Hoşgeldiniz

Tüm özelliklerimizi kullanmak için şimdi bize katılın. Kayıt olduktan ve giriş yaptıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara cevaplar gönderebilir, üyelerinize itibar verebilir, kendi özel mesajlaşma sisteminizi alabilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda ücretsiz stickerimizden de faydalanabilirsiniz.

Önerilerinize ihtiyacım var

Leonist

Kayıtlı Üye
Yaklaşık 2 ay önce araba değişikliği yaparak fazla da bilgi sahibi olmadan 2010 Leon 1.6 Stylance aldım, her yıl en çok 8-9 bin km yol yapan biriyim ancak uzun yıllar bu arabaya binmeye niyetimiz var. Alırken tüp taktırmayı pek düşünmedim ama son zamlardan sonra tereddüt içindeyim. 1.4 TSI alacaktım ama hem param yetmedi alırken hem de olur da ileride LPG taktırırsam 1.6 motorun TSI motora göre daha sorunsuz olacağını düşündüm ve 1.6 motor aldım. Şimdi keşke 1.2 TSI alsaydım diyorum piyasası 1.6 ile hemen hemen aynı internetteki ilanlarda.
Şimdi bu konuda mantıklı düşünemediğim için sizlerin değerli görüşlerine ve deneyimlerine ihtiyacım var:

2000 TL param var.

1-Aracımı satıp 2000 TL'ekleyip 1.2 TSI mi alsam?
2- 2000 TL'yi LPG taktır-ruhsata işlet-muayene v.s harcayıp binmeye devam mı etsem?
3- 1.durum mu daha karlı bir adım olur 2. adım mı? Hem tüketim hem satarkenki durumları için.

1.2 tsi 1.6 dan yada 1.4 tsi dan az harcıyor olsa da benzin şugün pahalı ama gelecek günlerde daha da pahalı olacak benzin 5 tl nin üzerine çıktığında 1.2 tsi ın yakıtı da ağır gelecek hem böyle giderse tüplü arabalar altın gibi olacak görüşündeyim bence en mantklısı tüp taktırın aracınıza mis gibi binin kazasız belasız:eek:key:

Mehmet' in söylediği mantıklı ama 1.2 TSI vergi yönünden de avantajlı üstelik TURBO olması bir çok yerde LPG' li 1.6' dan daha seri olmasını sağlayacak. Şu an bile 1.2 TSI' a LPG takılma çalışmalarına başlandı, ileride benzinin ömrünü tamamlayacağı, araçların LPG veya CNG' ye geçecekleri aşikar bunu akılda tutmak lazım. Lakin 1.6 102'lik motorun 95-96 Golf' lerden beri gelen (belki daha eskidir, bilemiyorum) sağlam ama eski bir motor oluşu, 1.2 TSI' ın daha yeni teknoloji ile yapıldığı da bir gerçektir. Yanılıyor muyum?

Bir de, aracınıza diyelim LPG taktırdınız ve tekrar satmak istediniz, harcadığınız 2000 TL' yi satarken koyabileceğinizi pek düşünmüyorum. Olsa olsa 1000 TL farkedecektir bana göre... Tam emin değilim bu konuda.

DİP NOT: Turbo, daima TURBODUR :)

sen arabayı sat beniim arabayı vereyim sana en mantıklı karlısı akıllıcası ne bileyim her işte şeyi :)

Ben üstteki iki yoruma da katılıyorum (Yekta abinin üstündeki iki yoruma) :)

Ama sanırım size tavsiyem 1.6 mevcut aracınıza tüp taktırmanız konusunda olacaktır. Mehmet arkadaşımızın da dediği gibi ne kadar az yakarsa da 1.2 tsi, sonuç olarak benzin aldı başını gidiyor. Bu nedenle tüp kullanmanız daha iyi olabilir.

Fakat şu tarafı da var olayın, yıl içerisinde çok fazla km yapmıyorsunuz. O zaman 1.2 tsi alıp benzinle de kullanmanız bence teknolojiyi daha iyi kullanabilmek adına iyi olabilir.

Karar sizin, bence iktisadınızı kalem kağıt ile de çıkarınız ;)

bence lpg taktır en mantıklısı bu.bende pazartesi randevu aldım taktırıcam yenı aracıma.tsi motorun az yaktıgını soyluyolar ben buna ınanmıyorum.kim ne derse desin depoyu fulleyip sonucunu kendim görmedıgım süreceki bunuda yaptım.1.2 tsi araç en az ama en az 450 kuruş yakıyor.bakın uzun yoldan bahsetmıyorum.şehir içi bu deger bu yuzden a.6 atmosferik motor en iyi saglam sorunsuz motordur.ve hala vag grubunda üretilmektedir (a3,golf.octaviya) turbo motor bana gore her zaman sorunlu motordur.

1.2 TSI:

7,1 Şehir içi
4,9 Şehir dışı
5,7 Karma

1.6:

10,3 Şehir içi
5,9 Şehir dışı
7,5 Karma

Yanlış anlamayın, bunu polemik çıkarmak için veya söylediklerimi savunmak için vermedim. Bu konuda ciddiyim. Cidden aynı şeyler (aynı yüklenme, aynı ivmelenme, aynı yük, aynı yol vs) yapıldığında 1.2 TSI 1.6 kadar çok yakıyor ise o zaman Seat bize yalan söylüyor kataloğunda.

bence lpg taktır en mantıklısı bu.bende pazartesi randevu aldım taktırıcam yenı aracıma.tsi motorun az yaktıgını soyluyolar ben buna ınanmıyorum.kim ne derse desin depoyu fulleyip sonucunu kendim görmedıgım süreceki bunuda yaptım.1.2 tsi araç en az ama en az 450 kuruş yakıyor.bakın uzun yoldan bahsetmıyorum.şehir içi bu deger bu yuzden a.6 atmosferik motor en iyi saglam sorunsuz motordur.ve hala vag grubunda üretilmektedir (a3,golf.octaviya) turbo motor bana gore her zaman sorunlu motordur.

haklısın erkan 450 den aşşağı düşemiyoruz ve tsi her zaman sorunlu bir motor

Geri
Üst Alt