Hoşgeldiniz

Tüm özelliklerimizi kullanmak için şimdi bize katılın. Kayıt olduktan ve giriş yaptıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara cevaplar gönderebilir, üyelerinize itibar verebilir, kendi özel mesajlaşma sisteminizi alabilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda ücretsiz stickerimizden de faydalanabilirsiniz.

İbiza EPC arızası (çözüldü)

Eren_34

Kayıtlı Üye
Herkese iyi akşamlar bu gün aracımla İstenbula dönerken Dilovası tarafında araç birden gaz yememeye başladı ve sarsıntılı bişekilde çalışmaya başladı götergede EPC ışığı ve motor arıza ışığı yandı hemen sağa çektim rolentide araç sarsıntılı bi şekilde çalışıyordu stop edip tekrar çalıştırdım yine aynı şekilde çalışmaya devam etti. stop edip 10 dk bekledim motora baktım herhangi yağ sızıntısı benzin sızıntısı v.s. anormal bişey yok görünüşte yağı suyu yakıtı herşeyi tamam araçın. Tekrar çalıştırdım yine aynı şekilde sarsıntılı çalışıyordu. Çekiciyle araçı ustamın dükkanının önüne çektirdim yarın gidip ne olmuş bi bakıcaz. Daha önce böyle bişey başına gelen ve ya bu konu hakkında bilgisi olan varsa yardımcı olursa sevinirim yarın bakılıcak ama yine bi fikrim olsun gidip kazıklanmak istemiyorum. Herkese teşşekürler şimdiden.

Araç: İBİZA 1.2 TSI CopaPlus

Herkese iyi akşamlar bu gün aracımla İstenbula dönerken Dilovası tarafında araç birden gaz yememeye başladı ve sarsıntılı bişekilde çalışmaya başladı götergede EPC ışığı ve motor arıza ışığı yandı hemen sağa çektim rolentide araç sarsıntılı bi şekilde çalışıyordu stop edip tekrar çalıştırdım yine aynı şekilde çalışmaya devam etti. stop edip 10 dk bekledim motora baktım herhangi yağ sızıntısı benzin sızıntısı v.s. anormal bişey yok görünüşte yağı suyu yakıtı herşeyi tamam araçın. Tekrar çalıştırdım yine aynı şekilde sarsıntılı çalışıyordu. Çekiciyle araçı ustamın dükkanının önüne çektirdim yarın gidip ne olmuş bi bakıcaz. Daha önce böyle bişey başına gelen ve ya bu konu hakkında bilgisi olan varsa yardımcı olursa sevinirim yarın bakılıcak ama yine bi fikrim olsun gidip kazıklanmak istemiyorum. Herkese teşşekürler şimdiden.

Hayirli aksamlar gecmis olsun
Ilk önce arabayi cektirmene gerek yoktu aracini devam kulanabilirdin motorunda bir zarar olmamasi gerek, o yanan lamba yani electrinic performence controle lambasi turboya bagli, arabanin güc kaybeti sürat alirkan zorlaniyordur, insallah sadece sensörün veya kapak yirtilmistir yoksa turbo deyiscek. Bunu önlemek icin lütfen her ilk bindigin gün arabani calistir ve devir ibresinin 1in altina düsmesini bekle ve durunca 1dk beklesen yeter kapatmadan, motorada yüklenme isinmadan ve motorun isisini göstergeden alamazsin 90 derece gösterir bu ama yag isisini göstermez sesinden anlarsin turbonun.
Tekrar gecmis olsun baya masrafa girebilirsin
[doublepost=1457911524,1457911408][/doublepost]
Ilk önce arabayi cektirmene gerek yoktu aracini devam kulanabilirdin motorunda bir zarar olmamasi gerek, o yanan lamba yani electrinic performence controle lambasi turboya bagli, arabanin güc kaybeti sürat alirkan zorlaniyordur, insallah sadece sensörün veya kapak yirtilmistir yoksa turbo deyiscek. Bunu önlemek icin lütfen her ilk bindigin gün arabani calistir ve devir ibresinin 1in altina düsmesini bekle ve durunca 1dk beklesen yeter kapatmadan, motorada yüklenme isinmadan ve motorun isisini göstergeden alamazsin 90 derece gösterir bu ama yag isisini göstermez sesinden anlarsin turbonun.
Fiyatlarla yardimci olamicam yurtdisinda kaliyorum burda basima geldi kapak yirtilmisdi

