Hoşgeldiniz

Tüm özelliklerimizi kullanmak için şimdi bize katılın. Kayıt olduktan ve giriş yaptıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara cevaplar gönderebilir, üyelerinize itibar verebilir, kendi özel mesajlaşma sisteminizi alabilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda ücretsiz stickerimizden de faydalanabilirsiniz.

İbiza ST 1.2 TSI nı mı yoksa 1.2 TDI nı mı almalıyım?

Sizce hangisini almalı?

• Kullanılan toplam oy
    43
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Ciddi anlamda almayı düşündüğüm bir araç için ciddi olduğunu düşündüğüm bir site buldum üye oldum. İlk defa bir foruma üye olupta pişman olmadım. Herşeyden önce beni sevindiren bu sitenin değerli üyelerinin bu kadar hassas davranıp ciddi cevaplar vermeleri gerçekten almayı düşündüğüm araç gibi sahipleri de hep iyi insanlar. Sanırım doğru bir araç kararı vermişim Çok yakında Seat İbiza ST ile yollardayım.

Teşekkürler tüm Seat kullanıcıları......

Gerçekten 1.2 TDI araç içerisinde rahatsız edici bir ses oluyor mu ?

camı açıp ışıkta rölantide beklerken tabiki dizel motorun o güzel sesini duyuyorsunuz rölantinin üstünde ses neredeyse benzinlilerden ayrılamıyor. ses izolasyonu oldukça iyi motorun sesi içeriye çok giremiyor.

walla ben anneme 1.2 tsi dsg 7 ileri skoda yeti aldım malum istanbul trafiğinde 220 tl ile 750 km yol yaptı. araç 1500 kilo civarında olmasına ramen çok seri bende 1.4 tdi ibiza 6l kullanıyorum. ama ben 140 tl'ye aynı trafikte 800 km den aşağı düşmüyorum.
Tabi tdi motorun rolantideki sesi traktör gibi olmasına ramen 2000- 3000 devir arası benzinli araç gibi kükrüyor fakat uzun yolda 120 km sabit sürat yaklaşık 3000 devir civarında tdi den beklenmeyecek kadar sessiz bence. Bana sorarsan yılda kaç km yol yapacağını hesap edip ona göre seçim yap her 2 motordanda istediğini alırsın. Fakat tdi pompadan yüzünü güldürür :)

dizele sıcak bakıyosanız ve yılda 30K km'den fazla yol yaparım diyosanız dizel akla daha yatkın ama..
şahsen dizel için yılda 40-45K'den fazla yol yapıyo ya da arabamı ticari amaçla kullanıyo olmam lazım..

Bu arada unutmadan bu araçlardan 1.2 TSI biliyorsunuz ki 7 ileri DSG ve zaman zaman bu şanzuman ile ilgili bazı problemlerden bahsediliyor.

Sizce bu şanzuman anlatıldığı gibi mi?

Kuru ıslak gibi şeylerde söyleniyor.

Ve herşeyden önce kullanımı zormu bu araçların

ıslak tip denilen içinde 6.5L yağ olan şanzuman, baktığınız araçtaki kuru tipte de yağ var elbette ama gres yağı..o nedenle kuru tip diye kaldı adı..şanzuman ve motorda ilerde de çıkabilecek sorunlarda hatrı sayılır yere gelmiş bütün markalar kolaylık sağlar zaten gözle görülür bi kusur yoksa kullanıcı tarafından araç 4-5 yaşında olsa bile..o nedenle içiniz rahat olsun..

