İbiza Cupra 2 Kimdir? | SCW - Seat Club World - Seat, Seat Forum Türkiye
 • Merhaba Ziyaretçi hoşgeldin !
  Forumdan daha fazla yararlanmak için buradan kayıt olunuz
  Hello Welcome to Guest!
  Register here to benefit more from the forum

İbiza Cupra 2 Kimdir?

Çöllü

Forumdan Uzaklaştırıldı
Katılım
11 Nis 2011
Mesajlar
4,794
Beğeniler
3,960
Yaş
33
#1
[h=1]İbiza Cupra 2 nasıldır?[/h] 09 Ağustos 2012 · Yazar DAWN · BİLGİLER içinde. ·
80 lerin ve 90 ların Hothatch’leri hakkında eğer fikriniz ve bilginiz yoksa kısaca şöyle anlatabilirim:
Sadece hızlı gitmek ve akıcı bir şekilde akselere olmak için tasarlanmış, sürücü ve otomobili bir koltuk ile bütün haline getiren, emniyet ve konforun ağırlık olabileceği düşüncesi ile herzaman ikinci plana atıldığı otomobillerdir.
Volkswagen MK2 GTİ’da büyük ölçüde, MK3 GTİ’da ise tamamen konfor ve emniyet sorununu çözmüştü. Volkswagen, o dönemin diğer Avrupa üretimi hothatch’lerinden farklı olarak BMW’nin 3 serisini, Mercedes’in ise C serisini rakip olarak gören kompak otomobiller üretebiliyor ve GTİ’larına da bu özelliği yansıtıyordu.
Evet, Volkswagen’den konuya giriyoruz çünkü 6K şasese kodu ile üretilen ikinci nesil Ibiza; Golf MK2, MK3, Corrado gibi otomobillerin platformu olan A2 platformunda üretilmişti.

İspnaya / Barcelona’da üretilen 6K İbiza Cupra2; O döneme kadar üretilmiş bütün sportif VW modellerin en iyi ve nitelilki sportif donanımları özenle seçilerek tasarlanmıştı. Başlıca dikkat çekenler, Corrado VR6′dan alınan 280mm Fren diskleri, Corrado VR6′nın 20mm ön viraj demirleri, heavy duty süspanisyonlar, EDL sistemine sahip ABS destekli fren tretibatı, oversize arka viraj demiri, motorda hafif subap iticileri ve forged krank gibi daha nice sayılabilecek özellik Cupra2′yi kara yolları üzerinde özel ve eşsiz kılan nitelikleri arasında yer almaktadır.
Cupra2′ye ilk bakış…
İlk bakışta göze çarpan en önemli detay kapıların altında ve bagaj kapağı saol köşesinde yazan Cupra2 yazısı ve daha sonra beyaz jantlar oluyor. 16″ çapındaki 12 kollu beyaz jantlar Ronal marka. Ön jantlara dikkat ettiğinizde disklerin oldukça büyük olduğunu göreceksiniz. 280mm çapındaki ön diskler jantı güzelce dolduruyor tabi fren etkiside zamamnının ötesinde. Marşpiyerler ve tampon altı parçalarının siyahı bibiri ile uyumlu. Ön ızgarada ve arka bagaj kapağında bulunan bulunan GTi 16V yazısı sportif eklentileri tamamlıyor.

Açılır tavan komple açıldığında cam kapak içeri girer, dilediğiniz taktirde de cam kapağı yukarı doğru aralayabilirsiniz. Döneminin küçük Fransız hothatch’lerindeki gibi tavan sacının üzerine çıkan çirkin ve sonradan takma duran sunrooflardan değildir.
İbiza Cupra2′nin ön farlarında kısa ve uzun huzmeli farlar ayrıdır yani farlarınız yanarken siz sellektör attığınızda farların içindeki diğer kısım çalışır böylece aydınlatma daha başarılı olduğu gibi görünmeniz konusunda da son derece başarılıdır. Kaza yapmış araçlada genellikle bu farlar pahalı ve bulunması zor olduğu için temin edilemez, VW Polo Classic farları tercih edilir. Classic farları tek H4 ampul kullanır.
Cupra2′nin ön camında üstte yaklaşık 6-7cm genişliğinde yeşil bir güneş bandı vardır, bu bant hem güneşin gözünüzü almasını engeller hem de aracın daha sportif durmasını sağlar. Bu cam sadece 6k Cupra, Cupra2 ve İngiltere’de satılan Cupra Sport modellerinde çıkar.
Kapı direklerinde ve arka plaka çerçevesinde karbonfiber temalı stickerlar orijinaldir. Antistatik amaçlı kullanılan bu stickerlar oldukça şık ve orijinal detaylardır. Şişik duran ön ve arka çamuluklar ve orijinal yaylar ile yüksek bir duruş sergileyerek sizi karşılayan Cupra2′nin asıl etkileyici kısmı kapıyı açtığınızda ve direksiyona geçtiğinize kendini gösterecektir.
Cupra2′nin içi…
Kapıyı açar açmaz sizi yarı deri olan Recaro marka hafif (light) koltuklar karşılayacaktır. Bütün Cupra2′ler de “Red tiger” adı verilen kırmızı siyah kaplan sırtını andıran döşemeler vardır. Aracın kapı içleri de aynı kumaş ile döşenmiş ve siyah olan iç aksam ile son derece uyumludur. Yüksek sayılabilecek bir oturma pozisyonu sunan bu koltuklar sürücüyü ve yolcuyu sımsıkı sararak kontrollü bir sürüş sağlanmasında son derece etkilidir.

