Hoşgeldiniz

Tüm özelliklerimizi kullanmak için şimdi bize katılın. Kayıt olduktan ve giriş yaptıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara cevaplar gönderebilir, üyelerinize itibar verebilir, kendi özel mesajlaşma sisteminizi alabilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda ücretsiz stickerimizden de faydalanabilirsiniz.

Şanzımandan Gelen Ses ve Servis Hk.

emcinar

Kayıtlı Üye
Merhaba arkadaşlar, 2017 model 1.0 Style Plus S&S DSG araç sahibiyim. Aracı çalıştırıp 2 dakika sonra hareket ediyorum. Vites 5 e geçince belirgin bir 'tık' sesi geliyor. Müzik sesi açıkken de duyuluyor. Bu esnada pedalda hissediliyor ses. Aşağıya doğru bir iniş oluyor gibi. Altur a ilk sefer gittiğimde sesi tespit edememisler. 6 yaşındaki kızım duyuyor arka koltuktan sesi. İkinci kere gittim ve arabaya hareket halindeyken cihaz bağlayıp test etmişler ve her şey normalmiş. Hatta şanzıman yazılımını güncellemişler. Tamam dediler aldım arabayı geliyorum eve 5 e ilk geçişte aynı ses. Sadece motor soğukken yapıyor. Isı artınca yapmıyor. Yarın üçüncü kez gideceğim servise. Şimdi de ek olarak 'P' konumunda da 'tık' sesi geliyor. Park ederken şanzımana yük bindirmeden park ediyorum. Durup n ye alıp el freni çekip ayak frenini bırakıyorum ve sonra p ye alıyorum.

Ama bu sesler neden geliyor?

Aynı arıza için üçüncü kez gideceğim. Ne gibi haklarım var ne talep etmeliyim? Yasal prosedür nedir? Her defasında aracı test etmeden servis kağıdını imzalattilar. Muhtemelen arıza giderildi vs ibareleri vardır. İleriye dönük bu tarz olayların önüne geçmek için. Servisten araç değişimi yada ne talep edebilirim?

Bu mesaj SCW - SeatClubWorld mobil uygulaması ile gönderilmiştir.

Araç değişimi kolay bir prosedür değildir. Tüketici mahkemesine (hakem heyeti değil) başvurmanız, ekspertizin aracı incelemesi, giderilemeyen bir arıza olduğunu tespit etmesi gerekir. (örneğin baskı balata, mekatronik veya şanzıman değişimi ile giderebileceklerse uygulama bu şekilde olur) . Ayrıca çok uzun sürecek bir süreçtir, dava açılacağından 2-3 yılı bulabilir.

Öncelikle farklı bir servise aracı götürmeyi deneyin, ayrıca sorunu tespit ettiğiniz zaman bir video kaydı almaya çalışın. Söylediğiniz gibi motor soğukken yapıyorsa serviste bunu sizin canlandırmanız çok zor olacaktır, gideceksiniz, araç birkaç saat bekleyecek, sonra usta ile yola çıkacaksınız vs.

Belki akşam servis kapanmadan önce servise bırakıp, sabah tekrar gidip usta ile yola çıkabilirsiniz. Ustanın yanında sorunu tekrarlatmanıza rağmen gene de çözüm üretmeden aracı geri teslim ederlerse önce doğuş, onlar da çözüm üretmezlerse seat martorell ile irtibata geçebilirsiniz. Hiç biri sonuç vermezse dava yoluna gidebilirsiniz.

Hocam öncelikle teşekkür ederim. Tabiki amaç değişim değil ülke şartlarında. Kızgınlık ile yazdım onu. Aracı akşamdan da bıraktım sabah tecrübeye çıktık ses yok dediler. Arabanın serviste yattığı 2-3 gün de cabası. Dediğiniz gibi bugün video çekeyim. Yine aynı akıbet bekliyor beni. Doğuşa video göndererek başlayım.

SM-G900FQ cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Hayırlı günler. Bence en büyük hatanız aracınız Altura emanet etmeniz olmuş. Bir kere gittim aracımı yapamadıkları gibi atıyorum geri geliyorsun gibi bir cümle kurmaları oldu. Aracı doğuşa bırakmamla sorunu bulup çözmeleri 2 gün sürmüştü. Arkadaşın dediği gibi aracı akşamdan doğuşa bırakmanız yeterli olacaktır diye düşünüyorum(istediğiniz saatte güvenlikte teslim alıyor).Doğuşa gidipte çözemediğim bir durum olmadı şimdiye kadar.

Geri
Üst Alt