1,9 tdi bile, rahatsız edici bir ses vermiyor içeriye, 1,2 tdi nin vereceğini hiç sanmıyorum..bu dizel-benzinli kıyaslamalarının yapıldığı sitelerde, sürekli aynı muhabbet var..yılda 20.000 km yapmıyorsan dizel alınmaz,bakımları pahalı, ilk alırken 5 lira fazla veriyorsun falan..herşeyden önce alırken 5 lira fazla vereceksin,satarken de 5 lira fazla alacaksın..bakımları desen,hiç fark yok..yağ-yağ filtresi-hava filtresi-yakıt filtresi-polen filtresi vs..hepsinde aynı zaten..vergisi desen, o da aynı..yakıt konusunda,teknik verilerdeki yakıt değerlerlerini dikkate alırsak bile büyük fark var..hele biraz seri kullanayım desen, o fark iyice artacak..

kısacası, bence 1,2 tdi çok daha iyi bir seçenek..

Yapacağınız km ye göre değişir yorumum ama tsi daki zevki tdi da alamazsınız. Performans vs.

sanırım 1.2 TSI aracınız var bu vites değişimlerinde ses oluyormu you toube dan baktım belirgin bir tik sesi geliyor vites atmalarında sizde varmı böyle bir sorun

1,9 tdi bile, rahatsız edici bir ses vermiyor içeriye, 1,2 tdi nin vereceğini hiç sanmıyorum..bu dizel-benzinli kıyaslamalarının yapıldığı sitelerde, sürekli aynı muhabbet var..yılda 20.000 km yapmıyorsan dizel alınmaz,bakımları pahalı, ilk alırken 5 lira fazla veriyorsun falan..herşeyden önce alırken 5 lira fazla vereceksin,satarken de 5 lira fazla alacaksın..bakımları desen,hiç fark yok..yağ-yağ filtresi-hava filtresi-yakıt filtresi-polen filtresi vs..hepsinde aynı zaten..vergisi desen, o da aynı..yakıt konusunda,teknik verilerdeki yakıt değerlerlerini dikkate alırsak bile büyük fark var..hele biraz seri kullanayım desen, o fark iyice artacak..

kısacası, bence 1,2 tdi çok daha iyi bir seçenek..
1.2 TDI yakıt sarfı ile şok önde ama önemli bir noktada bu aracın özellikle rampa tırmanırken yazın klima ile bu yolu nasıl çıkacağı malum 75 beygir lik bir araç. örneğin antalyadan denizliye korkutelinden giderken yaklaşık 30-40 km mesafede 1000 m tırmanmış oluyorsunuz. bu yolda yazın antalya sıcağında klima bu araçta çalışırmı sizce..

1.2 TDI yakıt sarfı ile şok önde ama önemli bir noktada bu aracın özellikle rampa tırmanırken yazın klima ile bu yolu nasıl çıkacağı malum 75 beygir lik bir araç. örneğin antalyadan denizliye korkutelinden giderken yaklaşık 30-40 km mesafede 1000 m tırmanmış oluyorsunuz. bu yolda yazın antalya sıcağında klima bu araçta çalışırmı sizce..

Çokta güzel calısıyor o antalya yolu(dere boğazı Isparta -Antalya ) dediğiiz kavramı sürekli kullanıyorum sağlık nedenlerimden dolayı ve en ufak sıkıntı yasamadım klimalı yada klimasız o sizin aractan bekletinize bağlı bir kavram Benim aracım 1.2 12V mesela bahsedilen araç 1.2 ve TDİ fazla fazla yeter abi bence dizel :)

sanırım 1.2 TSI aracınız var bu vites değişimlerinde ses oluyormu you toube dan baktım belirgin bir tik sesi geliyor vites atmalarında sizde varmı böyle bir sorun

Kapalı garajda sesin yankılandığı yerlerde düşük hızlarda vites atarken dişlilerden klik diye bir ses geliyor ama bu 1.2ye özgü değil:)

1.2 tdi nin torku, 1.2 tsi den daha yüksek..yokuşlarda falan ,tsi den geride kalacağını sanmıyorum..

edit: bu arada, tdi nin fiyatı,tsi den fazla değilmiş..aynı fiyata alacağınız tdi, 2 sene sonra satıldığında, tsi den fazla para edecek..

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Geri
Üst Alt