İlginiz için teşşekürler. Zaten araça bindim zaman ibrenin 1in altına düşmesini bekleyip öyle hareket ediyorum. Araçı stop etmeden önce en az 1 dk rolentide bekleyip öyle stop ediyorum. Bu konuda bi sıkıntım yok.
Araçı dilovasından istanbula kadar yürütmek istemedim o yüzden çekiçiyle getirdim pek yürümeyede niyeti yoktu zaten.
Ateşlemeden dolayı olabileceğini söyledi doğuşta çalışan bi arkadaşım var telefon etti birilerine ateşleme kesmiştir 2 silindirde o yüzden sasıntı ve gaz yememe yapıyodur dedi tabi tahmini söyledi. Turbo kapak flan diyosunuz inceden tırsmaya başladım inaşşalah büyük bi masraf acmaz

Gecmis olsun yetkili servis sorunu halletmek yerine turboyu degistirmek ister. Oda parca gelecek vs.. gün kaybi görmeden de yorum yapmak anlamsiz olur..bir bakalim servis ne diyecek

Burda Bitmez..

Kardeşim öncelikle lpg yok dimi araçta.. LPG li araçlarda oluyor bu arızası pis lpg den dolayı o yüzden soruyorum

Silindir falan olma ihtimali cok düsük cünki epc lambasi turbo icin var aslinda motor lambasi yanmiyor dimi

Evet arkadaşlar bu gün sorunum çözüldü güzel bi tecrübe oldu banada sizide bilgilendirmek istiyorum çok dikkatli olun lütfen.
Araçı cihaza bağladık ve 1 silindirde hiç bir şekilde ateşleme olmadığını öğrendik yani sorunun kaynağı ateşleme sisteminden.
Bujileri çıkarttık bütün bujiler araç fabrikadan cıktığı bujilerle beraber yetkili serviste yapıldı bu araçın bütün bakımları ve ne gerekiyosa servis emrine göre yapılması gereken buji değişimi yapılmamış servisin iş güzarlığı var bu konuda çok hasas olmanızı tavsiye ederim bujiler çok önemli bunun önemini ben zaten biliyordum ama servis değiştirmiştir diye hiç ben elimi sürmedim bujilere neyse bu 1. faktör 2. faktör ise yakıt kalitesi bilmediğiniz yerlerden yakıt almamaya özen gösterin kalitesiz yakıt bujilerdeki ateşlemeyi zorlaştırıyor (yetkili servisinde dediği gibi opet dışından almamaya çalışın).
Araçımda LPG yok orjinal bi araç araçta bujiler dışında bujilerin ateşleme yapmaması sonuçu 1. silindirdeki bujinin ateşlememesi sonucu buji kablosu hasar görmüş bütün buji kabloları ve bujiler değişti ve sorun tam anlamıyla çözüldü.
Bujilerinizin değşimine çok dikkat edin yetkili servis bile bu şekilde yapıyosa siz düşünün artık. İnşallah böyle bi sorun hiç kimse yaşamaz.
Kazasız belasız keyifli sürüşler herkese

