Hoşgeldiniz

Tüm özelliklerimizi kullanmak için şimdi bize katılın. Kayıt olduktan ve giriş yaptıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara cevaplar gönderebilir, üyelerinize itibar verebilir, kendi özel mesajlaşma sisteminizi alabilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda ücretsiz stickerimizden de faydalanabilirsiniz.

İkinci el araç satarken

Gilgamesh

Kayıtlı Üye
Emektar otomobilinizi artık satma kararı verdiniz. Hâlbuki onula tanıştığınız ilk gün ne kadar da çekici duruyordu… Geçen yıllar onun üzerinde de izler bıraktı. Peki, onu en kolay nasıl satacaksınız? Aslında otomobilinizi elinizden çıkarmak için iki seçeneğiniz bulunuyor. Ya otomobilinizi bir galeriye satılması için bırakacaksınız ya da kendiniz müşteri arayacaksınız. Otomobiliniz galeriye bırakmak satışın en hızlı yoludur. Ancak bu seçeneği
tercih edecekler otomobillerini düşük fiyata elden çıkaracaklarını bilmeliler. En yüksek fiyatı kendiniz müşteri ararsanız elde edersiniz. Müşterilerin size ulaşması için internet sitelerine ve gazetelere ilan bırakabilirsiniz.
Bu hizmetlerden faydalanabilmek için küçük ücretler ödemeyi gözden çıkarmalısınız. İkinci şıkkı tercih edenler otomobille ilgili bilgi almak
için arayacak müşterileri şimdiden kabullenmeliler.

DOĞRU FİYAT
Kullanılmış otomobiliniz satarken belki de en zor nokta doğru fiyatı belirlemek. Bunun için ne kadar çok bilgi edinirseniz işiniz o kadar
kolaylaşır. İkinci el internet sitelerini ve gazete ilanlarını ziyaret ederek sizin otomobilinize benzer modellerin fiyat aralıklarını tespit edebilirsiniz.
Kendi otomobilinizin özelliklerini, artılarını ve eksilerini dikkate alarak kendi
fiyatınızı belirleyebilirsiniz. Unutmadan düşük kilometrede, kazasız bir otomobile sahipseniz fiyat ortalamanızı biraz daha yüksek tutabilirsiniz.
Özel seriler bilinenin aksine ikinci elde daha değerli değildir. Ancak bu özel seri de standart modelden üstün donanımlar mevcut ise bunlar da fiyatı yükseltecektir. İlk vereceğiniz fiyat satmak istediğiniz fiyatın pazarlık payı kadar üzerinde olmalıdır, eğer aracınızı satmak istediğiniz fiyattan satışa
verirseniz yapılan pazarlık sonucu aracınızı düşük bir fiyata satmanız içten bile değildir. Fiyatlandırmada bir diğer önemli noktaysa son dönemde popüler olan bir yöntemi izlemektir. Psikolojik fiyat denilen bu sistemde amaç yuvarlak fiyatı bir alt fiyat sınıfına düşürmektir. Örneğin 30 bin YTL fiyat belirlediğiniz otomobilinizin ilanına 29 bin 950 YTL yazarsanız
telefonlarınız daha çok çalacaktır.

OTOMOBİLİNİZİ HAZIRLAYIN
Aracınızı satışa çıkarmadan önce aracınızın görünümünün olabildiğince iyi olması satın almaya gelenleri etkileyen önemli bir faktördür. Bunun için aracınızı iyice yıkayın. Marketlerde satılan cilalar ile de otomobilinizi
parlatmak albenisinin artmasına yardımcı olacaktır. Aracın içinde de detaylı bir temizlik yapın. İç mekanda artık meşrubat kutular, şişeler bulunmamalı. Koltuk araları elektrik süpürgesi ile detaylı olarak süpürülmeli ve küçük artıkların bile görüntüde olmaması sağlanmalı. Ön konsoldaki plastik aksam
parlatıcı malzemelerle cilalanmalı. Otomobilin camı sadece dışarıdan silinmemeli, aynı zamanda içten de temizlenmeli. Bu temizlik esnasında aynaları da temizlemeyi unutmayın. Gösterge panelinde toz dahi olmayacak şekilde temizleyin, küllükler boş ve temiz olmasına özen gösterin. İç mekanda sigara veya evcil hayvan kokusu varsa marketlerde
satılan özel spreyler sıkılmalı ve bu kokular otomobilde uzaklaştırılmalı. Aracınızı inceleyin, araçta vuruk, çizik var ise bunları rötuşlayın. Fren balataları, çamur birikintileri dâhil çamurlukların içini de çok iyi temizleyin.
Lastiklerinizi arap sabunuyla parlatın. Aracın bakıma, yağ değiştirmeye ihtiyacı varsa alıcı gelmeden önce bunları halledin.

