Hoşgeldiniz

Tüm özelliklerimizi kullanmak için şimdi bize katılın. Kayıt olduktan ve giriş yaptıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara cevaplar gönderebilir, üyelerinize itibar verebilir, kendi özel mesajlaşma sisteminizi alabilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda ücretsiz stickerimizden de faydalanabilirsiniz.

İbizanin abs'ler...

frknylmz38

Kayıtlı Üye
Öncelikle herkese merhaba aracım 2012 seat ibiza st..
Antalyaya tatile gittim her neyse Alanyadan Antalya'ya doğru giderken ışıkta durdum hızım 40 50 civarındaydı o durma esnasında yani frene bastığım anda araba durmadı abs devrede ama araba hala gidiyor abs'nin sesine kadar hissine kadar duyuyorum ve hissediyorum,yinede araç durmadı direksiyonu kırıp sol şeride geçmeseydim önümdeki araca arkadan çarpıyordum yani kaza olma ihtimali %100'dü her neyse öylelikle atlattım ama yinede hoş bi durum değil.Hava durumu ise antalyaya göre normal üzerinde yaz lastikleri takılı.yağmurlu bi hava felanda değldi...Resmen o an araba gözümde bitti..

Olay böyle oldu tam anlatabildim mi bilmiyorum ama büyüklerim anlamıştır.
Neyse; sizce bu abs nin tutmaması neden olmuştur ?? (Bakımlarını günü gününe km'si km'sine kadar yaptırıyorum..)

Öncelikle herkese merhaba aracım 2012 seat ibiza st..
Antalyaya tatile gittim her neyse Alanyadan Antalya'ya doğru giderken ışıkta durdum hızım 40 50 civarındaydı o durma esnasında yani frene bastığım anda araba durmadı abs devrede ama araba hala gidiyor abs'nin sesine kadar hissine kadar duyuyorum ve hissediyorum,yinede araç durmadı direksiyonu kırıp sol şeride geçmeseydim önümdeki araca arkadan çarpıyordum yani kaza olma ihtimali %100'dü her neyse öylelikle atlattım ama yinede hoş bi durum değil.Hava durumu ise antalyaya göre normal üzerinde yaz lastikleri takılı.yağmurlu bi hava felanda değldi...Resmen o an araba gözümde bitti..

Olay böyle oldu tam anlatabildim mi bilmiyorum ama büyüklerim anlamıştır.
Neyse; sizce bu abs nin tutmaması neden olmuştur ?? (Bakımlarını günü gününe km'si km'sine kadar yaptırıyorum..)
Kardeşim malesef ibiza ların arka kampana oldugu için frenler cok kötü reference ve style lerde kampana var disk yok bende 2013 style var ibiza arkalar kampana frenler hiç iyi degil çogu zaman el freni kullanıyorum 2014 modellerde arka lastiklerde disk standart oldu diye biliyorum ve jantların bıyuklugude fren mesafesini ne yazıkkı etkiliyor sen yinede temkinli kullan ilk fırsatta bende aracımı degişip leon yada iniza fr cupra alıcagım inşallah

Beni EDS ler iyi tanır

Başıma daha dün geldi. 50-60 civarı giderken önümdeki araç birden durdu. Freni kökledim abs devreye girdi ve çok şükür bir sorun yaşamadan aracı durdurdum. Arabaya alışınca frenler sorun olmuyor diye düşünüyorum.

İbizada frenler biraz yumuşak. Yani öyle basar basmaz hönk diye araç kala kalmıyor. Aslında bu frenlemede içeride ki kişinin konforu açısından bence güzel birşey. Frene ne kadar basınca ne kadar tepki verir ve nerede durur bunu aracı kullandıkca anlıyorsun. Başlarda tutmucak korkusu yaşarken şuan frenlerimden memnunum. Araca alışma durumu önemli bence...

Son düzenleme:
valla bende frenlerle ilgili bir sıkıntı yaşamadım şimdiye kadar. yüksek hızlarda bile istediğim gibi durabiliyorum. bence ibizanın frenleme performansı gayet başarılı, sizin araçta başka bir sıkıntı olabilir. Bir ustaya göstermekte fayda var.