Deri kaplama 4 kollu dirksiyon simidi airbagli olmasına karşın oldukça erkonomiktir. Yükselik ayarlı olan direksiyon yandaki kol yardımı ile yukarı ve aşağı sürücüye göre ayarlanabilir. Deri kaplı vites topuzu üzerinde bulunan kırmızı CUPRA yazısı ve vites göstergesi aracın dışında kullanılan karbonfiber temalı zeminine sahiptir yani aracın her noktasında bir bütünlük vardır. El freni tutamağı ve körüğü de deri olan Cupra2 kullanıcısına ve yolcularına her fırsatta kalitesini göstermeyi seven bir sportif otomobildir. Özellikle kırmızı renk emniyet kemerleri (ön ve arka bütün kemerler) aracın tasarım aşamasında yapılan donanım tercihinde gösterilen hassasiyeti size daha iyi anlatacaktır. Porsche‘nin bile dahil olduğu bir grup tarafından üretilecek bir sportif otomobil tabi ki böyle detaylara sahip olmalıydı.
Zaman içerisinde deriler yıpramış olabilir, bu deriler işini iyi bilen döşemeciler tarafından orijinal gibi kaplanıp tekrar ilk günkü görüntülerine kavuşabilmekte. Hatta fabrikanın tercih ettiğinden daha iyi malzemeler tercih edilerek çok daha kaliteli bir hale getirmek bile mümkündür.
Kontağı çevirdiğinizde orta panelde hareketlenen akü göstergesi size akünüzün durumunu gösterir. Araç çalıştığında voltmetre’nin sağında bulunan yağ basıncı göstergesi çok hassas bir şekilde size yağ basıncınızı göstermeye başlar, yol bilgisayarından yağ sıcaklığınıza bakarak motorunuzu soğutucu akışkanlarını kolayça gözleyebilirsiniz. Gösterge ve diğer bütün aydınlatmalar kırmızıdır, çünkü kırmızı ışık gece insan gözünü yormaz, kırmızı ışıkta göz bebeğiniz ışıksız ortamdaki gibi davanarak en az eforu sarfeder (beyaz ve mavi ışıklar ise tam tersi gözlerinizi gece sürüşlerinde maksimum derecede yorar).

Göstergelerdeki gözden herzaman kaçan detay, gösterge zemin rengi ve yazıların fontudur. Porsche’lerin özellikle topmodellerinde tercih edilen metalik gri zemine sahip olan gösterge panelide kullanılan fontlar bile Porsche gösterglerindekiler ile aynıdır. Bu bir benzerlik değil, özellikle yapılmış bir çalışmadır.

Kliması son derece etkili olan Cupra2 de klima en soğukta iken seyahat etmek Zatüre olmanız manasına gelebilir. Elektrkli 4 yöne hareket eden yan aynalar aynı zamanda karda kışta ve yağışlı günlerde ısıtma özelliği ile görüşü her zaman net tutmaktadır. Elektrkli olan camlar çok hılzı bir şekilde açılır ve kapanır (Şimdi bu özellik mi diyeler olacak ama gerçekten çok işe yarıyor). Bahsigeçen bu özellikler Cupra2′lerin hepsinde standart olarak sunulmuştur.
Far yükseklik ayarı 3 kademeli olarak içeriden elektronik olarak yapılabilmekte. 6 hoparlörlü ses sistemi müzik dinlemek için yeteli. Hatta kendi dönemi ve günümüz bu sınıftaki birçok otomobilden çok daha kalitelidir. Aslında standrat donanımda bulunan Grundig teyip araçların üzerinde halen durabilsede zaman ile arıza yapan CD changerlar hep sökülmüş ve kaybolmuş durumda. Şahsen hiç CD changerı üzerinde duran Cupra2 görmedim.
Motor ve Şanzıman performansı…
ABF motor ilk olarak VW Mk3 Golf 16vGTi’da kullanılmış bir VAG ailesi motorudur, Cupra2′de kullanılan motorlarda Golf GTİ’lardaki örnekelerine artı olarak forged krank ve hafif iticiler tercih edilmiştir. Kırmızı silikon NGK marka buji kabloları da Cupra2′ye özgü bir özelliktir.

