle test cihazına) bağlanarak
anlaşılmasıkesinlikle mümkün değildir. Yani araca kilometre düşürme cihazları ya da
uygunaparatlar bağlanarak bir kilometre düşürme işlemi yapılmışsa herhangi bir arıza
tespit yada diyagnoz cihazıyla anlaşılması imkânsızdır. Çünkü kilometre düşüm işlemi
yapılırkenaracın gösterge panelinde kilometre bilgisinin yazıldığı eproma müdahale
edilerekeski kilometre cihaz tarafından siliniyor ve istenilen yeni kilometre yazılıyor.
2) Bazıarkadaşlar yeni nesil araçlarda kilometre bilgisinin birden fazla yerde yazıldığıya
dadepolandığı için herhangi bir kilometre düşürme işleminin yapılamayacağı ya da
yapılsabile bazı cihazlarla tespit edilebileceğini söylemişler. Ne yazık ki tamamen
yanlış.
Kilometrebilgisi birden çok yerde tutuluyor bu doğru. Ancak siz sadece gösterge
panelindendüşürürseniz araç zaten yeni kilometreyi yazmaz. Ya kontağı açınca eski
kilometreyitekrar yazar, ya da hata vererek hiç kilometre bilgisi göstermez. Fakat
piyasadakilometre düşürme işlemi yapanlar hangi arabanın gösterge paneli dışında
kilometrebilgisini nerelere kaydettiğini bilir ve bu iş için yapılmış özel cihazlar ve
aparatlarile kilometre bilgisinin depolandığı tüm ünitelere müdahale eder ve
kilometreyidüşürür.
Zaten işinbedeli de yapılan işin zorluğuna göre değişiyor. Eski araçlar için işlem zaten
çok kolay.Birçoğunda hiçbir yer sökülmüyor. Araç OBDII portundan bir cihaza
bağlanıyor,istenen kilometre yazılıyor ve işlem tamam.
Ancakyukarıda bahsettiğim gibi kilometre bilgisi gösterge paneli dışında başka
modüllerdede bulunuyorsa ilgili parçalar sökülüyor ve dışarıda bu iş için uygun
aparatlarabağlanarak hepsine yeni kilometre yazılıyor. Bazı arabalarda buna arabanın
anahtarlarıda dahil.
3)Kilometrenin düşürüldüğü ancak ve şanslıysanız arabanın yetkili servis kayıtlarına
bakılarakanlaşılabilir. Ancak araç biraz yaşlıysa epey bir süredir servise gitmiyor
olabilirve sizde bir şey öğrenemeyebilirsiniz. Ya da araç 4 yaşındadır ilk 2 yıl ilk
sahibindekalmış ve 30.000 km. yapmıştır. Sonra ikinci sahibi aracın bakımlarını özel
servislerdeyaptırmış ve 1 yıl kullanıp aracı 90.000 km'ye getirmiştir. Araç galeriye
satılmıştır,aracı alan galericide yetkili servis kayıtlarını inceletip kilometreyi ona göre
düşürtmüştür.Galericiler kilometre düşürteceği zaman aracın yetkili servisteki
kilometredurumunu mutlaka kontrol ettirirler.
4) Aracındireksiyonundaki ya da pedallardaki ya da içindeki ve dışındaki yıpranmalara
bakarakkilometrenin düşürülüp düşürülmediğini anlamak hem mümkündür hem de
değildir.Eğer araba 30.000'den 5.000 ya da 10.000'e düşürülürse bu anlaşılabilir.
Ancak70.000'den 40.000'e ya da 35.000'e inerse ya da 130.000'den 60.000'e inerse
bunu aracındireksiyon vs. gibi trim aksamına bakarak anlamak hemen hemen
imkânsızdır.
5)Kilometreyi genelde galericiler ya da ayaküstü araba alım - satımı yapanlar düşürüyor.
Kilometresiorijinal bir araba almak için arabayı sahibinden değil, kullanıcı sahibinden
alın. Aracınruhsatında görünen kişi aracı 2 ay ya da 2 hafta önce almış bu işin
