İbiza TDI Motor Sesleri | SCW - Seat Club World - Seat, Seat Forum Türkiye
  • Merhaba Ziyaretçi hoşgeldin !
    Forumdan daha fazla yararlanmak için buradan kayıt olunuz
    Hello Welcome to Guest!
    Register here to benefit more from the forum

İbiza TDI Motor Sesleri

eengineer

Kayıtlı Üye
Katılım
20 Ağu 2010
Mesajlar
580
Beğeniler
115
Yaş
34
#1
Arkadaşlar, 2006 TDI Srider aldım, triger istiyordu değiştirdim,


  1. motordan kaputu açınca kıs kıs kısss der gibi bir ses geliyor, başka ibizada da dikkatimi çekmişti sebebini bilen var mı?
  2. Motora önden bakıldığında sağ üstten geliyor gibi, bir fan uğultusu gibi yükselen alçalan bir ses var, bu ses içeri de geliyor, kulak hassas olduğundan rahatsız ediyor.
  3. motor düşük devirde viteste giderken (rolantide yok) vüüü gibi bir ses oluyor, eski doğanlarda filanda olurdu (bu triger değişimi öncesinde yoktu)

tecrübesi olan veya öngörüsü olan arkadaşların yorumlarını alabilir miyiz?
 

Ziya

Kayıtlı Üye
Katılım
11 Ocak 2013
Mesajlar
1,379
Beğeniler
733
Yaş
40
#2
Araç 20-30 km hızla giderken ya da yüksek hızdan bu yazdığım hızlara düşerken vuuu şeklinde ses getiriyorsa aklıma ilk gelen malzeme gergi bilyasıdır. Rölantide yok yazmışsınız ama araç rölantide çalışırken direksiyona kulağınızı iyice dayayın bir daha dinleyin derim. Kesintili bir şekilde vuuu.... vuuuu şeklinde derinden bir ses gelir. Eğer bunda sorun yoksa enjektör kaçırması ya da yakıt pompası. Son yazdığım değildir inşallah, pahalı bir parça.
 

eengineer

Kayıtlı Üye
Katılım
20 Ağu 2010
Mesajlar
580
Beğeniler
115
Yaş
34
#3
Abi tarif aynen bu, teşhis süper.. :):eek:key::eek:key: rolentide vu vuu sesi geliyor, giderken düşük hızlarda vüüü sesi... nedir bu gergi bilyasının görevi, nerdedir?
 

Ziya

Kayıtlı Üye
Katılım
11 Ocak 2013
Mesajlar
1,379
Beğeniler
733
Yaş
40
#4
Gergi bilyasi adindanda anlaşılacağı üzere triger kayisinin gerginliğini ayarlayan rulmandır. Bazen yenisi takilmis olsa bile eger iyi ayarlanmazsa, gereksiz kasma sonucu yakit tuketimini bile artirabilir. En kısa zamanda bir servise gidersen daha ayrıntılı bilgi vereceklerdir.
 

eengineer

Kayıtlı Üye
Katılım
20 Ağu 2010
Mesajlar
580
Beğeniler
115
Yaş
34
#5
trigeri değiştiren servise gittim, tekrar kontrol ettiler, rolantide gelen sesin kaputun üst köşesinde 6-7 hortum giren el kadar bir elektromekanik cihaz var, adı (selenoid valf)... ses ordan geliyor, fişi çektiler ses gitti... onun dışında viteste giderken olan ses için de trigeri biraz gevşettik dediler henüz teste çıkmadım... bu bahsettiğim cihazı bilen var mı? Görevi nedir, onarttırabilir miyiz?
 

eengineer

Kayıtlı Üye
Katılım
20 Ağu 2010
Mesajlar
580
Beğeniler
115
Yaş
34
#6
Evet arkadaşlar, yukarıda bahsettiğim, (2. maddedeki ses) servo valf uğultu problemini kendi çabamla çözmüş durumdayım. aynı problemi yaşayan yaşayacak arkadaşlara yol göstermesi açısından kısaca bahsedeyim;

Bildiğiniz gibi bu valf turbo vs ile haberleşiyor ve içerisinde küçük motorlar var, aç kapa kıs vs ayar yapıyor. Hali ile parçada vibrasyon oluşuyor ve bu vibrasyon şaseye ulaştığında uğultu olarak ortaya çıkıyor. Vibrasyon şaseye geçmesin diye bağımsız conta ile montajı yapılmış ama sanırım bu contalar zamanla özelliğini yitiriyor. Ben de buna yönelik olarak, montaj conta ve vidalarını söküp, izolasyon malzemesinden tamponlar yapıp plastik kelepçe ile bağladım. Sonuç ses problemi giderildi. Resimleri ekliyorum, benzer problem yaşayan olursa yine istişare ederiz, selamlar.
 

Ekli dosyalar