Cupra2′nin ABF motoru 150HP gücünde, bu gücü 6000d/d da veriyor. 4800d/d’da ise 180Nm tork üretiyor. Çok noktalı enjeksiyon sistemi ile donatılmış 1984cc, 82,5×92,5 mm cap-stroke ölçüsünde ve 10,5. sıkıştırma değerine sahip ABF için 95 oktan benzin yeterli oluyor (97 de kullanılabilir).
Günlük kullanım için oldukça ekonomik ve atak bir motor. 4000d/d’ya kadar çok agrasif bir yapı sergilemeyen ABF 4000d/’dan sonra aksiyon yapmak için uygun hale gelir . Şehir içi trafik kullanımında 100km’de 8-9lt’ler civarında benzin tüketen motor şehirler arası sürüşlerde tüketimi 5-6lt’lere kadar düşürebiliyor. Klima açıkken değer 0.5 ile 1lt arasında artış gösterebiliyor.
Motor ile uyumlu şanzıman oranları ve alt devirde gelen yeterli tork sayesinde sık vites değiştirmeye gerek bırakmayan motor akıcı trafikte sürücüsünü yormamak adına çok başarılı. 5.viteste 1500d/d da seyredilebileceği gibi vites düşürme gereği hissettemden optimum ölçüde hızlanmak mümkündür.
02a CDA kodlu çelik senkromeçler ile kullanılan şanzıman, MK4 Golf 1.8T GTi, Audi A3 1.8T modelleri ile aynı dişli gurubuna sahiptir. Bunu söylememin sebebi bu araçlar modifiye ile 300HP lere geldiğinde hatta geçtiğinde bile bu şanzımanları OEM olarak sorunsuzca kullanabilmektedirler. Yani şanızmandan yana sıkıntı asla yoktur, sürücü hatası ya da bakımsızlık dışında sorun olamaz.

Bosch – Digifant beyine sahip olan ABF, elektronik konuda son derece sıkıntısız ve problemsiz bir motordur. Oldukça kaliteli olan elektrik tesisatı ve konumlandırması, diğer Avrupa üreticilerine o dönemde örnek olması gereken başarıya sahiptir. Not: 60.000km’de bir yapılan ağırbakımlarda ateşleme bobininin değiştirilmesi ihmal edilmemelidir.

Mekanik anlamda kronik sorunları olmayan ABF’nin tek yapılması gereken masrafı 10.000km’de bir peryodik, 60.000km’de bir de ağır bakımlarının aksatılmamasıdır. Sürücü kaynaklı yani kullanım hatasından doğan ve problem yaratacak hatalar yapılmadıkça (yanlış vitese geçiş, susuz ve yağsız kullanma vs gibi) ABF’yi öldürmek ve zarar vermek çok zordur. Güvenlik ve problemsizlik ön planda tutularak 16v serisi motorların en son ve en başarılı öreneği olan Cupra2 üzerinde kullanılan ABF yüksek VW kalitesinin aynasıdır.
Fren ve yol tutuş…
Golf GTi 20. yıl ve Corrado VR6′dan alınan 280mm Fren diskleri, Corrado VR6′nın ön viraj demirleri, heavy duty süspanisyonlar, EDL sistemine sahip ABS destekli fren tretibatı, oversize ön ve arka viraj demiri…
Konuya böyle girice aslında anlatılacak pek birşey kalmıyor. Emsali bulunması zor bir yol tutuş, çok başarılı bir fren mesafesi sunan Cupra2, sürücüsünü zor durumda bırakmayı sevmediği gibi, herhangi bir zor durum karşısında sıyrılmayı çok iyi becerebilmektedir. Düzgün lastikler ve bakımları zamanlı yapılmış 280mm çapındaki, 2 alandan hava soğutmalı ön fren diskleri ile 100km/s hızla frene basıldığında 36.5m’de durabiliyor. Doğru söylemek gerekirse aracın frenleri dönemine göre fantastik güçlü. Döneminden örnekler vermek gerekirse; Astra GSI 40.2m’de, Clio RS 38.9m’de, Audi S3 38,4m’de, 306 GTi ise 42m’de durabiliyor.