PAZARLIK

İlanınızdan otomobilinizi görmeye gelen herkese güvenmeyin. Mümkünse otomobilinizi görmeye gelecekleri zaman bir yakınınızı yanınızda bulundurun. Issız yerlerde buluşmamaya özen gösterin. Potansiyel alıcı
otomobille test sürüşü yapmak isterse asla onu yalnız başına sürüşe göndermeyin. Siz de aracın içerisinde bulunun. Hatta sürüşten önce alıcı ile sürüş esnasında yaşanabilecek trafik cezaları konusunda mutlaka anlaşma yapın. Ayrıca alıcının ehliyetini kontrol edin ve ehliyet numarasını bir yere not edin. Bazı alıcılar araçları almadan evvel kendi ustasına
gösterirken bazıları aracın servis raporlarını yeterli bulmaktadır. Eğer alıcı aracı kendi ustasına göstermek isterse ustasını araca baktırmak için getirmesinde veya sizin araçla ustaya gitmenizde hiçbir sakınca yoktur.
Araca bakmaya geldiler, test sürüşü yaptılar her şey tamam sıra fiyatta anlaşmaya geldi… Her ticarette olduğu gibi otomobil alım satımında da doğru pazarlık yapmak gerekir. Alıcının sözlerini yorumlamak gerekirse…
‘ Aracı çok beğendim, ama... aklımı kurcalıyor‘ Alıcı size böyle başlayan ve sonlanan bir cümle kuruyorsa bilin ki aklını kurcalayan söylediği şey değildir. Bu otomobilin fiyatını yüksek bulduğunun kanıtıdır. Birkaç olumsuzluk ileri sürerek fiyatı düşürmeye çalışmaktadır. Böyle bir durumda alıcının aklından geçen fiyatı sormak en akılcı yol olabilir. Böylece sizin
istediğiniz ile ciddi fark varsa görüşme erken zamanda sonlandırılabilir.
’En son ne olur?’ Bazı alıcılar ilk incelediğimiz cümlenin yerine fiyatla olan sıkıntısını daha net ifade edebilir. Bu durumda belirli bir indirim yapabilir ve bunu alıcıya bildirebilirsiniz. ‘Teklifim budur, kabul ediyor musunuz?’
Bu durum satıcı için zor anların başladığını gösteriyor olabilir. Alıcının gerçekten son teklifi bu olabilir. Ama blöf yapıyor olması da muhtemeldir. Bu noktada kişisel pazarlık yeteneğiniz ortaya çıkar. Eğer otomobiliniz zor
satılan bir modelse bu noktada alıcının teklifine sıcak bakabilirsiniz. Ancak otomobiliniz pazarın ilgi çeken bir modeliyse alıcının teklifini kabul
etmeyin. Böylece alıcı ya fiyat artıracak ya da görüşmeyi sonlandıracaktır. Eğer sonlandırırsa üzülmeyin mutlaka yeni alıcılar gelecektir.

NAKİT PARA ALMAYIN!

Eğer alıcı ile anlaşmaya vardıysanız, trafik işlemleri bitmeden aracınızı teslim etmeyin. Ayrıca elden nakit para almak yerine bankalar üzerinden para transfer etmeye özen gösterin. Nakit paranın içerisinde sahte para olma olasılığı bulunabilir. Bu durumda hakkınızı aramanız gerçekten zordur.

Ne çabuk okudun nan :D Rica ederim Emre bu ara araç satışları tavan yaptı sitede belki bir faydası olue dedim :D

Ne çabuk okudun nan :D Rica ederim Emre bu ara araç satışları tavan yaptı sitede belki bir faydası olue dedim :D

yakın zamanda araç satma durumum yok olmadığı için sadece göz gezdirdim. ancak satış yapacak arkadaşlar için çok faydalı olacaktır bence.

teşekkürler Mert bey..

abi dediklerini aynen uyguluyorum..2. el araç almakta satmakta çok riskli..

satmadığın için bilemezsin?? acaba adam hırlı mı hırsız mı?? kuytu köşelerde aracı göstermeye gitmiyorum...önce parayı alıp sonra satış veriyorum..parayıda elden almıyorum..gaspa uğrarsan görürsün yiğidom...

satmadığın için bilemezsin?? acaba adam hırlı mı hırsız mı?? kuytu köşelerde aracı göstermeye gitmiyorum...önce parayı alıp sonra satış veriyorum..parayıda elden almıyorum..gaspa uğrarsan görürsün yiğidom...

Allah korusun abi şanssızlık olmuş seninki eğer başına geldiyse..
eski aracımı sattım ama direkt firmaya satmıştım o nedenle benzer bi senaryo olmadı elbet..

Geri
Üst Alt