Hoşgeldiniz

Tüm özelliklerimizi kullanmak için şimdi bize katılın. Kayıt olduktan ve giriş yaptıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara cevaplar gönderebilir, üyelerinize itibar verebilir, kendi özel mesajlaşma sisteminizi alabilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda ücretsiz stickerimizden de faydalanabilirsiniz.

İbiza 1.4 85hp performansı

tilda

SCW Ladies
SCW Ladies
Selamlar,

Geçen hafta kırmızı İbiza'mı alarak aranıza katıldım :hosgeldin:

Arabam daha 200km de gerçi ama kullanıcılara birkaç sorum olacak, yardımcı olursanız çok sevineceğim:

1. Aracın hızlanma performansını inanılmaz yetersiz buldum. 80le 90la giderken gaza sonuna kadar bassam bile güzel bir ivmelenme olmuyor araçta. Öyle makaslar atmak filan değil amacım, yol açılıyor 90 dan 110 a çıkmak için bile zorlandım resmen. Çok yavaş tırmanıyor sanki hız ibresi... Daha önce 1.6 leon ve 1.4 tdi cordoba kullanmıştım. Leon kadar atak olmasını beklemiyorum kesinlikle ama cordobada kesinlikle böyle birşey hissetmemiştim. 5 beygir fazlası ve benzinli motoruyla daha iyi olur diye düşünürken çok şaşırdım açıkçası. 3000 devirde gaza sonuna kadar basınca hafiften bile bir atılmıyor araba öyle normal seyrine (yavaştan hızlanarak) devam ediyor. Normal midir? Araba çok yeni diye mi hissediyorum acaba böyle birşey?

2. Arabada vites önerisi gibi birşey var dijital göstergenin sağ üst köşesinde. 2500 deviri geçince üst vitese at demeye başlıyor. Bazen 2000 devirdeyken bile üst vitese geçir işareti çıkıyor ( öyle demek herhalde). Anlamadım bir türlü, arabayı o kadar düşük devirde kullanmak iyi değildir ki benim bildiğim 2500-3000 arası kullanmak optimum, değil mi? Bir arkadaşım kullandı 10 dk, bir bozukluk var herhalde dedi. Sizde de bu şekilde mi çalışıyor gösterge?

Teşekkürler şimdiden.

Herkese kazasız belasız sürüşler dilerim.

BNV makine bir TDI eminim ki 80-90 beygirlik atmosferik 1.4 benzinli milletini aratmaz kıyas etmek belki haksızlık bile, zira birinde kafam kadar turbo var, tüm çabalara rağmen zorda olsa yürütmeyi başardılar 1.9 TDI'ın tek silindirini kesip :)

Aracınıza gelince 2000 devirde son vitesten gaza yüklenince toparlayıp gitmesini beklemek haksızlık diye düşünüyorum, 4'leyip uzatırsanız araç eminim gidecektir. :)

Shift alert göstergesi ise tamamen ekolojik kaygılarla programlanmış bir sistem, her koşulda uymak mümkün değil, boş verilebilitesi yüksek, boşverin :)

Bide yeni araba deyince sağ ayağım kaşınır, eski kafayımdır rodaj ister o yavrucak çok geç olmadan :eek:

Forum kurallarımız gereği kendinizi üyelerimiz kısmında tanıtmalısınız:)

Tanıttım kendimi, pardon atlamışım.

4e atıp yürümeyi denedim zaten ben de ama arabayı şöyle bir öne doğru atağa geçiremedim ne yaptıysam...
Rodaja dikkat etmeye çalışıyorum. Gerçi genel olarak sakin kullanırım aracı, azıcık ataklık beklemem de güvenlik gereği
:)

Sıkıntı zaten rodaja dikkat etmek, etmeyeceksin ki makine kas yapacak :D Gerek psikolojik gerek mekanik puhaha

Bi yere kadar beklenti araçları değil ihtiyat araçları bunlar, öne, yana, sağa-sola atlamazlar, sakince düz giderler :)

Ben hayatımda hiç 0-200 ölçemedim mesela, hafıza kartı doldu hep puhahapuhahapuhaha

Aracınız rodaj süresini doldurmadan tam gaz yapmaktan ve 4000rpm üstüne çıkmaktan kaçınmanızı öneririm. İlerleyen kilometrelerde aracınız böylece daha sağlıklı olur. Aracınız 1500 km olduktan sonra istediğiniz gibi kullanabilirsiniz..

Performans konusuna gelince,

Alt devirlerin ölü olması küçük hacimli atmosferik motorların genel kaderidir. Bu nedenden ötürü ara hızlanmalarıda pek iç açıcı değildir. Sizin motorunuzdan performans alacağınız devirler 3500-4000rpmden sonra başlar. Yanlız arabanızı bu devirlerde kullanmanızda aracınıza fazla yakıt tükettirecekir. Aracınız 1.4 TDI motordan 5hp fazlasına sahip olmasına rağmen tork değeri çok daha düşüktür..

1.4 atmosferik motor 1.4 tdi kadar ivmelenmez zaten. sizin aracınızın torku düşüktür muhtemelen. öyle aman aman bir performans beklemeyin bence.

Hay allah, ben de işte çok uçsun kaçsın istemiyorum. 1.4 dizel cordoba gayet atak bence mesela... Teorik olarak bunun da performansının yakın olması gerekmez mi?
Edit : Gerekmiyormuş demek, teşekkürler yanıtlar için...
O kadar üzmez inşallah beni, yoksa ben böyle sol şeride atlayamicak kadar hızlanamayan arabayı nasıl kullanayım güvenip?:(

Hay allah, ben de işte çok uçsun kaçsın istemiyorum. 1.4 dizel cordoba gayet atak bence mesela... Teorik olarak bunun da performansının yakın olması gerekmez mi?
O kadar üzmez herhalde beni, yoksa ben böyle sol şeride atlayamicak kadar hızlanamayan arabayı nasıl kullanayım güvenip?:(

cordobanın iyi ivmelenmesinin nedeni turbo olması yani torku yüksek. sizin araçta turbo yok. o yüzden de torku düşük. tork düşük oluncada ivmelenme iyi olmuyor maalesef

Aracınız rodaj süresini doldurmadan tam gaz yapmaktan ve 4000rpm üstüne çıkmaktan kaçınmanızı öneririm. İlerleyen kilometrelerde aracınız böylece daha sağlıklı olur. Aracınız 1500 km olduktan sonra istediğiniz gibi kullanabilirsiniz..

Çok efsane yazıdır İngiliz adamsın oku derim;

http://www.mototuneusa.com/break_in_secrets.htm

Edit : Gerekmiyormuş demek, teşekkürler yanıtlar için...
O kadar üzmez inşallah beni, yoksa ben böyle sol şeride atlayamicak kadar hızlanamayan arabayı nasıl kullanayım güvenip?:(

Belki TDI'a göre turbo yok diye kan çekmesi yapmadığından insana gitmiyormuş gibide gelebilir.

Geri
Üst Alt