Sunulan ABS sistemi ile emniyetli bir frenaj sağlıyor. Döneminin otomobillerinde ABS şikayet sebebiyken, Cupra2′nin ABS sistemi son derece başarılı bir işleyişe sahip.
EDL, yani elektronik diferansiyel kilidi sistemi, gevşek zeminlerde kalkışta yaşanan tutunma probleminin üstesinden büyük ölçüde gelebiliyor. EDL birçok güncel sistemden daha başarılı.
16″ ölçüsünde jantlar o dönem genellikle üst sınıf otomobillerde sunulurken Cupra2 de standart donanıma eklenmiş.
Yol tutuş konusunda da oldukça iddialı olan Cupra2, diğer İbiza modellerinden farklı olan helezonları ile adeta yolları kanırtıcasına ilerlemeye aday bir otomobil. Dayanıklı yürüyen aksamı bozuk yollarda, kötü koşullarda kolay kolay sorun çıkartmaz. Direksiyon sertliği ve tur sayısı son derece başarılı. Orijinal suspansiyon ve helezonları ile yeterince sert bir otomobil, bu da sürücüye her koşulda güven veriyor.
Cupra2′nin kronikleri…
*ABS beyinleri arıza yapabiliyor… Ucuza tamir edilebilitesi olan bir sorun. Tamir sonrası arıza birdaha tekrar etmez.
*Ön göğüsün teyip vs bölgesindeki plastik çerçeveı, zamanla güneşten vs çıtkırıldım bir hal alıyor, sorun değil, yenisi heryerde var. Ayrıca bu Cupra2′ye has değil aynı göğüsü kullanan bütün modellerde yaşanan bir sorun.
*El ile temas eden deri aksamda zamanla aşınmalar oluşmuş olabilir, yenilenmeleri kolay. (direksiyon, el freni, vites topuzu)
*Hızlı gider, kurcaladıkça daha hızlı olur dikkat gerektirir…

2.El Cupra2 alırken nelere dikkat etmeli?
*Öncelikle nitelikli ve özellikli bir araç alındığı bilinmeli ve OEM ekipmanların tam olmasına özen gösterilmeli. (Orijinal vites topuzu, orijinal göstergeler, kapılardaki ve arka bagajdaki Cupra2 yazıları.
*6k İbiza ve Polo Classic’lerin ön panelleri çok hassastır, ufak park dokunmalarında bile zarar görebilen ön paneller ucuz olduğu için değiştirmek genellikle tercih edilir. Önemli olan panelin değişip değişmediği değil şaselerin durumudur. İyi bir kaporta ustasına gösterildiği taktirde aracın hasar durumu kolayca anlaşılabilir.
*Koltuk döşemelerinin durumuna bakılmalıdır, yırtılmış, delinmiş koltuklar pahalı masraflardır ve döşeme kumaşının aynısı bulunmadıkça orijinali gibi olması zor olur.
*Ön farlara dikkat edilmelidir, Cupra2′nin orijinal ön farları değilse yapılmış bir kazadan sonra değişmiş olması muhtemeldir. Kaporta ustanız bunu kolaylıkla anlayacaktır.
*Polo Classic tamponu ile İbza tamponu farklıdır, Polo Classic ön far ve tampon gurubu ile toplanmış bir Cupra2 özensiz ve alelade bir şekilde tadilat görmüş demektir, aksine bir durum yoksa uzak durunuz.
*Türkiye’de çok rastlanmasada Cupra modellerinde Cupra yazıları çn çamurluk ile kapı arasında yukarıda durmaktadır. Cupra2 modeli ile karıştırılmamalıdır.

