Hoşgeldiniz

Tüm özelliklerimizi kullanmak için şimdi bize katılın. Kayıt olduktan ve giriş yaptıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara cevaplar gönderebilir, üyelerinize itibar verebilir, kendi özel mesajlaşma sisteminizi alabilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda ücretsiz stickerimizden de faydalanabilirsiniz.

Çizmeden araç yıkama

muratcantona

Kayıtlı Üye
Araçlardaki dairesel çizikler yıkama, silme, kurulama işlemi esnasında oluyor, bunlardan kurtuluş yok, ama daha az oluşmasını sağlamak mümkün.

Her durumda dairesel çizikler oluşuyor zamanla, o yüzden yılda bir çizik düzeltme-koruma yapılır ya da yaptırılır, bu sayede boya tazelenir, parlaklığını yıllarca kaybetmez, doğru malzeme ve uygulama ile kendiniz de yapabilirsiniz.

Çift kova yöntemi ile doğru şampuan, mikrofiber yıkama eldiveni (wash mitt) ve gritguard (kova dibindeki kum-çamur vs.nin dipte kalmasını sağlayan bir plastik) kullanarak sağlıklı yıkama olur elbette.

Gritguard

Ama arabadan çıkan çamurlar aynı kovadaki sudan tekrar yıkama eldiveni ya da süngere bulaşıyorsa kısa zamanda bol çizikli mat bir boyanız olur.

Fikir vermesi amacıyla bu işin profesörlerinden biri olan Mike Phillips'den bir video ekledim (İngilizce ama görsel anlatım çeviriye pek gerek bırakmıyor).

http://video.google.com/videoplay?docid=7598756069207401372&q=showcargarag e.com

Sünger risklidir, gözenekleri arasında kum taş toz tutuyor, çıkmıyor, yüzeyde bir şey yok gibi görünür ama 1 gözenek alt katta kirler birikir ve hapsolur. O yüzden mikrofiber yıkama eldiveni kullanın.

Çift kova tekniğini (DBM - Double Bucket Method) ve mikrofiber yıkama eldiveni kullanın. Mümkünse aracın kirini mutlaka basınçlı su ile ya da en azından şu hortum ucuna takılan duşlama başlıklarından alın, kiri tozu bol su ile yıkayın, hem çamurlar çözülmüş olur. 1 tane kovada şampuanlı su olsun, yıkama eldivenini batırın. Şampuanı suya koyun ama çok köpürtmeyin, aracı köpükle değil şampuanlı su ile yıkayın. Yapılan yanlışların ilki sünger ya da eldivene sadece köpük almak. Şampuan konduğunda suyu çok köpürtmeyin zaten. Sudaki şampuan, kirlerin yüzey gerilimine etki ederek kolayca, kaygan bir yüzeyde çizmeden söküp alınması işini yapar, eldiven ya da süngere sadece köpük alıyorsanız, sulu kısma batırmıyorsanız yanlış bir uygulamadır. Lazım olan köpük değil şampuanlı sudur. En fazla 1-2 panelden sonra örneğin kaputu eldivenle yıkayın, ama eldiveni şampuanlı suya değil sadece suyun olduğu başka bir kovaya sokun ve durulayın, artık şampuanlı sudan alabilirsiniz.

Bu yöntem yüzeyde en az çizik oluşturan yöntemdir. Kurulamak için silecek, silikon paspas gibi şeyler kullanmayın, MF bez yine en güvenlilerden biridir...

Arabam çok kirli, çamurlu değilse kendim yıkıyorum, ama ayda bir basınçlı suyla da yıkatıyorum...

Sonra CYC (http://www.cleanyourcar.co.uk/washin.../prod_335.html) sitesinden aldığım, hortum ucuna takılan köpük aparatına araba şampuanı 1:10 sulandırarak koyuyorum...

Köpük püskürtüyorum... fırcasız sungersız oto yıkama kopugu bauhaus gıbı yapı marketlerde mevcut

5 dk. köpüğün işlemesini bekleyip mikrofiber yıkama eldiveni (e-bay'den aldım, Carrand marka, içinde su geçirmez astar var) ile köpüklü haline girişiyorum. Arada MF eldivene yapışmış kirleri sökmek için duruluyorum. Tüm araç bitince duruluyorum.

Hazır köpüklüyken, yumuşak bir fırça ile kapı eşiği, panjur, ızgara, cam köşeleri, eklem yerleri, jant gibi yerlerdeki kirleri de söküyorum

MF bezle suyun kabasını alıyorum. Sonra kuru bir MF ile Megs Ultimate Quik Detailer uygulayıp işi bitiriyorum.

Ama imkanınız varsa basınçlı yıkama makinesi kullanın, hatta köpük uygulaması için ucuna foam lance denen köpük tabancası aparatını da alın ayrıca...

Alıntıdır ... Fİkir edinilsin diye koydum iyi forumlar herkese

tesekkurler...

de bır yerden sonra usenıyor ınsan:)

Gelir gelmez başladın Murat saol paylaşım için eline sağlık ;)

tesekkurler...

de bır yerden sonra usenıyor ınsan:)

biyerden sonra usenıyor dıyorsunuzda kendınızn yaptıgı ıs mı guzel yoksa bı tomarpara bayılıp herkesın arabasının tozu kumu tası ıle kullanılan sungerler le dandık bezlerle yıkanmasımı guzel ;) :D bıde ben sole dıım 12 saat ugrastıgımı bılırım arabamla :D amadegdıgını gordum

---------- Post added at 00:38 ---------- Previous post was at 00:38 ----------

Gelir gelmez başladın Murat saol paylaşım için eline sağlık ;)

eebaslıcaz abı :D kaldıgımız yerden devam :p

biyerden sonra usenıyor dıyorsunuzda kendınızn yaptıgı ıs mı guzel yoksa bı tomarpara bayılıp herkesın arabasının tozu kumu tası ıle kullanılan sungerler le dandık bezlerle yıkanmasımı guzel ;) :D bıde ben sole dıım 12 saat ugrastıgımı bılırım arabamla :D amadegdıgını gordum

---------- Post added at 00:38 ---------- Previous post was at 00:38 ----------

eebaslıcaz abı :D kaldıgımız yerden devam :p

Evet kardeşim ara vermek yok ;)

okumasını yarına bırakıyorum ama valla ben ne boya koruma ne cila hiç bişi kullanmıyorum aynen fabrikadan çıktığı gibi boya.. :)

Geri
Üst Alt