Hoşgeldiniz

Tüm özelliklerimizi kullanmak için şimdi bize katılın. Kayıt olduktan ve giriş yaptıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara cevaplar gönderebilir, üyelerinize itibar verebilir, kendi özel mesajlaşma sisteminizi alabilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda ücretsiz stickerimizden de faydalanabilirsiniz.

İbiza Klima Sorunu

Güzel soru nette araştırdım komp. nasıl çalışır diye ama pek bişey anlmadım... Usta çalışıyor diyor... ilk yapıldığında usta klima sıcaklığına baktı eksiye düşüyor dedi. sonra ben çalıştırdığımda ılık üflemeye başladı...

Acaba sigortasımı attı...sigortası atsa klima hiç açılmaz heralde gerçi ama:)

Çalışanlar... klima fanı radyatör fanı digital gostergeler gazı tamam polen filtresi değişti... geriye sanırım sigorta ile komprösör kalıyor birde radyatör temizliği heralde...

şimdi bir soru soracağım. araç klima kapalı rampa çıkıyor diyelim, klimayı açtınız, kompresör devreye girdiğinde aracı sarsarak kısa süreli bir yığılma, aksi durumda kapadığınızda ise mükemmel bir çekiş artışı yapıyor mu?

1.4 TDI cordoba için konuşuyorum, tamamen vakum edilmiş sistemin alacağı gaz 500 gr dır. eğer gaz 400 gr basılırsa, klima çalışması çalışmaması güç kaybı şeklinde anlaşılmaz ama düzgün soğutmaz; diyelim ki 550 gr veya 600 gr bastılar gazı, kompresör bu basıncı çevirmeye zorlanacağı için aracı kasar, ancak yine soğutma doğru dürüst olmaz.

gramaj tam 500 olmalıdır, bir de seyahat esnasında klimayı açtığınızda, çekiş kaybını belirgin hissettirmez. soğutma tam performans olur.

klimanın kullandığı gaz hfc 134a dır. yanlış gaz falan basmış da olabilirler.

ama kuvvetli muhtemel olan, el yordamıyla gaz basılmış olmasıdır..

bir de ekleyeceğim klima gazı bitmez. biten bir şey değildir. sadece borularda kaçak varsa kaçabilir. bu kaçma işi 2sn de sürebilir, 2 ay da. deliğin çapına göre. vakum testi yaptırmak lazım gaz eksiliyorsa.

klima kompresörü çalıştığında, şak diye bir ses duyulur motor kısmından.

Klimayı açtığımda motordan bir ses gelmiyor çekişten düşme diyede bir şey söz konusu olmuyor. sadece ilk gazı bastığımızda ustanın orda soğuttu usta sıcaklığınıda ölçtü eksiye düştü. ordan çıktıktan sonra geri vites müşürüm bozulduğu için elektirikçiye uğradım ordan sonra açtığımda soğutmaz oldu gibi acaba sigortasımı attı? kaç gram bastıklarını bilmiyorum hafta sonu tekrar gideceğim ne dicekler merak ediyorum ama ben kendim arızayı aramaya devam ediyorum kafama takıldı bugun sigortalara bakıcam yanık varmı hiç...

klimada gaz olmazsa da devreye girmez, girerse bile hemen çıkar. yapmanız gereken önce gazı kontrol ettirmek. basınçlarını kontrol ettirin. eğer düşme var ise klimayı önce bi vakuma bıraktırın, vakum yapıldıktan sonra, bir saat kadar saatleri takip edin, eğer basınçlarda değişim olursa, bir yerde bir kaçak vardır, hatta en basiti L -H diye yazan bağlantı siboplarında bile olabilir. bu durumda kaçağı bulmak lazım.

eğer yoksa böyle bir durum, basınçlar stabil kaldıysa, geri kalan iş elektrik tesisatına ait. herhangi bir şey olmuş olabilir. ama kompresör devreye girmiyorsa, ilk olarak, kompresör kafasındaki elektrik soketinde temassızlık olup olmadığını kontrol ettirin. eğer tekrar gaz basacaklarsa, mutlaka ve mutlaka vakumdan sonra gereği kadar gazı hassas terazi ile tartarak vermeleri lazım.

kontrol içinse gerekli basınç değerleri 2.000 d/dak da sağlanmakta. rolantide basınç testi yapan yerler görmüştüm, varsa öyle rolantide fln bakma durumu arkanıza bakmadan kaçın, tecrübesiz yerdesiniz :)

hocam teşekkür ederim ilginize...:) bu anlattıkarınız ışığında çalışmalara devam edip sonuçları sizlerle paylaşacağım inşallah...:)

bende böyle bi problem vardı. Fan motoru değişti, problem düzeldi.

fan motoru çalışmazsa kompresör devreye girermi girmezmi?

fan motorunun kompresörle bi alakası yok. kompresör çalışır, serpantini soğutur, fan çalışmaz da oradaki soğuk havayı araca üfleyemez ise, yüksek basınçtan kompresör kendini durdurur.

diğer türlü düşünelim, her şeyi çalışan bir araç, klima açık seyahat etmektesiniz, ve kompresör devrini haliyle motor devri ayarlıyor, cihaz serpantini uzunca bir süre soğutur, ve yüksek basınç oluştuğunda durur. 10-15sn sonra tekrar devreye girer. bu durumu yolda giderken zaten hissederiz. eğer kendisini durdurmazsa, yüksek basınçtan herhangi bir boru tertibatı patlar.

ancak normal fan çalışmıyor ise zaten içeri hava üflemez araç. sizin araç hava üflüyor ancak klima tam anlamıyla soğutmuyor durumu idi yanlış hatırlamıyorsam.

zaten içeri araç hava hiç üflemiyor fan çalışmıyor ise, zaten sorun fan da :)

Geri
Üst Alt