*Bagaj taban sacında aracın fabrika barkodu ve etiketi vardır. Burada motor, şanızman kodu ve boya numarası gibi detaylar işlidir.
*Klima ve ABS kontrol edilmelidir, sorun varsa sebebi sorulmalı, tamirat masrafları öğrenilmelidir. Klima tesisatı eksik araçların gümrük çıkışlı yada kazalı olması muhtemeldir. (Araçta klima olduğunu varsayarak)
*İç bakalitlerin tam ve yerli yerinde olması, taban ve yan döşemelerin durumu araç sahibinin özen ve titizliğini gösterir.
*Herşeyin başında alacağağınız aracı iyi bir ustanın görmesi şart, benim önerim Bostancı Sanayi sitesinde bulunan VW Tech VW özel servisidir. Uzman personeli ve bu araçlar üzerindeki bilgileri ile size yardımcı olabilecek en iyi servistir.
Performansını dönemindeki rakipleri ile karşılaştırmak gerekirse:
Golf Mk3 GT : 150HP 180Nm… 0-100:8.7sn Sonhız:215km/s
306 GTi-6 : 167HP 193Nm… 0-100:8.8sn Sonhız:218km/s
Astra GSI : 150HP 196Nm… 0-1008.0sn Sonhız220km/s
Megane Coupe : 150HP 185Nm… 0-100:8.6sn Sonhız:215km/s
İbiza Cupra2 : 150HP 180Nm… 0-100:8.3sn Sonhız218km/s

[TABLE="align: center"]
[TR]
[TD]Standart Donanım Listesi
[/TD]
[TD]
 • ABS
 • Hava yastıkları, sürücü ve yolcu yan
 • Alram – Merkezi kilit
 • Elektrikli ön camlar
 • Elektrikli ayarlanabilir ve ısıtmalı yan aynalar
 • Yüksekliği ayarlanabilir direksiyon
 • Uzaktan kumandalı merkezi kilit
 • Sis farları
 • Yarı deri koltuk “GTi 16v Spor Koltuklar” Cupra logolu
 • Klima
 • Tavan spoyleri
 • Yan marşpiyerler
 • Hidrolik direksiyon
 • Spor süspansiyon ve helezonlar (10mm daha alçak)
 • Elektronik çekiş kontrol (EDL)
 • Göstergeler (yağ basıncı ve voltmetre)
 • Ronal 16″ 12 kollu beyaz jantlar
 • Grundig Radyo-Kaset çalar
 • Michelin Pilot SX GT /” 195/45 R16 (Fabrika lastikleri)
[/TD]
[/TR]
[/TABLE]
 

Çöllü

Forumdan Uzaklaştırıldı
Katılım
11 Nis 2011
Mesajlar
4,794
Beğeniler
3,960
Yaş
33
#2
[h=1]İbiza GTi Test “Video” – 2.0 8v 115HP[/h] 09 Ağustos 2012 · Yazar DAWN · BİLGİLER içinde. ·
Eskiden yayınlanan bi otomobil programı 2.0 8v GTi modelini asflat ve toprak parkurda test etmiş. Araçların sağlamlığı ve yol tutuş başarısı ile ilgili fikir elde edebilmek açısından izlenmesi gereken keyifli bir test.

Makyajsız 6K İbiza 8v GTİ”ın yandan görnüşü…
Makyajsız 6K İbiza 16v GTİ”ın yandan görnüşü… Kapının altındaki Twincam 16v yazısı 8v GTi’da görntü olarak ayrılmasını sağlıyor
Makyajsız 6K kasanın 2 model GTi tercihi bulunmaktaydı.
-İbiza GTi 2.0 8v 115HP
-İbiza GTi 1.8 16v 130HP
Facelift yani makyaj görmemiş 6k İbiza’larıntamponları 2 parçadan oluşurken alt kısımları demirdi, ön farlar ve sinyaller daha ufak ve donanım konusunda biraz daha zayıflardı.
Videoda özellikle slalom konsundaki kontrollü oversteer başarısına dikkat etmenizi öneriyorum. A2 platformundaki İbiza videoda da gördüğünüz gibi kıvraklık ve dayanıklılık konusunda döneminin rakiptanımza bir hot hatch’i. Cupra2′da daha fazla geliştirilen yürüyen aksam ve frenler ile bu keyif ikiye katlanmış diyebiliriz.

Understeer yani kafadan kayma olarak türkçeleşmiş olan durumun önden çekiş hızlı bir otomobilde sürücünün başına gelebilecek en sıkıcı olaydır. Bunu birazda sürücünün sürüş karakteri belirlese de otomobil yürüyen aksamı ve üretim aşamasında seçilen organları en büyük etkeni oluşturur. Gerçek sportif otomobiller doğru koşullardaçok fazla understeer olmamalı yani aşırı derecede kafadan kaymamalıdır.
İyi seyirler
 

