Hoşgeldiniz

Tüm özelliklerimizi kullanmak için şimdi bize katılın. Kayıt olduktan ve giriş yaptıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara cevaplar gönderebilir, üyelerinize itibar verebilir, kendi özel mesajlaşma sisteminizi alabilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda ücretsiz stickerimizden de faydalanabilirsiniz.

İbiza 1.2 TDİ Yakıt Tüketimi

1.2 tdi 4-6,2lt arası yakıyorsa 1.4-1.6-1.9 tdi lar da izlenimlerim kadarıyla bu aralarda yakıyor. benim anlamadığım motor hacimleri farklı nasıl oluyor bu iş çözemedim bir türlü.
yanlış anlamayın dizel alırsak eğer fikir sahibi olalım diye soruyorum.1.2 tdi ile işkence cekmektense aynı tüketimlere sahip yüksek motor alınır:)
1.2 tdi kullananların bazıları yakıttan çok memnun bazıları ise dudak uçuklatacak rakamlar söylüyorlar ve pişmanlar ben de kiralık olarak 3-4 kez kullandım 5,5-6 lt civarı ancak tutturabildim.Bu araba şehir içi sakin kullanım ile düşük tüketim vaad eden bir araba, ayrıca her dizel gibi kısa mesafelerde kullanım bütün yakıt avantajını yok ediyor.Eğer örneğin istanbulda çok yoğun olmayan trafikde git gel 20-30km nin altında bir mesafede kullanıyorsanız benzinli 1.2 almak bile aradaki fiyat farkını düşündüğünüzde daha iyi olabilir.Ayrıca sert araba kullanıyorsanız, birde gitmeyen bir arabayı gereksiz zorluyor devir çevirtiyorsanız, yada boş yol bulunca örneğin çevre yolunda hemen 100 km nin üstüne çıkıyorsanız 1.2 tdi den bence yakıt ekonomisi beklemeyin .Dizel arabada 1.2 den 1.6 ya geçtiğinizde daha önce yazılanların aksine biraz daha hızlı,spor yada trafikteki hırçınlıkları motor tolere edebiliyor.1.6 tdi golfbluemotion için yazıyorum 120 km 5. vites devir 1750 anlık yakıt tüketimi 3-3.5 lt arası gösteriyor. 50 lt mazot alıp tatile çıktım klima ful açık arabada 3 kişi bagaj da dolu 1280 km gittim. Ama şehir içi sakin ötesi kullanıp ancak 940 km gördüm. Genelde biraz hızlı kullanıyorum bu da şehir içi 100 km ye yakın oynatıyor 860-880 anca görüyorum tabi tem i değil hep e-5 i de kullanmamın etkisi vardır(jantlar 17, ağılık 1330 kg) ama 1.6 tdi şehir içi dışı karma kullanıma daha uygu bir motor ve kullanımı çok zevkli şehirler arasında vites düşürme diye bir olay yok.Fakat çok sakin kullanan diğer unsurları da dikkate alıp(lastik havası falan) yakıt ekonomisi yapacağım diyorsanızda 1.6 yada daha yüksek başka bir moturun da 1.2 tdi ile baş etmesi de bence pek mümkün değil... Yani lafın özü araba seçerken kendimize uygun,amacımıza uygun bir araba seçmeliyiz, yada arabaya uymaya çalışmalıyız falan falan :)

1.3 multijet kullandim 3 gün kadar 5.5 lt den aşağı düşmedi ama menzil fazla gosteriyordu pekte ortalamaya güvenmemek lazım

LT18i cihazımdan Tapatalk 2 ile gönderildi

dün istanbul çanakkale git gel 200 tl tam yakıt aldık 850 km yol yaptık hava şartları yağmurlu yollar 120 altına inmedim nerdeyse sizce nasıl normal yakmışmı arabam biraz sert kullandım sıkıldım açıkçası yoldan :)

son güncel yakıt tüketimlerinizi alabilirmiyim arkadaşlar benim araçta sıkıntımı var anlamadım açıkçası

Şu aralar 5-6 arası gidip geliyor biraz zorlarsan 6'yı geçiyor. Hep ş.içi takıldığım için 5'in altını göremiyorum ben. Havalar soğudukça yakıt tüketimimizde daha da artacak zaten.

Bayram da Ankara dan İzmir e gittim 3 kisi bagaj full araba Fluence yani haftaici kullandigim şirket arabası. 1.5 dci 106 bg. Yakit tuketimi 3.9 lt/100 km. Dönüş 4 kisi bagaj balik istifi full+full İzmir Ankara aynı yol 4.4 lt.
Hafta ici Ankara da 4.9 lt en iyi degerim, sert kullandigimda 6-6.5 lt ortalama.

sarı ışık yandı benzinliğe gittim depoyu doldurdum 42 litre aldı tekrar sarı ışık yanana kadar 800 km yaptım bunun 150 km si şehirler arası yollarda geri kalanı şehir içi .aracımda 17 inç jant mevcut

Selamlar, yaklaşık 10 gün önce Seat ailesine 2011 ibiza 1.2 TDI Reference ile katıldım. Aracı denemek için depoyu doldurdum. Depoda çeyreğin yarısı yani 2 ince çizgi yakıt vardı. Pompaya yanaştım 52.20 LT (52.20x4.20=219,24 TL) yakıt aldı. Lastik basıncı depo kapağındaki verilere göre ayarladım. Araçta yaklaşık 300-320 kg (yolcu +bagaj toplamı) agırlık vardı. İstanbul-Eskisehir-Kütahya-İstanbul toplamda 880 km yol yaptım. 60 km 115km/h - 130km/h hız arası, 20 km sehir içi, geri kalan 800 km otoban ve ana yolda 100 km/h. Aracın ne kadar yaktığını merak ettiğim için sakin kullandım. Ekrandaki uyarıya göre vites değiştirdim. Ana yolda sabitleyeciyi kullandım. Dönüşte aynı istasyonda, aynı pompada aracı aynı şekilde yanaştırdım. Göstergede 4 kalın çizgi sönmüş yani yarım depo mazot var gösteriyordu. Tekrar depoyu doldurduğumda 41.20 LT (41.44x4,20=174,04 TL) yakıt aldı. Sonuç olarak 100 km de 4.71 LT, 19,78 TL (4,71*4,20) yakıt tüketti. Bu veriler normal mi? Araç kitapçığında depo kapasitesi 45+7 LT olarak verilmiş. Araçta yakıt varken 52.20 LT alması, dönüşte yarım depo yakıt gösterirken 41.44 LT alması normal mi?

Fabrika Verileri
Şehir içi yakıt tüketimi 4.9 Lt/100 km
Şehir dışı yakıt tüketimi 3.4 Lt/100 km
Ortalama Yakıt tüketimi 3.9 Lt/100 km

Son düzenleme:
Geri
Üst Alt