Hoşgeldiniz

Tüm özelliklerimizi kullanmak için şimdi bize katılın. Kayıt olduktan ve giriş yaptıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara cevaplar gönderebilir, üyelerinize itibar verebilir, kendi özel mesajlaşma sisteminizi alabilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda ücretsiz stickerimizden de faydalanabilirsiniz.

Ön disk Yamulması(eğrilmesi)

semihozkul

Kayıtlı Üye
Arkadaşlar Merhaba,

Uzun süredir yaşadığım ve bir türlü çözemediğim problemimi aktarmak istiyorum.2015 Seat Ibiza Stationwagon araca sahibim.
Öncelikle belirtmem gereken problemin aklınızdan geçecek basit fikirle çözülemeyeceği.
Bu cümleyi kurma sebebim konuyu her açtığım kişinin balatalar sıcakken suya girmişsindir demesi.
Çok dikkatli araç kullanırım kasislerden,tümsekten,çukurdan 5 Km/h den hızlı geçtiğim görülmemiştir.

Aracımı 5000 km'de aldım.30.000 km ye kadar keyifle bindim.Ancak sonrasında aracım frene bastığımda direksiyonu titremeye başladı.
Daha önceki tecrübelerimden diskin yamuk olduğunu biliyordum.Diski aracın üzerinde tornalattığımda sıkıntı yaşamayacağımı bildiğimden böyle yaptırdım.
Ancak durum böyle olmadı ilk 2500 kmde problemsiz frenledikten sonra 3000 km'ye yaklaştıkça ufak ufak yamukluk tekrar oluşmaya başladı.
Tekrar belirtmek isterim ki olay basit değil.diskler orijinal,Sıcakken yıkatma,suya girme yok.Hızlıca çukura girme yok.
Neyse bende kendi kendime diskin materyal olarak problemi olabileceğini düşündüm ve Delphi marka disk ve balata aldım.
Maalesef problem ilk anlattığım gibi 2500 Km sorunsuz sonrası 3000 km'ye yaklaşınca tekrar eğrilen,yamulan disk ile karşılaştım.
Delphi markaya güvenemeyip(Ki daha önce kullanmıştım ve problem yaşamamıştım) Ferodo marka disk ve balata ile tekrar denedim.Sonuç hüsran.
yine aynı senaryo ilk 2500 km problem yok 3000 km ye doğru yamulma başlıyor.Baktım böyle olmuyor durmadan disk değiştirecek veya bu disklerde problem olma ihtimali yok.
Çevre tamircilere Danışmalarım sonucu salıncak burçlarının zarar gördüğünü ondan olabileceğini ilettiler.
Bunun üzerine sadece burçla olmaz diye düşünüp salıncakları komple değiştirdim.Diski taşlattım ve denedim.Sonuç hüsran.
Daha sonra ön poryalar da problem olabilir dediler. Orijinal ile(FAG) onları da değiştirdim ve TRW marka yeni disk balata taktım.Sonuç hüsran.
Burada konu hakkında bana yardımcı olabilecek,Fikir verebilecek birisi var mıdır?

Saygı ve sevgilerimle.

Geçmiş olsun. Değildir de, ola ki yine basit bir şey. Disklerin yamukluğundan %100 eminsiniz değil mi? Lastiklere baktırmışsınızdır, balans, balon vb yoktur. :)

Aracım 115.000 km şu anda 3 lastik takımı değiştirdim bu sürede.üzerindeki lastikler continental 2 ay oldu alalı.Yanlış anlaşılmasın Konuyu açtıgım herkes konuya çok basit bakıyor ve bu artık beni üzüyor :)

Sorunlara her zaman basitten zora doğru çözüm aranır. Yanlış anlaşılacak bir durum yok. Kişiler kendi tecrübelerinden akıllarına geleni yazar. Eğer %100 disk yamukluğundan eminseniz demiştim yukarıda. Ön takımı komple elden geçirin. Fren pabuçları ve kaliperleri de kontrol ettirin. Kimse detaylı incelemeden sorun şu diyemez.

Aklıma gelen bir fikir olarak, araç durur pozisyondayken frene çok sert basıyor olabilir misiniz? Ya da fren pistonları gereğinden fazla güç iletiyor olabilir mi?

Ön diskler mi arkalar mı eğiliyor? Arkalar disk ise aynı şekilde hill hold dan kaynaklı da bir durum oluşuyor olabilir. Ayrıca ön diskler büyük ihtimalle soğutmalıdır. Soğutma düzgün olarak sağlanamıyor olabilir. Özel bir hava kanalı yoktur ama tampon çevresindeki boşluklardan hava alır. O akışta bir sorun varsa gereğinden fazla ısınıyor olabilirler, o da yapısal bozukluğa sebebiyet veriyordur. Ya da çok ince bir katman olarak sürekli sürtünüyor olabilir.

Bence öncelikle kaliperler, pistonlar vs, fren tertibatını kontrol ettirin.Onların düzgün işlediğine emin olduktan sonra yürür aksamı elden geçirmek gerekiyor olabilir.