Çöllü

Forumdan Uzaklaştırıldı
Katılım
11 Nis 2011
Mesajlar
4,794
Beğeniler
3,960
Yaş
33
#3
[h=1]World Rally Champıon (Seat İbiza F2)[/h] 29 Temmuz 2012 · Yazar DAWN · BİLGİLER içinde. ·
Seat Ibiza F2 “kitcar”
1996-1997-1998 yılları WRC-F2 sınıfı dünya şampiyonu.
Fabrika müzesinde bulunan F2′nin özel çekimlerinden bir kare…
Seat İbiza F2 “kitcar”, sıralı 4 silindire sahip VW yapımı olan ABF altyapılı motoru ile şimdileri “süper 2000″ olarak bilinen sınıfta 3 yıl üst üste dünya şampiyonu olmayı başarmış, o dönemde motorsporları topluluklarını ralli parkurlarına adeta bir mıknatıs gibi çekmişti. 1990′ların sonlarında WRC de yıllarını geçirmiş markalar adeta yardırırken İspanyol üreticinin parkurlarda kazandığı çok büyük bir başarıydı.
Yakın zamanda yapılan bir fuardan çekilmiş kare…
Otomobilin karoseri diğer F2 araçları gibi fabrika çıkışlı bir modelden daha farklıydı. Bunun sebebi; öncelikle pilot ve copilot güvenliği daha sonra yol tutuş ve zor zeminler için geliştirilen daha kuvvetli yürüyen aksamın iz genişliğini arttırması, artan iz genişliği yüzünden dışarı çıkan lastiklerin FİA kuralları gereği çamurlukların içinde kalması zorunluluğuydu.
İbiza F2′nin motor kompartmanı ve motoru…
Kitcar için özel geliştirilen arka spoiler aerodinamik bir amaç güderken, ön tampon; motor ve şanzıman içindeki akışkanların daha çabuk soğuması için tasarlanmıştı. Bu parçaların hafif olması ve olası çarpmalardan sonra çabuk değiştirilebiliyor olmasıda bir gereksinimdi. İbiza Kitcar kendi döneminde belki de en fazla karbonfiber parçayı içeren yarış otomobiliydi. Hafif ve dayanıklı olan carbonfiber sayesinde araç rakiplerinde 15HP daha düşük güçte olmasına nazara parkurda onlardan daha iyi zamanlar çıkartabiliyordu.Öhlins firması tarafından İbiza F2 için özel olarak tasarlanan arka süspanisyon ve aks tasarımı aracı çok daha kontrollü ve stabil bir kullanım karakterine kavuşturmuştu.
Hewland şanzıman ve altı pistonlu AP fren sistemine sahip bu otomobili deneyimli şoförler kullanmıştı. Barselona’da bulunan SEAT Sport tarafından geliştirilen bu otomobil ile, Erwin Weber, Harri Rovanperä ve Toni Gardemeister 14 kere brincilik, 31 kere ikincilik ve üçücülük kazanmışlardı.

İlk yarışan verisyon İbiza F2. “Kiwiyellow” renginde…
İbiza F2 yarıştığı ilk yıllarda “kiwi yellow” olarak bilinen yeşilimsi rengi ile parkurlarda görünürken, 1997 ylında sarı rengi ile seyircilerin karşısına çıktı. Üst üste alınann WRC şampiyonluklarının anısına fabrikasyon İbiza GTi’ın kozmetik birkaç değişiklik görmüş olan modeli Cupra ve daha sonrada Cupra2 isimli modelleri üretilmeye başlandı. Cupra ve Cupra2 isimli modeller sadece soldan direksiyonlu olarak üretilmişti.

