Hoşgeldiniz

Tüm özelliklerimizi kullanmak için şimdi bize katılın. Kayıt olduktan ve giriş yaptıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara cevaplar gönderebilir, üyelerinize itibar verebilir, kendi özel mesajlaşma sisteminizi alabilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda ücretsiz stickerimizden de faydalanabilirsiniz.

İbiza TDI Map Sensörü ve Debimetre ( Hava Akış )

Birkan6161

Kayıtlı Üye
Merhaba :)

İbiza TDI aracımda map sensörü ve debimetre mevcut olması lazım. Doğrudur sanırım :)

Başka bir forumdan arkadaşlarım map sensörünü temizleyip, debimetreyi değiştirdiklerini ve yakıtın düştüğünü çekişin arttığını söylüyorlar.

Benim aracımda bu sensör ve debimetre nerede? Fiyatlardan haberi olan var mı..

Kafaya koydum yapacam bu işi :)

Doğrudur her Turbolu Araçta bulunur (Debimetre bazı modeller hariç)

İbazının tam nerde bilemiyorum ama Çalışma Prensibi gereği Debimetre Hava Giriş Ünitelerinin arkalarında bulunur genelede (Hava Filtre Kazanı sonrası Yada Hava İletim Hortumu gibi)

Map Sensörüde Basınç ölçen Bir Aygıt Olduğu için ya turbodan Önce Yada Turbodan Sonradır..

Map Sensörü Yayvan bi aygıttır ve metal bir boruya dışarıdan monte şekilde durur, Debimetre ise içerisinden hava geçen kısa bir boru şeklindedir muhtemelen hava filtresi arkasında:eek:key:

Doğrudur her Turbolu Araçta bulunur (Debimetre bazı modeller hariç)

İbazının tam nerde bilemiyorum ama Çalışma Prensibi gereği Debimetre Hava Giriş Ünitelerinin arkalarında bulunur genelede (Hava Filtre Kazanı sonrası Yada Hava İletim Hortumu gibi)

Map Sensörüde Basınç ölçen Bir Aygıt Olduğu için ya turbodan Önce Yada Turbodan Sonradır..

Map Sensörü Yayvan bi aygıttır ve metal bir boruya dışarıdan monte şekilde durur, Debimetre ise içerisinden hava geçen kısa bir boru şeklindedir muhtemelen hava filtresi arkasında:eek:key:

Eyvallah abicim çok teşekkür ederim.

Bugün okulda arkadaşımın grande puntosuna yaptık bu işlemi map sensörünü temizledik. Araç alt devirlerde belirgin şekilde canlılaştı..

Punto forumundan resimli anlatımı vardı ondan dolayı rahat bi şekilde yaptık.

Müsait bir vaktimde uğraşıp fotoğraflar ile konu açıcam inşallah. Bu işlemleri yaptıktan sonraki değişimide paylaşıcam.. Aracım 74,000 km oldu birde carbon clean yaptırmalıyım.

Aracın her yeri kurum bağlamıştır vallahi :)

Debimetreyi buldum kendi aracımda.

Sizin imzanızdaki resimdede gözüküyor motor kapağı ile hava filtresinin arasındaki soket.

Kısmetse bu hafta sonu değilde ondan sonraki hafta sonu otoparkta çalışmalara başlıyacam. Bu hafta bütlerim olduğu için uğraşamıycam..

Sonucu bildiricem :)

Fotoğraflar ile anlatıcam..

sonucu ve çalışmayı bekliyorum ben de senden sonra temizlik çalışmalarına başlarım inşallah :)

Biraz geç oldu ama :D

Hava filtresinin olduğu yerdeki soketi çıkardım içini bi güzel temizledim.. O boru gibi olan şeyide söktüm tinerle bir güzel temizledim.

Son olarakta ustamla birlikte egr valfi ve emme manifoldunu iyice temizledik.

Sonuç mükemmel! Arabaya yazılım yaptırmışım gibi sanki imanı değişti arabanın. Gidişat felaket iyileşti daha düşük devirde daha iyi yiyor gazı araç hemde tüketim değerlerim oldukça azaldı.

Herkese bu 4'lü temizliği tavsiye ediyorum..

Geri
Üst Alt