Hoşgeldiniz

Tüm özelliklerimizi kullanmak için şimdi bize katılın. Kayıt olduktan ve giriş yaptıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara cevaplar gönderebilir, üyelerinize itibar verebilir, kendi özel mesajlaşma sisteminizi alabilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda ücretsiz stickerimizden de faydalanabilirsiniz.

İbiza 1.4 Gaz Pedalı Hassasiyeti

İbiza1905

Kayıtlı Üye
Merhaba arkadaşlar,
1.4 ibiza ST arabam var. 2011, 85 HP araç 1200kg. Şimdi birçoğunuzun malumu üzere bu araba performanslı bir araba değil. Yakıtı hesaplı ve normal vatandaş arabası yani. HP falan istediğim yok, yakıtımdan da memnunum genel olarak arabadan da memnunum. Beni deliye çeviren şey ise şu;
* Debriyaj kavrama mesafesi çok yüksek. Sinir bozucu yüksek hem de. Debriyaj yumuşacık ama yüksek... Gerekirse az daha sert oluversin ama biraz daha erken kavrasın istiyorum. Corolla gibi,Civic gibi,Accent gibi yani. Eski arabam uno gibi.
* Gaz beni deli etmek üzere... Gaza dokunduktan 1-2 saniye sonra algılamak ne demek yaa, bunun mantığı nedir. Elektronik kontrolü ne biçim bişey bunun.
Çocuklar gibi azcık eğimde dahi el freniyle kalkıyorum bu yüzden. Yarım debriyajla usta işi park etmelerim falan tarih oldu bu yüzden. Vites değiştirmelerim ayrı bir saçmalığa dönüştü. Özellikle düşük devirlerde sarsa sarsa viteş değiştiriyorum bu gaz pedalı hassasiyeti yüzünden.
* 3de hızlanıyorum, 4 için gazdan hafif ayak çekip debriyaja basıyorum devir saati saniyesinde aşağı düşüyor, haydaa bu sefer 4 için münasip deviri tekrar yakalamak için az daha gaz veriyorum, zaten hemen tepki vermiyor pedala falan filan derken 4e tak debriyajı usulca sal derken, sarsıntı vs. Tıpkı yeni ehliyet almış insanlar gibi. 15 senedir devamlı araba sürüyorum, arabada yaşarım adeta. Kesinlikle acemi değilim... Fakat 15 senedir sürdüğüm arabalar hep klasik elektroniksiz arabalardı. Gazı bilmemneyi ayak bleğinle kendin ayarlardın, devri, debriyajı falan filan. Bisiklet gibi sürer giderdin. Ama bu elektronik kontroller beni delirtmek üzere.
Örnek: vites boşta, Gaza ayağımı hızlıca basıp çektim diyelim, gram oynama yok. Bir gram bile. Ancak gaza bastım 1,5-2 saniye bekledim devir saati oynuyor.
Özellikle şehir trafiğinde, eğimde yokuşta vs. bu adama nasıl eziyet ediyor biliyormusunuz. Anlatamam...

Arkadaşlar sizden ricam; Lütfen beni bu işten kurtarın. Yazılımla mı çözülür bu yoksa mekanik bi ayarlarla falan mı. HP falan istediğim yok bakın, sadece Corolla gibi, accent gibi,en son arabam Uno gibi keyifli sürüş istiyorum. Lütfen zamanla alışırsın falan demeyin, 4-5 aydır 18-20bin yaptım arabayla, alışma meselesi değil, yoksa çoktan alışırdım. Arabanın herşeyi on numara ama gaz debriyaj hassasiyeti yüzünden her an arabayı satılığa çıkarabilirim. 25-28 bin arası alacak daha modelli daha güzel araba yok malesef. Gidip mecburen 2006-2007 model Corolla falan bakmak zorunda kalmak istemiyorum. Bilmem derdime bir çare varmıdır... Cevaplarınızı merakla bekliyorumbekliyorum

Not : Arkadaşlar yazı tamamen alıntıdır. Ama 1.4 aracım da harfi harfine boyle bir sorun yaşıyorum , varmidir bunun çözümü ?

Debriyaj usten kavriyor onu istedigin gibi kavratabilirsin sanzmanci yada ustan halleder.senin arac atmosferik motor.eski nesil motor gibi ayni sistemle calisir.gaz tepkisi gec devreye giriyor.gaz pedalin arkasina takilan gaz tepki chipleri var denemeni tavsiye ederim.yada sponsorumuz ecu fast yazilimcidan konuyla ilgili goruslerinizi belrtebilirsiniz.farkli uygulmalar olabilir.tsi tdi harici motorlara beygir yukseltilmior ama cozum olabilir.araciniza bakimlarini ihmal etmeyin

Ba
Debriyaj usten kavriyor onu istedigin gibi kavratabilirsin sanzmanci yada ustan halleder.senin arac atmosferik motor.eski nesil motor gibi ayni sistemle calisir.gaz tepkisi gec devreye giriyor.gaz pedalin arkasina takilan gaz tepki chipleri var denemeni tavsiye ederim.yada sponsorumuz ecu fast yazilimcidan konuyla ilgili goruslerinizi belrtebilirsiniz.farkli uygulmalar olabilir.tsi tdi harici motorlara beygir yukseltilmior ama cozum olabilir.araciniza bakimlarini ihmal etmeyin

Bakimlarim şuan eksiksiz , evet sizin de dediginiz gibi atmosferik motorlarda yazilimla pek birşey elde edilemiyormus. Gerçekten 3500-4000 bin devir ve üstünde araba gidiyor ama alt devirde hizlansa da gitsek diye bekliyoruz. Bunun sebebi bence kesinlikle aracin 1.4 olması 85 beygir olmasi değil , bu gaz pedalınin geç tepkime vermesi.

