Hoşgeldiniz

Tüm özelliklerimizi kullanmak için şimdi bize katılın. Kayıt olduktan ve giriş yaptıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara cevaplar gönderebilir, üyelerinize itibar verebilir, kendi özel mesajlaşma sisteminizi alabilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda ücretsiz stickerimizden de faydalanabilirsiniz.

Şanzuman Yağı Sonrası Vites Geçişlerinde Sertleşme ??

coccinea

Kayıtlı Üye
Arkadaşlar, şanzumanıma mobilube 1 shc 75w-90 yağ koydurdum, vites geçişleri sertleşti. bu konu hakkında bilgisi yada görüşü olan var mı?

edit: yağ miktarı tam koyuldu. tam 1,9 LT aldı şanzuman. taşma olayını görünce, tapası sıkıştırıldı.

İlk zamanlar olur diyorlar, sesli oluyor bizdekiler zor değil otomatik olduğu için ama çok sürmedi alışması... Ya da ben alıştım :)

Arkadaşlar, şanzumanıma mobilube 1 shc 75w-90 yağ koydurdum, vites geçişleri sertleşti. bu konu hakkında bilgisi yada görüşü olan var mı?

edit: yağ miktarı tam koyuldu. tam 1,9 LT aldı şanzuman. taşma olayını görünce, tapası sıkıştırıldı.
yağ ve miktarı doğru konulmuş ama ilk sıralar talaşlı yağ çıktığı için biraz alışması sürer...
bu geçişler de biraz vites yaylarıyla ilgilidir.servis de veya servis dışı tamircide yapmazlar..genelde kamyoncular bilir..
motor bölünde vites geçiş yaprak yayları vardır aracı çalıştırmadan vitesleri değiştirin görürsünün bu yayları ve bağlantı noktalarını ellerinizle ince yağ ile yağlayın rahatlar...

yağ ve miktarı doğru konulmuş ama ilk sıralar talaşlı yağ çıktığı için biraz alışması sürer...
bu geçişler de biraz vites yaylarıyla ilgilidir.servis de veya servis dışı tamircide yapmazlar..genelde kamyoncular bilir..
motor bölünde vites geçiş yaprak yayları vardır aracı çalıştırmadan vitesleri değiştirin görürsünün bu yayları ve bağlantı noktalarını ellerinizle ince yağ ile yağlayın rahatlar...

teşekkür ederim bunu dikkate almak lazım. aracın bakımını arkadaşım yapıyor. bi ara gidip arabayı lifte kaldırıp bi incelemek lazım o yayları. :eek:key:

güzelde; aracı lifte kaldırmaya gerek yok motor bölümünün içinde yani altda değil şu an basitçe motor kaputunu açıp yapabilirsiniz rahatlıkla...

Fabrika dolum yağı 75w-80 'dir. 75w-90 araç soğukken sertleşme yapar. Isınana kadar, özellikle kış aylarında ızdırap olabilir.
75w-80 'e döneceksiniz ya da ısınana kadar idare edeceksiniz.

Fabrika dolum yağı 75w-80 'dir. 75w-90 araç soğukken sertleşme yapar. Isınana kadar, özellikle kış aylarında ızdırap olabilir.
75w-80 'e döneceksiniz ya da ısınana kadar idare edeceksiniz.

ciddimisin :mad: ben 75w-90 standardı diye düşünüp koydum.. anladım ki iyi etmemişim :( forumlarda okuyup seçmiştim :( üstelik 1LT - 25 TL ye aldım :(

Ben kendi aracımda kasten 75w90 kullanıyorum. Ama soğukken kıpırdatmıyorum bile. Kıpırdatsam da vites geçmiyor zaten :)
Performanslı ve uzun süreli kullanımda ısıya daha mukavemetli olduğu için 75w-90 tercih ettim. Normalde olması gereken 75w80.
Dediğim gibi, ya 75w80 'e dönülecek, ya da soğukken ızdırap. Başka bi çözümü yok.
Malesef bi 80 90 lira daha görünüyor ufukta.

Ben kendi aracımda kasten 75w90 kullanıyorum. Ama soğukken kıpırdatmıyorum bile. Kıpırdatsam da vites geçmiyor zaten :)
Performanslı ve uzun süreli kullanımda ısıya daha mukavemetli olduğu için 75w-90 tercih ettim. Normalde olması gereken 75w80.
Dediğim gibi, ya 75w80 'e dönülecek, ya da soğukken ızdırap. Başka bi çözümü yok.
Malesef bi 80 90 lira daha görünüyor ufukta.

ve bir de ben 2,5 LT alıyor zannedip 3 tane aldım yağdan 75 TL; ayrıca bir de esp formula 5-30 aldım o da 85 TL. 160 TL sırf yağ için verdim; şimdi kendimi avutma kısmına dönüyorum : nasıl olsa yaz geliyor yahu olsun madem :D ne diyeyim :)

Yazın çok sıkıntı olmayabilir, bi bak duruma.. Alışır gibi bi durum yok. Kesinlikle yanlış viskozite malesef.

Geri
Üst Alt