İbiza F2… Çok yakışıklı ve agresif bir duruşu var.
İbiza 6k’nın yani mk2′nin yerini İbiza’nın aslında makyajlı olan modeli 6k2′ye yani mk3e bırakması ile, VW motorsport destekleri ile kurulan Seat Sport departmanı 1998 yılında MK3 Cordoba’ ile ralli parkurlarına hazırlanmaya başladı. WRC de en üst düzeyde rekabet için hazırlanan Cordoba WRC’de 4 silindir Turboşarjlı bir motor kullanılırken, sürekli 4 tekerden çekiş sistemi adapte edilmişti. Ancak kısa dingil mesafesi ve motorun gerektiği kadar aşağıya montaja uygun hale birtürlü getirilememesi bu aracın etkileyici sonuçlar alabilmesine mani olmuştu. Pilotu olan eski WRC şampiyonu Didier Auriol’un da yardımları ve tecrübeleri ile araç üzerinde ne kadar çalışma ve geliştirilme yapıldıysada Seat Motorsport tarafından 2000 yılında birdaha WRC’de yarışmamasına karar verildi.
Cordoba WRC’den hoş bir kare
Cordoba WRC’nin de kullanılan motoru 2.0 16v, Turbo beslemeye Seat Motorsport tarafından özel olarak çevrilmiş gene VW’nin ABF tabanlı bir motoru. Yaklaşık 300HP civarında olan motor o yıllar için en gelişmiş Anti Lag ve Launch Conrol sistemlerine sahipti.
Cordoba WRC’nin 2.0 16V Turbo beslemeli motor kompartmanı ve motoru…
İbiza F2′nin bazı teknik özellikleri:
Motor : Ön travers üzerinde – DOHC 16v – Sıralı 4 silindirli – 1984cc – Atmosferik
Stroke – Bore : 89.5mm – 84mm
Sıkıştırma : 12.2 : 1
Güç : 260HP @ 7800 d/d
Tork : 220Nm @ 6500 d/d
ECU : Magnetti Marelli MF3 S
Data Loger : Magnetti Marelli MT930
Şanzıman : Hewland HP2000 6 ileri sequential – mekanik diferansiyel kilitli
Debriyaj : Karbon 3 plate
Çekiş : Önden çekişli
Fren sistemi : AP
Süspansiyo : Ön McPherson – Arka Swival Beam (Öhlins Suspansiyon sistemi)
Ağırlık : 960kg
İbiza f2 Kitcar halen Avrupa genelinde bazı ralli katılımcısı ve araç tedarikçisi firmalar tarafından tercih edilen bir otomobildir.
Bireysel bir yarışçının kullandığı İbiza F2′den bir kare…
 

Çöllü

Forumdan Uzaklaştırıldı
Katılım
11 Nis 2011
Mesajlar
4,794
Beğeniler
3,960
Yaş
33
#4
[h=1]Seat İbiza Cupra Sport F2[/h] 13 Temmuz 2012 · Yazar DAWN · BİLGİLER içinde. ·

İbiza’nın F2 aracı anısına asıl üretilmesi planlanan Cupra Sport F2 Birmingham Motor Show 1997′de dünyaya tanıtıldı. Bu 1996 ve 1997 yılları arasında F2 sınıfında 2 kere üst üste şampiyon olmuş olan aracın cadde versiyonu olacaktı. O zaman kimse aracın 1998 yılında da F2 sınıfında dünya şampiyonu olup zaferi 3 leyeceğini bilmiyordu ve İbiza F2 Kitcar 96-97 ve 98 yıllarında 3 yıl üst üste 2000cc Kitcarların yarıştığı WRC’nin F2 sınıfında dünya şampiyonu olarak büyük bir başarıya imza attı. Cupra2 yazısı altında yazan Wold Rally Champion yazısı da buradan geliyor.

Önden duruşu etkileyici…
Tamponlarında büyük hava girişleri, yan aynalar, ön kaputtaki F2 aracının aynısı olan hava girişi ile geniş çamlklara uyumlu ölçüde ön, arka tamponlar. Şişkin çamurluklar gibi Ibiza F2 aracının bütün ayırt edici özellikleri koruyordu. Fotoğraflarda görüleceği gibi kitcar ile ilgili temel olan herşey Cupra Sport F2‘de eklenmişti. Speedline 17″ jantlar bile standart düşünülmüştü. Kitcar’da asfalt etaplarda 19″ jant kullanılıyordu gerçi… Aracın konsept modelinde kullanılan bakır rengi kousuna açıkçası ben yorum yapmıyorum.

Üretilmemesi belkide trafikte çekeceği dikkatten ötürü birçok kazayı engelledi…
Kozmetik anlamda aynen F2 olan araç için Recaro’nun daha farklı koltuları tercih edilmişti.Tercih edilen koltuklar tek açılı yarış arabas koltuğu değildi, her türlü sürüşe uygun sportif bir model tercih edilmişti. Belli ki Escort Cosworth gibi görsel bir efsane yaratılmasına ramak vardı.

İbiza Kitcar’dan bir görüntü…
Bu canavarın kaputunun altında 1984cc’lik bir ABF motor görev yapacaktı. Gücü 200HP ye yükseltilmiş olan ABF motor temel özellikleri korunarak VW Motorsport tarafından yol kullanımına uygun hazırlanacaktı. Fotoğraflarda görüldüğü gibi Cupra Sport F2′nin tanıtım modelinde plakası bile özel olarak tercih edilmişti. Bu aracı ülkemizde çok nadir olan 6k2 yani makyajlı olarak bilinen mk3 kasa Cupra R‘ın selefi olarak düşünebilirsiniz.