Bir de araca bu sorun başladıktan sonra rot ayarı yaptırdınız mı hiç? Rot tutuyor mu araç? Ön takımda sorun varsa zaten rot tutmaz. Ayrıca disklerde yanma oluşuyor mu?

Benim ilk aklıma gelen fren sıkması. Aracı bir muddet kullandıktan sonra jant sıcaklığı kontrol edermisiniz.Bütün jantlar aynı sıcaklıktamı.

Merhaba hocam

Eve giderken kontrol edip hemen ileticem.

Hayırlı aksamlar

Geçmiş olsun öncelikle

3 disk takımı 2 alt takim ve 3 takım kastım değiştirdiğiniz süre zarfında fren hidroliğini hiç değiştirdiniz mi ? Buna değinmemişsiniz aracınızda hidrolik az ise yahut çok ısınıyor ise hidrolik zamanla kendini bırakır ve bu durum önce kaliper ve balatada sertliğe devam ederse diskte yamulmaya gider bununla beraber sürekli aynı jantlari mi kullandınız jantlarinda bir sorun var mi ?

SCW - SeatClubWorld kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Arkadaşlar Merhaba,

Uzun süredir yaşadığım ve bir türlü çözemediğim problemimi aktarmak istiyorum.2015 Seat Ibiza Stationwagon araca sahibim.
Öncelikle belirtmem gereken problemin aklınızdan geçecek basit fikirle çözülemeyeceği.
Bu cümleyi kurma sebebim konuyu her açtığım kişinin balatalar sıcakken suya girmişsindir demesi.
Çok dikkatli araç kullanırım kasislerden,tümsekten,çukurdan 5 Km/h den hızlı geçtiğim görülmemiştir.

Aracımı 5000 km'de aldım.30.000 km ye kadar keyifle bindim.Ancak sonrasında aracım frene bastığımda direksiyonu titremeye başladı.
Daha önceki tecrübelerimden diskin yamuk olduğunu biliyordum.Diski aracın üzerinde tornalattığımda sıkıntı yaşamayacağımı bildiğimden böyle yaptırdım.
Ancak durum böyle olmadı ilk 2500 kmde problemsiz frenledikten sonra 3000 km'ye yaklaştıkça ufak ufak yamukluk tekrar oluşmaya başladı.
Tekrar belirtmek isterim ki olay basit değil.diskler orijinal,Sıcakken yıkatma,suya girme yok.Hızlıca çukura girme yok.
Neyse bende kendi kendime diskin materyal olarak problemi olabileceğini düşündüm ve Delphi marka disk ve balata aldım.
Maalesef problem ilk anlattığım gibi 2500 Km sorunsuz sonrası 3000 km'ye yaklaşınca tekrar eğrilen,yamulan disk ile karşılaştım.
Delphi markaya güvenemeyip(Ki daha önce kullanmıştım ve problem yaşamamıştım) Ferodo marka disk ve balata ile tekrar denedim.Sonuç hüsran.
yine aynı senaryo ilk 2500 km problem yok 3000 km ye doğru yamulma başlıyor.Baktım böyle olmuyor durmadan disk değiştirecek veya bu disklerde problem olma ihtimali yok.
Çevre tamircilere Danışmalarım sonucu salıncak burçlarının zarar gördüğünü ondan olabileceğini ilettiler.
Bunun üzerine sadece burçla olmaz diye düşünüp salıncakları komple değiştirdim.Diski taşlattım ve denedim.Sonuç hüsran.
Daha sonra ön poryalar da problem olabilir dediler. Orijinal ile(FAG) onları da değiştirdim ve TRW marka yeni disk balata taktım.Sonuç hüsran.
Burada konu hakkında bana yardımcı olabilecek,Fikir verebilecek birisi var mıdır?

Saygı ve sevgilerimle.
bu kadar şey değişmiş ama sorun halen çözülememiş gerçekten şaşırtıcı , akslardan olabilirmi acaba ? aynı durum daha önce başıma gelmişti 2013 sıfır aldığım ibiza da sadece kendim kullandım suya girmedim sıcakken yıkatmadım ama 20000 lerde titreme başlamıştı torna ettirince diskleri üzerinde titreme tamamen kayboluyordu 2-3 bin km sonra yeniden artarak devam ediyordu 2. defa torna ettirdim aynı şekilde yine titreme başlamıştı sonrasında sattım zaten leon aldım

5 senedir aracımda bu sorunu yaşıyorum. hocamı en iyi ben anlarım. su değdi o değdi bu değdi hepsi hikaye. aracım 16 senedir bende daha önceleri dandik fren diskleri bile kullandım şimdi aracın amortisörler dahil değişmiş. takozlar salıncaklar rot rotil aklınıza ne geliyorsa. arabaya taktığım disk 15 20 gün sonra eğiliyor. artık aklıma kaliper pistonu geliyor. frenlerimde sıkma yok ama fren yapmadan durunca arabanın sağ diski sol diskine göre çok daha sıcak. lifte kaldırıp bakınca sıkma gözükmüyor ama ısınmaları farklı. sanırım ordan kaynaklanıyor.

Geri
Üst Alt