Geçmiş olsun konu başlığı açarken kurallarımıza bakmanızı tavsiye ederim

kurye ile elden teslime verildi

Evet arkadaşlar bu gün sorunum çözüldü güzel bi tecrübe oldu banada sizide bilgilendirmek istiyorum çok dikkatli olun lütfen.
Araçı cihaza bağladık ve 1 silindirde hiç bir şekilde ateşleme olmadığını öğrendik yani sorunun kaynağı ateşleme sisteminden.
Bujileri çıkarttık bütün bujiler araç fabrikadan cıktığı bujilerle beraber yetkili serviste yapıldı bu araçın bütün bakımları ve ne gerekiyosa servis emrine göre yapılması gereken buji değişimi yapılmamış servisin iş güzarlığı var bu konuda çok hasas olmanızı tavsiye ederim bujiler çok önemli bunun önemini ben zaten biliyordum ama servis değiştirmiştir diye hiç ben elimi sürmedim bujilere neyse bu 1. faktör 2. faktör ise yakıt kalitesi bilmediğiniz yerlerden yakıt almamaya özen gösterin kalitesiz yakıt bujilerdeki ateşlemeyi zorlaştırıyor (yetkili servisinde dediği gibi opet dışından almamaya çalışın).
Araçımda LPG yok orjinal bi araç araçta bujiler dışında bujilerin ateşleme yapmaması sonuçu 1. silindirdeki bujinin ateşlememesi sonucu buji kablosu hasar görmüş bütün buji kabloları ve bujiler değişti ve sorun tam anlamıyla çözüldü.
Bujilerinizin değşimine çok dikkat edin yetkili servis bile bu şekilde yapıyosa siz düşünün artık. İnşallah böyle bi sorun hiç kimse yaşamaz.
Kazasız belasız keyifli sürüşler herkese
Geçmiş olsun benimde başıma buna benzer bir olay gelmişti. 1.4 doch motor getz im vardı araç yolda giderken birden kütküt vuruntu yapmaya teklemeye başladı panik oldum kenara çektim ustayı aradım Allah tan sanayiye yakındım yavaş yavaş gel dedi gittim buji kablosunda kaçak var kablodan dışarı motora kıvılcım çakıyor. Bundan oluyo dedi usta kabloyu elektrik bandıyla bantladı daha da yapmamıştı.

18.06.2018 tarihinde Doğuş Oto Pazarlama ve Ticaret A.Ş. -Doğuş Oto Çankaya İşçi blokları mahallesi Mevlana Bulvarı no: 182/A 06520 Çankaya /Ankara Adresinde bulunan Doğuş Oto 'dan SEAT IBIZA 1.0 TSI S&S 115 hp Xcellence satın aldım.
31.07.2018 Tarihinde Antalya' da izindeyken araçta EPC ikaz lambası yandı. Antalya' da Başaran Yetkili Servise çekici ile götürüldü. Serviste yapılan işler ;" Aracın göstergesinde EPC uyarı ikaz yanıyor. Yapılan kontollerde 2 arıza olduğu ve soğutma suyu su pompası ve turba basınç sensörü hatası görüldü. Turba basınç sensörü değişti soğutma suyu sıvısının havası alındı. Sorun giderildi"
Ankara' ya döndüğümde 14.08.2018 tarihinde aynı hata ile DOĞUS OTO ETİMESGUT/ANKARA götürdüm. Serviste yapılan işler " gfs /rehberli Diagnoz değişti garanti kapsamında
basınç sensörü değişti garanti kapsamında Emme basınç sensörü söküldü ve takıldı”

28.08.2018 tarihinde aynı hata ile tekrar DOĞUS OTO ETİMESGUT/ANKARA yetkili servise gittim. " EPC ikaz yanıyor.şikayet üzerine yapılan RAA sorgusunda P011100 emilen hava sıcaklık sensörü uyumsuz sinyal arızası kaydı görüldü. Sensör tesisatı kontrol edildi, harici tesisat çekildi.Sorun devam ediyor.Konu ile ilgili DISS bildirimi yapıldı.Üreticinin bu konuyu incelediğini arıza kaydının silinip müşteriye teslim cevabı alınmıştır. Konu ile ilgili danışmana bilgi verildi"

"Harici tesisat çekildi" cümlesinin ne anlama geldiğini defalarca yetkili servise sormama rağmen bana herhangi cevap verilmedi. Bunu nedeni ne olabilir.

Geri
Üst Alt