Benim araç 2011 model ve ön\arka disk. Aracımda frenlerle ilgili sıkıntı yaşamadım. Bence aracı yetkili servise göstermekte fayda var.

Benim araç 2011 model ve ön\arka disk. Aracımda frenlerle ilgili sıkıntı yaşamadım. Bence aracı yetkili servise göstermekte fayda var.
Ön arka disk iyi ya işte yaşamazsın zaten arka kampanalı olan aracların fren mesafesı uzun

Beni EDS ler iyi tanır

İllaki bi müddet kullandıktan sonra artık ayagınız alısıyor nerde basıl duracagına aracın bi cupraylada kıyaslanılamaz ibizanın fren mesafesi

Beni EDS ler iyi tanır

Lastik etmenini de göz önünde bulundurun. Lastikleriniz nedir? Kaç km'dedir? Aracınız o andan önce yağdan vb. şeyden geçmiş olabilir mi bir düşünün? Eğer lastikler yolu tutmaz da kızaklamaya başlarsa araç otomatik olarak ABS'yi açar.

Ben 2000 ibizam'da bir kaç kez yaşadım o olayı birinde tam ufak bir kasisin üstünde frene başlamıştım iyi hatırlıyorum. O zaman araç yere değene kadar ABS çoktan açılmıştı bile.

Bir de, geçtiğiniz yerin sanayi bölgesi olup olmadığını hatırlamaya çalışın. O bölgelerde asfaltlar yağlı oluyor. Yağmur yağdığında yerdeki suların gökkuşağı rengine bürünmesiyle anlarsınız zaten.

Aracınızdan şüpheniz varsa, 15 TL'lik fren testi ile kızaklama-abs açma durumunu test edebilirsiniz.

2 disk 2 kampana olduğundandır kısmına katılmıyorum, 2005 Toyota Avensis de sizin yaşadığınız durumu bana yaşatmıştı. Hatta ben direksiyonu kırmama rağmen kaçacak mesafe olmadığından tampona vurmuştum. Ki Avensis 4 disk mevcut bir otomobil.

Kendi aracımı (ibiza 1.4 fr) almadan önce 1.2 test etmiştim, arkaları kampana olan araçlar da kullandım, hiç böyle bir tutmama diye birşey yaşamadım.

Lastik etmenini de göz önünde bulundurun. Lastikleriniz nedir? Kaç km'dedir? Aracınız o andan önce yağdan vb. şeyden geçmiş olabilir mi bir düşünün? Eğer lastikler yolu tutmaz da kızaklamaya başlarsa araç otomatik olarak ABS'yi açar.

Ben 2000 ibizam'da bir kaç kez yaşadım o olayı birinde tam ufak bir kasisin üstünde frene başlamıştım iyi hatırlıyorum. O zaman araç yere değene kadar ABS çoktan açılmıştı bile.

Bir de, geçtiğiniz yerin sanayi bölgesi olup olmadığını hatırlamaya çalışın. O bölgelerde asfaltlar yağlı oluyor. Yağmur yağdığında yerdeki suların gökkuşağı rengine bürünmesiyle anlarsınız zaten.

Aracınızdan şüpheniz varsa, 15 TL'lik fren testi ile kızaklama-abs açma durumunu test edebilirsiniz.

2 disk 2 kampana olduğundandır kısmına katılmıyorum, 2005 Toyota Avensis de sizin yaşadığınız durumu bana yaşatmıştı. Hatta ben direksiyonu kırmama rağmen kaçacak mesafe olmadığından tampona vurmuştum. Ki Avensis 4 disk mevcut bir otomobil.
Kardeşim iyi hoş diyosun da dört disk nere iki disk nere cordoba bir ibiza iki bınların frenleri çok iyi oldugu söylenemez 3 yıl çalıştım bu doguşta aracın cibiliyetini iyi biliyorum katılsanda katılmasanda bu böyle

Beni EDS ler iyi tanır

Geri
Üst Alt