ayaküstüticaretini yapan biri olabilir. Bu nedenle arabayı kullanıcı sahibinden hattailk
kullanıcı sahibindenalmaya çalışın.
6) Çokfiyat odaklı olmayın. Aracın piyasası 20.000 ise 19.000'e ya da 20.000'e almaya
çalışmayın.Arabaya sadece bir yıl binecek olsanız bile 21.000'e alın iyi araba alın.
Kafanızrahat eder. Genelde kilometresi düşürülmüş ya da masraflı ya da kaza
geçirmişaraba alanlara bakın ya aracı piyasa değerine ya da kendince mükemmel bir
pazarlıkyaparak ya da uyanıklık göstererek piyasasının altında almıştır, ama tabiri
caizse kazığıyemiştir.
7) Çokkilometre odaklı olmayın. Önce aracın genel durumuna bakın. Hor kullanılmış mı
ona bakın.İç aksamı temiz mi? Sigara yanıkları ya da sigara kokusu ne alemde? Aracın
kıyısına köşesinebakın. Dışında çok taş izi var mı? Jantlara bakın çok sürtme ya da
eğik var mı?Kilometreyi bunlardan sonra değerlendirin. Devamlı şehiriçi dur kalk
trafiktekullanılan ve arabadan hemen hiç anlamayan biri tarafından kullanılmış 30.000
'deki birarabadansa devamlı uzun yol yapmış ve arabasını severek, anlayarak ve
bakımlıolarak kullanmış birinden alınacak 45.000'deki araba daha iyidir.
Zateninsanlar araba alırken direk kilometreye baktığı için bu kilometre düşürme işibu
kadar yaygınlaştı.
Eskidenbilgisayar alırken insanlar sadece bilgisayarın işlemcisinin ne olduğunu
soruyorlardı.Bilgisayarcılarda iyi bir işlemciyi en kötü kalite markasız boardlara
takarak vemarkasız ram'ler ve yavaş harddiskler kullanarak markasız ekran kartlarıyla
toplayıpsatıyorlardı. Ancak artık toplama bilgisayar alanlar içindeki tüm bileşenleri
soruyor.
İnsanlararabalar konusunda bilinçlendikçe kilometre düşürme işlemi de bitecektir.
8) Filokiralamadan çıkan arabaların hemen hepsinin kilometresi düşürülüyor. Çünkü bu
araçlar kısazamanda çok kilometre (gerçekten çok) yapıyorlar. Bundan bir ay kadar
önce tesadüfenfilo kiralama yapan bir şirketin kiradan dönen 2006 model Ford Fiesta
TDCI araçlarınıincelemiştim (Hepsine tek tek bakmadım tabii listeden inceleyip
dikkatimi çekenlerebaktım). Yanlış hatırlamıyorsam yaklaşık 90 tane araç vardı. Hepsi
aynızamanda plakalanmıştı ve aynı şirkete kiraya verilmişti. Şimdi sıkı durun tam 3yıl
kullanılmışbu araçlardan en düşük kilometrelisi tam 280.000'deydi. En yüksek
kilometrelisi430.000 'deydi.
Bunlarıntamamı en az 5 tane olmak şartıyla galerilere satıldı. Galerilerin bu araçların
kilometrelerini80.000 ile en fazla 150.000 aralığında düşürdüğünden emin
olabilirsiniz.Zaten birçok bireysel kullanıcı binek bir arabanın hele de minik bir
arabanın430.000 yazan kilometre sayacını hayal bile edemez. Görse yanlışlık bile
olduğunu düşünebilir.

:)

yazı gercekten cok guzel ama malesef ınsanımız cahıl !!!

aracımın kılometresı 170 000 km de ve 2008 yılından berı bende arada ılan verıyorum sahıbınden de bana ozel mesaj gelıyor 80,000 de arac aynı fıyat bıraz dusurun alalım dıyorlar arabaya bı bakıyorum rent a car cıkması bır araba ınsanlar ekranda yazana bakıyor arabaya degıl ve boyle oldugu surece namussuz galerıcıler ınsanları daha cok dolandırır

Geri
Üst Alt