Cupra2 Test Sürşünde…
Bu modelin üretimi ticari bir düşünce ile kabul edilemedi ve üretim masrafı daha düşük olan daha çok müşteriye hitap edebileceklerini düşündükleri bir modelde karar kıldılar.Bu araç F2 aracının anısına üretilecekti ve aynı zamanda Cupra adını da taşıyacaktı. Şişik çamuluklar gibi maliyeti artıracak, fazla agresif ve genç işi duramayacaktı. Satış fiyatını yükseltip tüketiciyi uzaklaştıracak bir yapıda olmayan seri üretim dış parçalar etrcih edilen Cupra2 1998 senesinde tanıılıp çok kısa bür süre sonra üretime geçirilerek ticari olarak daha uygun bir adım atıldı ama Cupra Sport F2 gibi özel ve gösterişli bir modelin üretimi de gerçekleşmemiş oldu.
Kim bilir belki de Cupra Sport F2‘nin üretilmemesi maddi bir kazanç ama marka için bir utanç? Şunu herzaman söyleyebilirim benim içi Cupra2 gerçekten ruhu olan bir otomobildir.
 

Çöllü

Forumdan Uzaklaştırıldı
Katılım
11 Nis 2011
Mesajlar
4,794
Beğeniler
3,960
Yaş
33
#5
[h=1]Cupra2, Detaylı Teknik Özellikler[/h] 13 Temmuz 2012 · Yazar DAWN · BİLGİLER içinde. ·
SEAT Ibiza GTi16v CUPRA2
Motor kodu: ABF
Motor yapısı: Benzinli – Atmosferik – Sıralı 4 silindir.
Silindir sayısı: 4
Subap sayısı: 16 (16v) Hidrolik iticili
Egzantrik sayısı: 2 / DOHC (Double Overhead Camshaft)
Egzantrik dereceleri ve liftleri
Emiş Egzantriği: 219° – 10.8mm
Egzoz Egzantriği: 220° – 10.8mm
Çap/Strok: 82,5mm / 92,8mm
Sıkıştırma: 10,5:1
Motor Hacmi: 1984cc (2.0lt)
Krank: Forged 14.5Kg
Max HP: 150HP (110kW) @ 6000rpm
Max Nm: 180Nm (132.8lb.ft) @ 4600rpm
Devir kesici: 6950rpm
Yakıt sistemi MP EFi (çok noktalı enjeksyon)
Beyin (ECU) sistemi: Bosch Digifant ML5.9
Enjektör: Bosch 225cc/dak@3bar (100% açıkken)
Hava okuma:MAP
Eksoz sistemi: 4-2-1 Manifold-Katalizör-Orta susturucu-Son susturucu
CO2 salımı: 201g/km
Şanzıman kodu: 02a CDA
Şanzıman yağı: 75W-90 2litre
Şanzıman: 5 ileri manuel
Şanzıman oranları:
Son Dişli: 3.68
1: 3.30
2: 1.94
3: 1.31
4: 1.02
5: 0.84
Şanzıman senkromeçleri: Çelik
Şanzıman geçiş meknizması: Kablolu
Debriyaj mekanizması: Telli, Mekanik
Volan çapı ve ağırlığı: 228mm / 9.5Kg
Fren sistemi: ABS ve EDL destekli, önler 280mm hava soğutmalı 4 disk
Fren yağı: Dot4
100km/s hızla yapılan frende durma mesafesi: 36.5m
Süspansiyon sistemi: Ön Mc Pherson / Arka düz aks / Spor süspansiyonlar / 20mm daha alçak ve daha sert helezonlar. 20mm çapında ön ve arka taşıyıcının içinde viraj demirleri.
Jant/Lastik: Ronal. 16″ 6j 4×100 / 195/45/-16R
Tam tur dönme çapı: 9.8m
Minimum oktan:: 95 Ron
Elektrik sistemi: 12V
Alternatör: Bosch 14V 70Ah
Akü: 12V/45Ah 350A “B4″
Buji: NGK:BKUR6ET-10 BOSCH:F5DP0R
Motor yağı: Ilıman iklim için 5w/40 Tam sentetik 4litre
Soğutma suyu: G12 soğutucu 5litre
Şase: VAG – A2 platformu
Çekiş: Önden (FWD)
Araç ağırlığı: 1080Kg / 1000Kg
Son hız: 218km/s
0-100km/s hızlanma 8.3sn
Yakıt kapasitesi: 45Lt
Bagaj kapasitesi: 270Lt