Bu sorunu daha önce yasadiniz mi hiç ? Sizinde araciniz İbiza 1.4 düz motor mu ? Beni yanlis anlamayin 1.4 ibiza sahiplerinin bu konuda bi calismalari var mi fikirleri var mi daha çok onlari merak ediyorum ( saglikli bir tespit için )
Bu bahsettiğiniz ürünü kullandiniz mi ? Herhangi bir zarari var midir ? Bu ürünle birlikte kendimiz mi ayarliyoruz tepki zamanini ?

Bu sorunu daha önce yasadiniz mi hiç ? Sizinde araciniz İbiza 1.4 düz motor mu ? Beni yanlis anlamayin 1.4 ibiza sahiplerinin bu konuda bi calismalari var mi fikirleri var mi daha çok onlari merak ediyorum ( saglikli bir tespit için )
Bu bahsettiğiniz ürünü kullandiniz mi ? Herhangi bir zarari var midir ? Bu ürünle birlikte kendimiz mi ayarliyoruz tepki zamanini ?
profilimden anlaşıldığı sürece ibizam yok maalesef...beni dinlersiniz 1.4 ibizaya çalışmalar maalesef olmuyor ama gaz tepkimesi oluyor diye biliyorum.yazılımcı şirketten bilgi alabilirsiniz çunku bu işi en iyi onlar biliyolar.ayarlı değil 3 modda çalışıyor.olur olmAZ yazılımcılardan bilgi alırsanız daha sağlıklı olur

benim ibiza 2015 tdi.
bende debriyajda muzdaripim.
bu benim 3 sifir km dizel aracim.
bende hayatimda hic arac stop etmemistim.
lakin bu tdi 3 silindirle 10 yilda yaptigim stopu 6 ayda yaptim
gerci 1.2 tsi ve 1.4 atmosferikte problem gormemistim.ama artik alistik sayilir.dizel aracima bol gaz ve yavas debriyaj cekme taktigi ile iyi kotu anlasiyoruz.
lakin debriyaj erken bitecek.
daha onceki araclarimda ilkini getz 80.000 km de debriyaj saglam.
clio yuda 65.000 km de sattim.
ama bunu debriyaj yaptirmadan satamiyacam galiba .
neysee ben servise sormustum.
ayar yapiliyormu diye fakat yapmadiklarini.
hidrolik sistem oldugunu soylemislerdi.;(

benim ibiza 2015 tdi.
bende debriyajda muzdaripim.
bu benim 3 sifir km dizel aracim.
bende hayatimda hic arac stop etmemistim.
lakin bu tdi 3 silindirle 10 yilda yaptigim stopu 6 ayda yaptim
gerci 1.2 tsi ve 1.4 atmosferikte problem gormemistim.ama artik alistik sayilir.dizel aracima bol gaz ve yavas debriyaj cekme taktigi ile iyi kotu anlasiyoruz.
lakin debriyaj erken bitecek.
daha onceki araclarimda ilkini getz 80.000 km de debriyaj saglam.
clio yuda 65.000 km de sattim.
ama bunu debriyaj yaptirmadan satamiyacam galiba .
neysee ben servise sormustum.
ayar yapiliyormu diye fakat yapmadiklarini.
hidrolik sistem oldugunu soylemislerdi.;(
debriyaj kullanıma göre erken de bitebilir...baktırmakta fayda var derim

2013 1.4 ibiza aracım,
ilk zamanlar bende zorlanmıştım,eziyet gibi gelmişti,fakat aracı aldığım arkadaşımın tavsiyesi ile ,kavrama noktasını iyi bilip debriyajdan ayağımı o noktaya kadar kaldırıp,gaz pedalına sonra (normal şekilde,fazla gaz vererek değil)basarak kullanımla işi çözdüm,sisteme alışıncada hemen hiç hissetmiyorum
Tek sıkıntım çok dik bir rampada kalkış yaparken bu sistem işe yaramıyor,onada klasik çözüm el freni

2013 1.4 ibiza aracım,
ilk zamanlar bende zorlanmıştım,eziyet gibi gelmişti,fakat aracı aldığım arkadaşımın tavsiyesi ile ,kavrama noktasını iyi bilip debriyajdan ayağımı o noktaya kadar kaldırıp,gaz pedalına sonra (normal şekilde,fazla gaz vererek değil)basarak kullanımla işi çözdüm,sisteme alışıncada hemen hiç hissetmiyorum
Tek sıkıntım çok dik bir rampada kalkış yaparken bu sistem işe yaramıyor,onada klasik çözüm el freni

Evet Kavrama noktasida biraz yukarda bende zorlaniyorum acikcasi ama bahsettiğim olay o değil arabanin geç tepki vermesi gaz pedalina bastiginda hemen hizlanamamasi alt devirlerde falan cok problem oluyor 3500 ustu problem yok ama alt devirlerde araba devirlensin de gidelim diye bekliuoruz pedal chip ya da yazilim falan ile çözülebilirmis.

Geri
Üst Alt